5,00

Niskie ciśnienie krwi – co je powoduje? Kiedy jest groźne?

Redakcja Optymalnewybory.pl

14.06.2023

2 minuty czytania

Zbyt wysokie ciśnienie krwi rozpoznaje się bardzo często – Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że w Polsce z nadciśnieniem zmaga się ponad 30% dorosłych osób. Dużo rzadsze, a niejednokrotnie bardzo uciążliwe jest natomiast zbyt niskie ciśnienie. U większości osób nie stanowi jednak powodu do niepokoju. Kiedy jest groźne i z czego może wynikać? Wyjaśniamy.
Optima Cardio

Niskie ciśnienie krwi – kiedy się je rozpoznaje?

Niskie ciśnienie krwi jest nazywane przez lekarzy hipotensją, hipotonią albo niedociśnieniem.
Rozpoznaje się je, gdy podczas pomiarów wartości ciśnienia tętniczego są zbyt niskie.

Co konkretnie oznaczają niskie wartości? Wynik poniżej 100 mm Hg ciśnienia skurczowego lub 60 mm Hg ciśnienia rozkurczowego[1].

U zdrowego człowieka ciśnienie tętnicze krwi powinno mieścić się w granicach 120-129/80-84 mm słupa rtęci. Liczba znajdująca się na początku to ciśnienie skurczowe, druga pozycja to natomiast ciśnienie rozkurczowe. U kobiet ciśnienie tętnicze krwi może być nieco niższe i wynosić nawet 110/70 mm Hg. Wartością graniczną jest ciśnienie 100/60 mm Hg – jeśli wynik jest niższy, mówi się o niedociśnieniu.

Zbyt niskie ciśnienie wywołuje dodatkowe objawy (to odróżnia je od nadciśnienia, które przez lata może przebiegać bezobjawowo):

  • zawroty głowy,
  • zimne ręce i stopy,
  • senność, apatię,
  • osłabienie, brak energii,
  • męczliwość[2].

Choć nie są to objawy, które mogą rozwinąć się w przewlekłą chorobę, niewątpliwie są bardzo uciążliwe i mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Z czego wynika zbyt niskie ciśnienie krwi?

Przyczyny zbyt niskiego ciśnienia krwi nie są do końca jasne. Większość przypadków niedociśnienia to niedociśnienie pierwotne uwarunkowane genetycznie i potęgowane przez określony tryb życia. Najczęściej dotyka osoby młode, drobnej budowy ciała, o małej aktywności fizycznej. Częściej obserwuje się je u kobiet niż u mężczyzn.

W stosunkowo rzadkich sytuacjach niedociśnienie jest objawem poważnej choroby, natomiast wówczas pojawia się zwykle w sposób nagły lub towarzyszą mu inne, poważne objawy[3].

Czy trzeba leczyć zbyt niskie ciśnienie krwi?

Niskie ciśnienie krwi, o ile nie jest objawem innej choroby, działa raczej ochronnie na układ sercowo-naczyniowy. Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie ma konieczności podejmowania leczenia hipotonii w przebiegu przewlekłej niewydolności krążenia. Jeśli jednak wraz z obniżeniem ciśnienia pojawiają się uciążliwe objawy, warto wdrożyć pewne zmiany stylu życia. Co może do nich należeć?

  • Częstsze spożywanie mniejszych posiłków – obniżenie stężenia glukozy we krwi często jest powodem spadku ciśnienia.
  • Wprowadzenie do diety większej ilości warzyw, owoców i ryb i ograniczenie tłuszczów zwierzęcych. Korzystna jest zmiana masła na margarynę roślinną, zawierającą sterole roślinne – na przykład Optima Cardio.
  • Wypijanie około 2 litrów płynów dziennie, a w czasie upałów nawet więcej, ponieważ podczas pocenia się spada ciśnienie krwi.
  • Wprowadzenie do codziennej rutyny aktywności fizycznej.
  • Dbanie o zdrowy sen i odpowiednią ilość wypoczynku.
  • Stosowanie naprzemiennych pryszniców chłodno-ciepłych na kończyny dolne.
  • Unikanie długiego stania oraz wielogodzinnego przebywania na słońcu.
  • Unikanie gwałtownych zmian pozycji, np. rano, po przebudzeniu, należy poleżeć przez kilka chwil, usiąść, następnie spuścić nogi na podłogę i dopiero wtedy powoli wstać.
  • Ograniczenie lub całkowita rezygnacja z palenia papierosów.

