Magnez – jak i dlaczego warto go suplementować?

Redakcja Optymalnewybory.pl

12.02.2020

3 minuty czytania

Magnez bierze udział w tworzeniu kości, przewodnictwie nerwowo-mięśniowym, wpływa na kurczliwość mięśni. Uczestniczy w skurczu komórek mięśnia sercowego i stabilizuje płytki krwi. Znaczne niedobory tego pierwiastka objawiają się zawrotami głowy, bezsennością, nadpobudliwością mięśniową, apatią lub depresją. Mogą prowadzić do arytmii i zmian w badaniu EKG. Niedobry magnezu rzadko są skutkiem diety, najczęściej wynikają z zaburzeń wchłaniania lub zwiększonego wydalania pierwiastka z moczem. Kiedy suplementacja magnezem ma uzasadnienie medyczne? Jak stosować ją bezpiecznie?

Magnez w organizmie człowieka

Magnez (łac. magnesium) jest czwartym najczęściej występującym kationem w ludzkim organizmie. Pełni w nim wiele istotnych funkcji: wpływa na przebieg kilkuset reakcji enzymatycznych, bierze udział w metabolizmie energetycznym i warunkuje prawidłowy przebieg większości reakcji hormonalnych.

Magnez, jako aktywator wielu enzymów, odgrywa istotną rolę w przemianach białek, kwasów nukleinowych, lipidów i węglowodanów. Oddziałuje w ten sposób na procesy podziału, wzrostu i dojrzewania komórek. Uczestniczy w reakcjach immunologicznych, wpływając łagodząco na przebieg zapaleń i infekcji. Od gospodarki magnezowej w organizmie zależy stężenie witaminy D i wapnia. Magnez wiąże się z lipidami błonowymi i wchodzi w skład błon komórkowych; reguluje także stężenie glukozy we krwi (jego nieprawidłowa zawartość w komórkach może zaburzać procesy wydzielania insuliny).

Przy prawidłowej podaży magnezu z dietą wchłania się ok. 30 procent pierwiastka. W Polsce, podobnie jak w innych krajach uprzemysłowionych, spożycie magnezu jest mniejsze niż zalecane. Co dzieje się, gdy nasza dieta dostarcza zbyt mało cennego pierwiastka? Na szczęście organizm nie jest bezradny. W takiej sytuacji zwiększa się wchłanianie magnezu w jelicie cienkim (nawet do 80 procent!) i zmniejsza jego wydalanie nerkowe (z moczem).

Jeśli podaż magnezu z dietą jest zbyt duża, wchłanianie pierwiastka w przewodzie pokarmowym ulega stosownemu zmniejszeniu.

Niedobory magnezu – jak je rozpoznać?

Szacuje się, że organizm dorosłego człowieka zawiera 24-35 g magnezu, z czego 99 procent znajduje się wewnątrz komórek, głównie w kościach, ale też w mięśniach i innych tkankach miękkich. Zaledwie 1 procent występuje w przestrzeni pozakomórkowej (w tym we krwi). Dlatego największe znaczenie diagnostyczne ma ocena zawartości magnezu w komórce. Niestety, wciąż nie dysponujemy metodami, które pozwoliłyby wykonywać takie badania rutynowo.

Tymczasem nie ma ścisłego związku między stężeniem magnezu we krwi a jego zawartością w komórkach. Prawidłowe stężenie pierwiastka we krwi nie zawsze oznacza odpowiednią zawartość np. w kościach. W przypadku ogólnoustrojowego niedoboru magnezu obserwuje się zarówno obniżone, jak i prawidłowe stężenie magnezu we krwi. Mimo to diagnostyka bazuje zwykle na osoczowym stężeniu magnezu.

Oszacowanie faktycznego niedoboru pierwiastka w organizmie przysparza wielu trudności. Lekarz swoją ocenę opiera również na objawach klinicznych. Decyzję o wielkości suplementacji podejmuje się w każdym przypadku indywidualnie.

Magnez we krwi występuje w postaci związanej z białkami i zjonizowanej. Uznaje się, że prawidłowe stężenie całkowite tego pierwiastka wynosi 0,65-1,2 mmol/l. (Stężenie magnezu zjonizowanego rzadko oznacza się w praktyce klinicznej.)

