4,50

Nadciśnienie tętnicze u młodych osób: przyczyny i profilaktyka

Redakcja Optymalnewybory.pl

6.04.2022

2 minuty czytania

Chociaż nadciśnienie tętnicze jest kojarzone głównie z osobami starszymi, coraz częściej problem występuje u młodych dorosłych. Zlekceważone może dawać nieprzyjemne objawy, a także skutkować postępem choroby. Warto więc poznać przyczyny takiego stanu i – o ile to możliwe – podjąć działania profilaktyczne.

Nadciśnienie tętnicze u młodych osób określa się mianem zaburzenia hemodynamicznego. Jego cechą charakterystyczną we wczesnej fazie jest duża pojemność wyrzutowa i prawidłowy opór obwodowy[1]. Powszechnie uważa się, że występowanie tego schorzenia w młodym wieku ma związek z tzw. nadciśnieniem wtórnym.
Optima Cardio

Nadciśnienie tętnicze w młodym wieku – skąd się bierze?

Istnieje wiele powodów, dla których może dojść do rozwoju nadciśnienia tętniczego u młodych dorosłych.

Predyspozycje genetyczne

Rodzinne obciążenie nadciśnieniem tętniczym zwiększa ryzyko jego wystąpienia u innych członków rodziny. Jeśli więc któryś z rodziców zmaga się z tym schorzeniem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że taka sama sytuacja spotka potomka.

Niska urodzeniowa masa ciała

Wyniki badań populacyjnych wskazują na zależność między niską masą urodzeniową a zwiększoną zapadalnością na choroby układu sercowo-naczyniowego w dorosłym życiu.

Nadwaga / otyłość

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego, a jednym z mechanizmów łączących jest zwiększone wchłanianie zwrotne sodu w cewkach nerkowych. Prowadzi to do dodatniego bilansu sodowego w organizmie[2].

Stres

Sytuacje stresowe prowadzą do wzrostu ciśnienia tętniczego, więc związek między nadciśnieniem tętniczym a stanem emocjonalnym jest znany. Uważa się, że ma w tym swój udział zwiększona aktywacja układu współczulnego.

Badania wykazały, że narażenie na stres w miejscu pracy zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia[3]. Biorąc pod uwagę fakt, że młode osoby są obciążone nadmiarem obowiązków zawodowych, może być to jedną z głównych przyczyn nadciśnienia tętniczego.

Czy nadciśnieniu tętniczemu u młodych można zapobiec?

Nawet obciążenie rodzinne nie oznacza, że osoba młoda będzie zmagać się z nadciśnieniem tętniczym. Z tego powodu warto – jak najwcześniej – wprowadzić działania prewencyjne, które zmniejszą ryzyko wystąpienia tego problemu.

Prawidłowy sposób odżywiania

Prawidłowa dieta ma podwójne działanie. Z jednej strony pomoże uniknąć nadwagi lub otyłości. Z drugiej strony przyczyni się do ograniczenia spożycia soli.

Dlaczego zmniejszenie podaży soli w diecie jest kluczowe? Okazuje się, że ograniczenie jej spożycia do 5-6 g dziennie pomaga obniżyć ciśnienie skurczowe o 1-2 mm Hg u osób bez nadciśnienia oraz o 4-5 mm Hg u osób z nadciśnieniem tętniczym[4].

W diecie nie powinno być miejsca na napoje energetyczne. Zawarta w nich kofeina przyczynia się do wzrostu ciśnienia tętniczego we krwi, a także odpowiada za zwiększenie aktywności układu renina-angiotensyna-aldosteron[5].

Prowadzenie mniej stresującego trybu życia

Chociaż stres może działać motywująco, przedłużający się w czasie nie wpływa korzystnie na zdrowie. Warto zatem dążyć do zminimalizowania narażania się na stres w pracy. Dobrym pomysłem jest stosowanie technik relaksacyjnych oraz całkowite odcięcie się od obowiązków zawodowych po powrocie do domu.

Zwiększenie aktywności fizycznej

Utrzymanie optymalnej aktywności fizycznej jest jednym z elementów zdrowego trybu życia. Pomaga więc zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia w młodym wieku.

Powszechnie uważa się, że systematyczny trening pomaga w normalizowaniu ciśnienia krwi[6].

Prawdopodobieństwo nadciśnienia tętniczego u osób młodych zawsze istnieje – niezależnie od tego, czy należysz do grupy ryzyka. Możesz jednak tego uniknąć, a także konsekwencji zdrowotnych, jeszcze bardziej zwracając uwagę na prowadzony styl życia. Kilka drobnych modyfikacji zwykle wystarczy, aby ograniczyć ryzyko nadciśnienia tętniczego w młodym wieku.

[1] Krystyna Widecka, Nadciśnienie u młodych dorosłych mężczyzn – jak je optymalnie leczyć?; Arterial HypertensionVol 20, No 3 (2016) #48723

[2] Marcin Adamczak, Damian Gojowy, Andrzej Więcek; Praca poglądowa; Nadciśnienie tętnicze związane z otyłością; Copyright © 2014 Via Medica, ISSN 1428–5851

[3] Krystyna Widecka, Nadciśnienie u młodych dorosłych mężczyzn – jak je optymalnie leczyć?; Arterial HypertensionVol 20, No 3 (2016) #48723

[4] Małgorzata Łazarczyk, Katarzyna Grabańska-Martyńska, Maciej Cymerys; Analiza spożycia soli kuchennej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym; Forum Zaburzeń Metabolicznych, Tom 7, Nr 2 (2016) #47522

[5] https://pulsmedycyny.pl/produkty-na-cenzurowanym-czyli-co-podnosi-cisnienie-896484

[6] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/115125,trening-zdrowotny-a-nadcisnienie-tetnicze

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Problemy z pamięcią i koncentracją – kiedy stanowią powód do niepokoju?

O ile problemy z zapamiętywaniem i koncentracją pojawiają się sporadycznie, o tyle najczęściej nie są to powody do niepokoju. Jeżeli jednak pamięć coraz częściej płata ci figle, a zdolność skupienia wyraźnie spada, mogą to być sygnały ostrzegawcze.

Nabiał a cholesterol – co musisz wiedzieć?

Istnieje kilka produktów, określanych bombami cholesterolowymi, które w pierwszej kolejności należy z diety wyeliminować. Należą do nich: żółtko jaja kurzego, śmietanka 30 i 36% tłuszczu, ser feta, pełnotłusty ser camembert, tłusty ser twarogowy, mleko 3,2%, mleko skondensowane, masło

Skutki długotrwałego stresu dla serca — co musisz wiedzieć?

Stres to we współczesnym świecie „chleb powszedni” dla większości osób.