Obniż cholesterol naturalnie – włącz do diety sterole roślinne

Redakcja Optymalnewybory.pl

31.08.2016

3 minuty czytania

Być może słyszysz o nich pierwszy raz, ale możesz się z nimi zaprzyjaźnić już teraz. Jeśli w trosce o zdrowie szukasz prostych  rozwiązań, to produkty bogate w sterole i stanole roślinne powinny zostać Twoimi przyjaciółmi - przyjaciółmi od serca.

Pytanie 1: Co to są sterole/ stanole roślinne i jaką pełnią rolę?

Sterole roślinne - czym są, jakie korzyści zdrowotne przynoszą i jak obniżać cholesterol dzięki sterolom?

Sterole i stanole roślinne, tak jak cholesterol, należą do grupy steroidów, czyli związków organicznych, które naturalnie występują w tkankach roślin i zwierząt. Sterole i stanole, mówiąc pokrótce, są konkurentami cholesterolu. Wpływają na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi, hamując jego wchłanianie w jelitach. Pozytywny wpływ steroli i stanoli roślinnych na gospodarkę cholesterolu w organizmie znany jest od ponad pół wieku. Ci pogromcy cholesterolu, występują zwykle w diecie w niewielkich ilościach, zbyt małych, aby skutecznie obniżyć cholesterol, dlatego warto włączyć do swojego menu żywność funkcjonalną,  jak np. Optimę Cardio, która zawiera cenne sterole roślinne. Spożywane codziennie i w odpowiedniej ilości, skutecznie pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi.

Pytanie 2: W jakich produktach znaleźć sterole roślinne?

Gdzie występują sterole roślinne? Sterole i stanole roślinne najobficiej występują w olejach roślinnych, soi, ryżu, znajdziesz je także w sezamie, ziarnach maku, kiełkach pszenicy, orzechach i nasionach roślin strączkowych. Jednak ze względu na stosunkowo małą zwartość steroli w żywności, uzyskanie terapeutycznej ilości  z produktów naturalnych jest niemożliwe. Ich właściwości zostały wykorzystane w produkcji żywności innowacyjnej, tzw. żywności funkcjonalnej.

Pytanie 3: Co to jest żywność funkcjonalna?

Optima Cardio ze sterolami roślinnymi, które skutecznie obniżają cholesterol już w 3 tygodnie.

Żywność funkcjonalna nie różni się wyglądem, ani smakiem od tradycyjnej żywności, jednak przez dodatek substancji bioaktywnych może dużo skuteczniej oddziaływać z korzyścią dla Twojego zdrowia. Na polskim rynku z łatwością odnajdziesz produkty wzbogacane w sterole/stanole roślinne. Są to np. margaryny do smarowania pieczywa, takie jak Optima Cardio.

Pytanie 4: Kiedy sterole roślinne działają?

Dzienna dawka steroli lub stanoli roślinnych powinna wynosić 1,5–3 g. Spożywanie jej regularnie obniża stężenie cholesterolu (LDL) o 7 do 12,5 proc.

Pytanie 5: Dla kogo są sterole?

Jeśli przeczytałeś wszystkie powyższe odpowiedzi to już wiesz – dla wszystkich, którzy chcą skutecznie obniżyć poziom cholesterolu. Jeśli jednak już przyjmujesz leki obniżające cholesterol, skonsultuj spożycie żywności funkcjonalnej ze swoim lekarzem.

Dlaczego warto sięgać po żywność funkcjonalną z dodatkiem potasu?

Potas jest jednym z elektrolitów, które rozpuszczając się w wodzie, transportują składniki odżywcze do wnętrza komórek i pomagają w pozbyciu się zbędnych produktów przemiany materii. Potas jest ważnym składnikiem w diecie osób dbających o serca, ponieważ odpowiednia dawka potasu pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Połączenie steroli roślinnych i potasu to podwójne wsparcie dla serca. Margaryna Optima Cardio Potas+ to jedyny taki produkt na rynku zawierający oba te składniki. Optima Cardio Potas+ Tekst napisany w oparciu o materiały edukacyjne Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Najpopularniejsze artykuły

Dieta na nadciśnienie tętnicze: jakie produkty warto włączyć do menu?

Nadciśnienie tętnicze to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych w XXI wieku. Sytuacja, w której ciśnienie krwi jest trwale podniesione powyżej 140.90 mm Hg, może powodować bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia – zwłaszcza gdy pozostaje nieleczone. Ważnym elementem, który wspiera w walce z tym schorzeniem, jest odpowiednia dieta. Co jeść przy nadciśnieniu? Wyjaśniamy.

Menopauza

Jak przygotować się do menopauzy, czyli jak wejść zdrowo w nowy okres życia? Dietetyczka wyjaśnia

Dowiedz się, jak menopauza wpływa na metabolizm, serce i sylwetkę. Poznaj skuteczne – zdaniem dietetyczki klinicznej Jadwigi Przybyłowskiej – strategie żywieniowe i treningowe dopasowane do nowego etapu życia.  Zacznijmy od podstaw – co dzieje się z kobiecym ciałem w okresie menopauzy? Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który oznacza zakończenie okresu rozrodczego. W […]

Cholesterol

Podwyższony cholesterol całkowity: co to oznacza?

Ostatni lipidogram wskazuje na podwyższony cholesterol całkowity? Jeśli tak, dowiedz się, co to dokładnie oznacza oraz co zrobić, aby zadbać o swój profil lipidowy. Niekorzystne wyniki badań krwi wcale nie muszą od razu „skazywać” na leczenie farmakologiczne. Czym jest cholesterol całkowity? Cholesterol całkowity, oznaczany w wynikach badań jako TC, to parametr wskazujący na ogólną ilość […]

Przeczytaj także

Grahamka

Grahamka z serem korycińskim, karmelizowaną śliwką, migdałami i radicchio

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na chleb gryczany z czarnuszką, z kozim twarogiem, ogórkiem, kaparami, czerwoną cebulą, miętą i prażonym słonecznikiem. To doskonała propozycja na zdrową i smaczną przekąskę, która dostarcza wielu cennych składników odżywczych i zachwyca wyrazistym smakiem. Dzięki połączeniu składników bogatych w wartości odżywcze, ta kanapka jest idealna dla osób dbających o zdrowie […]

Dieta seniora

Dieta seniora a zdrowie serca: co jeść po 60. roku życia?

Czy wiesz, że ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych rośnie wraz z wiekiem? Dlatego osoby po 60-tce powinny szczególnie uważnie zadbać o prowadzony styl życia. To, co jesz, ma ogromny wpływ na pracę Twojego serca czy na ryzyko rozwoju miażdżycy i innych groźnych schorzeń. Zobacz, jak powinna wyglądać dieta seniora, aby była nie tylko smaczna, ale i […]

Menopauza a dieta

Dieta na zdrowe serce: przewodnik dla kobiet

Zdrowe serce to szansa na dłuższe i bardziej komfortowe życie. Jako kobieta zastanawiasz się, jak zadbać o ten najważniejszy mięsień? Istotną kwestią są Twoje wybory dietetyczne. Zobacz, co warto jeść, a czego unikać, aby zadbać o serce – przygotowaliśmy prosty, przejrzysty przewodnik. Dieta na zdrowe serce dla kobiet – co powinno się znaleźć w Twoim […]