Jeśli stężenie całkowite magnezu jest mniejsze niż 0,65 mmol/l, mówi się o hipomagnezemii. Gdy wartości przekraczają górną granicę normy, czyli 1,2mmol/l, stan określa się hipermagnezemią.

Magnez w diecie – zapotrzebowanie i zalecane spożycie

Pamiętajmy, że najlepszymi źródłami magnezu są produkty spożywcze (sprawdź, jakie są produkty bogate w magnez) . Cenny pierwiastek znajdziemy w nasionach roślin strączkowych, kaszy gryczanej i jęczmiennej, orzechach, migdałach, nasionach słonecznika, kakao, natce pietruszki, płatkach owisanych, razowym pieczywie. Również woda kryje w sobie spore ilości magnezu, zarówno woda wysokozmineralizowana, jak i „twarda” woda pitna.

Średnie zapotrzebowanie (EAR – Estimated Average Requirement) na magnez (według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 r.) po 30. roku życia wynosi:

  • dla mężczyzn: 350 mg/dobę;
  • dla kobiet: 265 mg/dobę.

Zalecane jest jednak wyższe spożycie magnezu (RDA – Recommended Dietary Allowance) – dorosły mężczyzna powyżej 30. roku życia powinien przyjmować 420 mg pierwiastka dziennie, a kobieta (w tym samym przedziale wiekowym): 320 mg/dobę. Pamiętajmy, że zapotrzebowanie na magnez zmienia się z wiekiem, jest inne dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Jak wspomnieliśmy, niedobór magnezu wiąże się z oznaczeniem stężenia tego pierwiastka we krwi. Na co dzień często mylimy niedobór z niewystarczającą podażą z pożywieniem, która ma charakter powszechny. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych dotyczy nawet 70 proc. populacji i wynika głównie ze spożywania produktów wysokoprzetworzonych, bogatych w kwasy tłuszczowe i fosforany.

Niedobór magnezu dotyka ok. 2 proc. populacji ogólnej, ale w pewnych grupach występuje znacznie częściej. Dotyczy co czwartego pacjenta z cukrzycą i aż 30-80 procent osób nadużywających alkoholu (alkohol może 3-krotnie zwiększać wydalanie pierwiastka).

Przyczyny i objawy hipomagnezemii

Nieprawidłowa dieta rzadko jest przyczyną objawowej hipomagnezemii. Obserwuje się ją u pacjentów żywionych wyłącznie drogą pozajelitową. Za niedobory magnezu odpowiadać mogą zaburzenia wchłaniania z przewodu pokarmowego, związane np. z długotrwałymi biegunkami (zwłaszcza tłuszczowymi), tzw. zespołem krótkiego jelita lub zapaleniem trzustki.

Wchłanianie magnezu w przewodzie pokarmowym zmniejsza się u osób stosujących przewlekle inhibitory pompy protonowej (dostępne bez recepty leki hamujące wydzielanie kwasu solnego w żołądku). Prawdopodobnie nawykowe picie kawy może zwiększać zapotrzebowanie na pierwiastek.

Zwiększona utrata magnezu z moczem dotyczy znacznego odsetka pacjentów z zespołem Gitelmana i zespołem Barttera. Wydalanie nasila się u chorych z ostrą niewydolnością nerek (w fazie wielomoczu) i zwykle prowadzi do hipomagnezemii. Wydalanie pierwiastka z moczem zwiększają też wybrane diuretyki (leki moczopędne), ale rzadko skutkują hipomagnezemią. Częściej prowadzą do niej niektóre antybiotyki, np. antybiotyki aminoglikozydowe. Do hipomagnezemii może przyczynić się również nadmierne odkładanie magnezu w kościach (w zespole „głodnych kości” po usunięciu gruczolaka przytarczyc).

Pamiętajmy, że niedobory magnezu rzadko występują w sposób izolowany. W wielu przypadkach stwierdza się jednocześnie niedobory potasu, wapnia, a także witaminy D.

Hipomagnezemia (przy dużych niedoborach pierwiastka) może objawiać się nadpobudliwością nerwowo-mięśniową (drżeniem kończyn i języka, osłabieniem siły mięśni, tężyczką). W jej przebiegu pojawiają się dolegliwości neurologiczne i psychiczne (depresja, oczopląs, majaczenie), objawy ze strony układu pokarmowego (trudności w przełykaniu, kolka jelitowa) i układu krążenia (zaburzenia rytmu serca). W badaniu EKG niedobory magnezu mogą przejawiać się wydłużeniem odstępu QT i spłaszczeniem załamka T.

