5,00

Covid-19 a zdrowie serca. Jakie badania serca zrobić po chorobie?

Redakcja Optymalnewybory.pl

12.09.2021

2 minuty czytania

Covid-19 jest chorobą, która może mieć zróżnicowany przebieg – od bardzo łagodnego po zagrażający życiu. Wyzdrowienie wcale nie musi oznaczać końca problemów zdrowotnych. Warto bowiem mieć świadomość, że wiele osób zmaga się z poważnymi powikłaniami – także ze strony serca. Z tego powodu zalecana jest szczegółowa diagnostyka – po to, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Covid-19 to zespół objawów wywołanych przez koronawirus SARS-Cov-2. Cechą charakterystyczną są objawy zakażenia układu oddechowego, wśród których wymienia się m.in.:

  • kaszel – zwykle suchy
  • gorączka
  • duszność[1].

Ponadto u niektórych osób choroba wywoływała ciężkie zapalenie płuc, któremu towarzyszył zespół ostrej niewydolności oddechowej[2].

Covid-19 a zdrowie serca – najważniejsze informacje

Większość pacjentów po przebyciu zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 powraca do normalnego funkcjonowania. Jednak u niektórych osób stwierdza się występowanie zaburzeń – nie tylko związanych z układem oddechowym, ale również sercowo-naczyniowym. I właśnie tego typu objawy określa się mianem sercowego zespołu postcovidowego.

Badania naukowe pokazują, że istnieje ogromna zależność „COVID-19 a zdrowie serca”. Za przykład może posłużyć hiszpańskie badanie analizujące wyniki rezonansów magnetycznych, EKG i badań laboratoryjnych 139 pracowników służby zdrowia. Dwumiesięczna analiza wykazała, że aż w 40% przypadków stwierdzono zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia[3].

Okazuje się, że koronawirus SARS-Cov-2 może prowadzić do uszkodzenia serca poprzez:

  • wywołanie tzw. burzy cytokinowej – skutkuje to powiększeniem osłabionego serca, obniżenia ciśnienia krwi
  • wywołanie zapalenia naczyń krwionośnych
  • zwiększenie skłonności do krzepnięcia – konsekwencją może być powstawanie zakrzepów krwi w płucach, które odpowiadają m.in. za zablokowanie przepływu tlenu do serca.

Serce może ulegać również uszkodzeniu na skutek rozwoju zapalenia płuc. Wynika to z faktu, że podczas stanu zapalnego dochodzi do obniżenia poziomu tlenu we krwi[4].
Optima Cardio Potas+

Zespół postcovidowy – typowe objawy

Sercowy zespół postcovidowy zwykle daje kilka typowych objawów. Czujność powinny wzbudzić m.in. takie symptomy jak:

  • zawroty głowy
  • ból w klatce piersiowej
  • kłopoty z oddychaniem
  • duszność w trakcie wysiłku
  • kołatanie serca
  • wybudzanie się z zadyszką.

W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który skieruje na dalszą diagnostykę.

Badania na serce po przebyciu COVID-19

Jeśli jesteś osobą, która przeszła zakażenie koronawirusem SARS-Cov-2, nie musisz czekać na pojawienie się niepokojących objawów. Po upływie kilku miesięcy od wyzdrowienia warto wykonać badania diagnostyczne, które pozwolą na ocenę kondycji mięśnia sercowego. Należy mieć świadomość, że nawet łagodne objawy COVID-19 mogą spowodować uszkodzenie serca lub zwiększyć ryzyko wystąpienia niewydolności serca[5].

Parametry układu krzepnięcia

Aby ocenić zwiększoną skłonność do powstawania zakrzepów, warto wykonać badania laboratoryjne pod kątem parametrów układu krzepnięcia. Znaczenie ma zatem oznaczenie D-dimerów oraz fibrynogenu.[6] O zwiększonej krzepliwości świadczy podwyższony poziom D-dimerów.

Elektrokardiografia

Elektrokardiografia (EKG) to bezbolesne i bezinwazyjne badanie, które wykonuje się w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca[7]. Polega na umieszczeniu na ciele pacjenta specjalnych elektrod, które zbierają informacje o funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

Echo serca

Echo serca jest badaniem obrazowym, które wykorzystuje fale dźwiękowe. Pozwala na ujrzenie konkretnych elementów mięśnia sercowego, a następnie jego ocenę pod kątem funkcjonowania jam i zastawek[8].

Covid-19- a zdrowie serca – jak o nie zadbać?