Doraźną pomocą w przypadku pogorszenia się samopoczucia, wywołanego obniżonym ciśnieniem jest napicie się kawy[4].

Czy niedociśnienie może być groźne?

Niedociśnienie może być groźne, jeśli przyjmie postać hipotonii ortostatycznej. Schorzenie to dotyczy zazwyczaj osób starszych i jest stanem, w którym:

  • ciśnienie skurczowe znacznie się zmniejsza albo
  • ciśnienie rozkurczowe spada

w ciągu 3 minut po przyjęciu pozycji stojącej.

Częstość występowania hipotonii ortostatycznej wzrasta gwałtownie wraz z wiekiem – dotyczy około 5% badanych około 70. roku życia i około 10% badanych powyżej 80. roku życia.

Hipotonia ortostatyczna nie tylko niekorzystnie wpływa na jakość życia (powoduje między innymi omdlenia), ale jest również niezależnym czynnikiem prognostycznym – według badań, występowanie hipotonii ortostatycznej dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu u chorych po 70. roku życia.[5]

Choć kardiolodzy twierdzą, że niskie ciśnienie najczęściej nie wymaga leczenia, jeśli odczuwasz związane z nim dolegliwości, wpływa ono niekorzystnie na twoje funkcjonowanie – udaj się na wizytę do lekarza. Natomiast jeżeli masz więcej niż 60. lat – nie zwlekaj i skonsultuj się ze specjalistą.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/lista/106339,hipotensja

[2] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/lista/70495,leczenie-farmakologiczne-niedocisnienia

[3] J.w

[4] J.w.

[5] https://www.czytelniamedyczna.pl/554,aktualny-stan-wiedzy-na-temat-hipotonii.html

Najpopularniejsze artykuły

Jak działają sterole roślinne

Jak działają sterole roślinne – naturalna pomoc w walce z cholesterolem [Wideo]

Czym są sterole roślinne Sterole roślinne, zwane również fitosterolami, to naturalnie występujące związki chemiczne obecne w tkankach roślinnych. Stanowią one roślinny odpowiednik cholesterolu znajdującego się w organizmach zwierzęcych. Ta strukturalna bliskość między fitosterolami a cholesterolem jest kluczowa dla zrozumienia ich działania w organizmie człowieka. Różnice między sterolami roślinnymi a cholesterolem zwierzęcym Podczas gdy organizmy zwierzęce […]

5 objawów niedoboru kwasów omega-3. Sprawdź, czy dotyczą i Ciebie!

Kwasy omega-3 są niezwykle ważne dla Twojego zdrowia. Dlatego warto zadbać o dostarczenie sobie ich odpowiedniej ilości w diecie. Zastanawiasz się, co może się stać, gdy podaż omega-3 jest niewystarczająca, a w organizmie pojawi się niedobór tego składnika? Sprawdź, jakie objawy mogą o tym świadczyć oraz jak uniknąć tej sytuacji.

Dieta na nadciśnienie i cholesterol – 7 zasad (infografika)

Prosta dieta może być kluczem do zdrowszego i dłuższego życia. Właściwe odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Oto 7 prostych zasad, które pomogą walczyć z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem

Przeczytaj także

Wysoki cholesterol – kiedy się martwić? Normy cholesterolu u dorosłych

Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego tak ważne jest, by utrzymać jego optymalne wartości. Poznaj obowiązujące normy dla osób dorosłych

Zdrowie mózgu w wieku dojrzałym: jak zapobiegać spadkom funkcji poznawczych?

Mózg stanowi centrum dowodzenia ludzkiego organizmu, a do pracy potrzebuje nawet ok. 450 kcal lub więcej każdego dnia[2]. Z biegiem lat przestaje funkcjonować na najwyższych obrotach, co jest wynikiem postępującego czasu. W procesie starzenia można zaobserwować kilka zjawisk

Jak codzienna aktywność fizyczna wpływa na poziom cholesterolu i zdrowie serca?

Aktywność fizyczna w formie treningu powinna mieć miejsce przynajmniej 3 razy w tygodniu i trwać od 20 do 60 minut. Optymalny, zalecany czas dla osób starszych to około 30 minut – jeśli oczywiście są w stanie tyle wytrzymać. Intensywność wysiłku powinna być umiarkowana, czyli taka, która pozwala na swobodną rozmowę z drugą osobą. Wraz z poprawą kondycji i wzrostem stanu wytrenowania można tę intensywność zwiększać.