Suplementacja magnezem – co należy o niej wiedzieć?

Głównym wskazaniem do suplementacji magnezem jest zapobieganie hipomagnezemii. Profilaktycznie stosuje się ją w stanach przewlekłego zmęczenia, drażliwości, długotrwałego stresu, w bólach głowy, bólach mięśniowych, w zaburzeniach snu i w okresie rekonwalescencji. Producenci preparatów z magnezem zalecają suplementację w profilaktyce miażdżycy, choroby wieńcowej i zawału serca. Jednak nie ma danych, które pozwoliłyby ocenić wpływ takiej suplementacji na ryzyko sercowo-naczyniowe.

Suplementację magnezem u osób zdrowych uznaje się za bezpieczną. Mimo to w każdym przypadku zaleca się stosować ją pod kontrolą lekarza. Pamiętać o tym powinny zwłaszcza osoby chore przewlekle, stosujące farmakoterapię, kobiety w ciąży i w okresie laktacji. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z chorobami nerek. Preparatów magnezu nie stosuje się w miastenii. Nie zapominajmy, że wszystkie preparaty soli magnezu mogą wywołać biegunkę (wykorzystuje się je m.in. do produkcji leków przeczyszczających).

Na wybór preparatu z magnezem wpłynąć powinna zawartość jonów, ponieważ dobowe zapotrzebowanie odnosi się do kationów magnezu (Mg2+), a nie do związków magnezu.

Organiczne związki magnezu generalnie dobrze wchłaniają się w przewodzie pokarmowym. Największą dostępność biologiczną odnotowano przy połączeniach magnezu z cytrynianem. Mimo to czasem istnieją wskazania do podania magnezu w postaci nieorganicznej, np. tlenek magnezu zaleca się w suplementacji przy współistniejącej nadkwaśności, a chlorek magnezu – przy niedokwaśności.

Co poza tym? Uważa się, że witamina B6 może ułatwiać wchłanianie magnezu. Jednak sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, a wybór właściwego suplementu zależy od wielu czynników. Warto nadmienić, że preparaty magnezu z witaminą B6 mogą wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w chorobie Parkinsona i ograniczać ich skuteczność.

To tylko nieliczne przykłady, które wskazują, że o suplementacji powinien decydować lekarz. Często zapominamy, że suplementy mogą wywoływać działania niepożądane i interakcje lekowe. Zawierają przecież składniki chemiczne, które wykazują aktywność farmakologiczną.

Jak leczyć hipomagnezemię?

Hipomagnezemia – rozpoznana na podstawie oznaczeń we krwi i objawów klinicznych – wymaga leczenia prowadzonego pod nadzorem lekarza. W terapii stosuje się leki z magnezem podawane doustnie (suplementację doustną). W przypadku znacznych niedoborów i nasilonych objawów leki podaje się drogą dożylną (w warunkach szpitalnych).

W łagodnej hipomagnezemii (bez zaburzeń wchłaniania) zaleca się dietę bogatą w magnez oraz chlorek lub siarczan magnezu, ponieważ inne preparaty (tlenek, cytrynian, wodorotlenek, glukonian, mleczan) mogłyby wywołać zasadowicę metaboliczną. Warto nadmienić, że preparaty o powolnym uwalnianiu zwykle wiążą się z niższymi stratami przez nerki. Ale nie ma wiarygodnych badań, które potwierdzałyby optymistyczne doniesienia na temat preparatów magnezu z witaminą B6. Nie dowiedziono, że stosowanie takiego połączenia (uwzględniając biodostępność magnezu i tempo wyrównania hipomagnezemii) jest bardziej uzasadnione niż innych preparatów.

Decyzję o suplementacji (profilaktycznej i leczniczej) powierzmy lekarzowi. Niezależnie od niej, zadbajmy o prawidłową podaż magnezu z dietą, której znaczenia nie doceniamy. Jak mawiał francuski książę, pisarz i filozof, François de La Rochefoucauld: „jedzenie jest koniecznością, ale jedzenie w sposób inteligentny jest sztuką”.