Aby serce było mniej narażone na powikłania po COVID-19, warto o nie zadbać – nie tylko w okresie zachorowania. Podstawą jest prawidłowo zbilansowana dieta, która powinna uwzględniać:

  • ograniczenie spożycia soli
  • zmniejszenie ilości spożywania źródeł nasyconych kwasów tłuszczowych
  • zwiększenie ilości spożywania produktów spożywczych będących źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Nie bez znaczenia jest porzucenie siedzącego trybu życia na rzecz zwiększonej aktywności fizycznej. Warto ćwiczyć minimum 3-4 razy w tygodniu przez 30-45 minut[9].

Warto przy tym pamiętać, że na powikłania po COVID-19 najbardziej narażone są osoby z chorobami serca. W ich przypadku ważne jest wyrównanie stanu kardiologicznego. Z tego powodu nie należy odstawiać przyjmowanych do tej pory leków.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/225676,koronawirus-najnowsze-informacje

[2] j.w.

[3] https://www.dicardiology.com/article/long-term-cardiovascular-impact-covid-19

[4] https://www.health.harvard.edu/blog/covid-19-and-the-heart-what-have-we-learned-2021010621603

[5] https://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/ppz/2021/RPT/RAPORT_rekom_art_48aa_Covid_rehabilitacja.pdf

[6] https://naukaprzeciwpandemii.pl/app/uploads/2021/05/biala-ksiega_charakterystyka-choroby-covid-19_v-1.1._maj-2021.pdf

[7] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/152094,elektrokardiografia-ekg

[8] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/62359,echokardiografia-serca-echo-serca

[9] https://www.szpitalswwojciecha.pl/blog/ekspert-radzi/covid-19-a-leczenie-kardiologiczne-rozmowa-z-dr-n-med-magdalena-lanocha-specjalista-kardiologii/

Najpopularniejsze artykuły

Tłuszcze w diecie – kiedy należy ich unikać?

Rekomendacje odnoszące się do spożycia tłuszczów są bardzo jasne – i to zarówno w odniesieniu do ilości tego składnika, jak i jego jakości.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby całkowite spożycie tłuszczów wynosiło 30% całkowitej podaży energii w diecie[2]. Eksperci wskazują też, że nieco wyższe zapotrzebowanie na tę grupę składników mają kobiety niż mężczyźni[3]. Natomiast zalecenia nie kończą się na ilości, bo znacznie istotniejsza jest jakość spożywanych tłuszczów.

Echo serca: na czym polega? Wskazania do badania i interpretacja wyników

2022-04-01 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Badania kardiologiczne pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości związane z pracą serca, […]

Dobre tłuszcze w diecie: w jakich produktach spożywczych je znajdziesz?

Istotna jest nie tylko ilość spożywanych tłuszczów, ale także ich jakość, a dokładniej – budowa.Tłuszcze, a dokładniej kwasy tłuszczowe, można w ogólnym ujęciu podzielić na nasycone oraz nienasycone.

Przeczytaj także

Hummus z pieczonym bakłażanem i kolendrą

Bakłażan i cieciorka na pumperniklu

Bakłażan i cieciorka na pumperniklu Pieczony bakłażan i cieciorka to doskonałe połączenie smaków i tekstur, które sprawią, że Twoje kubki smakowe będą zachwycone. Połączenie tych składników na chrupiącym pumperniklu tworzy zdrową i sycącą przekąskę lub lekki posiłek. To danie jest bogate w białko roślinne i zdrowe tłuszcze, co czyni je idealnym wyborem dla osób dbających […]

Udar mózgu

Jak rozpoznać udar mózgu i udzielić pierwszej pomocy? [Infografika]

Czy wiesz, że: – udar mózgu co roku wyłąga 1 na 6 Polaków? – rocznie w Polsce jest ok. 90 000 przypadków udaru niedokrwiennego? – komórki mózgu zaczynają obumierać już po 4 minutach od wystąpienia udaru? – tylko dla leczenia niewielkiej części do 3-4,5 godziny od wystąpienia udaru, można odwrócić lub ograniczyć jego skutki? – […]

Cholesterol edukacja

Dlaczego tak ważna jest edukacja dotycząca kontroli poziomu cholesterolu? Dietetyczka wyjaśnia

Cholesterol pełni  wiele ważnych funkcji w organizmie, ale wokół niego narosło wiele mitów. Dowiedz się, dlaczego warto regularnie badać poziom cholesterolu w organizmie, kiedy zgłosić się do lekarza i jak przeciwdziałać miażdżycy. Na te pytania odpowiada dietetyk Jadwiga Przybyłowska Na temat cholesterolu narosło wiele mitów. Wyjaśnijmy, czym on tak naprawdę jest i jaką rolę odgrywa […]