Bibliografia:

  • Wyskida K., Chudek J. Suplementacja doustna magnezu – wskazania, przeciwwskazania, sytuacje niejednoznaczne. Medycyna po Dyplomie 2016; 25(3): 12–17.
  • Szymczyk H. Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Farmacja Współczesna 2016; 9: 217–223.
  • Karmańska A., Stańczak A., Karwowski B. Magnez aktualny stan wiedzy. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2015; 4: 677–89.
  • Sienkiewicz-Jarosz H. Jak zdiagnozować niedobory magnezu? Sterczyński R. (rozm.). Medical Tribune 2017; 4: 68–71.
  • Śliż D. Suplementacja magnez – kiedy i dla kogo. Medical Tribune 2016; 11: 64–66.
  • Mieczkowski M., Matuszkiewicz-Rowińska J., Kościelska M. Homeostaza magnezu. Wiadomości Lekarskie 2013; 66 (4): 311–313.
  • Mieczkowski M., Kościelska M. Zaburzenia homeostazy magnezu: hipomagnezemia. Wiadomości Lekarskie 2013; 66 (4): 314–316.
  • Mieczkowski M., Kościelska M. Zaburzenia homeostazy magnezu: hipermagnezemia. Wiadomości Lekarskie 2013; 66 (4): 317–318.
  • Gajewski P., Szczeklik A. Interna Szczeklika 2017. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.
  • Jarosz M. Normy żywienia dla populacji polskiej. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2017.
  • Bancerz B., Duś-Żuchowska M., Cichy W. et al. Wpływ magnezu na zdrowie człowieka. Przegląd Gastroenterologiczny 2012; 7 (6): 359–366.
  • Stawarczyk M. Biodostępność soli magnezu – jak to jest naprawdę? Aptekarz Polski 2014; 100 (78): 19–23.
  • Żebrowska M., Krzynówek W. Rola magnezu w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Aptekarz Polski 2017; 125 (103): 9–14.

Najpopularniejsze artykuły

Zdrowie mózgu w wieku dojrzałym: jak zapobiegać spadkom funkcji poznawczych?

Mózg stanowi centrum dowodzenia ludzkiego organizmu, a do pracy potrzebuje nawet ok. 450 kcal lub więcej każdego dnia[2]. Z biegiem lat przestaje funkcjonować na najwyższych obrotach, co jest wynikiem postępującego czasu. W procesie starzenia można zaobserwować kilka zjawisk

Dieta wegetariańska i wegańska – jak dostarczać białko do organizmu?

Lektura zajmie 3 minuty. Coraz więcej z nas decyduje się na wykreślenie mięsa lub produktów zwierzęcych ze […]

Czy zawał można przewidzieć? Nieoczywiste objawy zawału!

Mianem zawału określa się martwicę mięśnia sercowego, do którego doprowadza jego niedokrwienie. Stanowi to konsekwencję zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczynia przez odłożoną blaszkę miażdżycową[1]. Najczęściej martwica pojawia się bez żadnego ostrzeżenia, ale wiele osób – nawet kilka dni przed wystąpieniem typowego bólu w klatce piersiowej – zaczyna odczuwać inne dolegliwości.

Przeczytaj także

Wigilijne potrawy bezpieczne dla cholesterolu

W różnych regionach Polski podawane są dania charakterystyczne dla tamtejszej kuchni. Jak przygotować kolację, by była ona nie tylko lekka dla serca, ale również nie odbiegała od tradycji?

Normy cholesterolu w Polsce i USA

Normy cholesterolu w Polsce i USA – porównanie dla dorosłych, dzieci i osób starszych

Cholesterol to związek tłuszczowy niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni ważne role, takie jak budowa błon komórkowych, produkcja hormonów czy synteza witaminy D. Jednak zarówno zbyt niski, jak i zbyt wysoki poziom cholesterolu może negatywnie wpływać na zdrowie. W szczególności nadmiar cholesterolu prowadzi do odkładania się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, co zwiększa ryzyko chorób […]

Wafle ryżowe z miodem

Wafle ryżowe z miodem, fetą, tymiankiem i pistacjami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na wafle ryżowe z miodem, fetą, tymiankiem i pistacjami. To zdrowa i smaczna propozycja na szybką przekąskę lub lekki posiłek, która łączy w sobie różnorodne smaki i wartości odżywcze. Idealna dla miłośników słodko-słonych kombinacji, dostarcza wielu cennych składników odżywczych. Składniki: 2 wafle ryżowe 2 łyżeczki Optimy Potas + (10 g) […]