Badania profilaktyczne serca: kiedy warto je wykonać?

Redakcja

20.01.2025

4 minuty czytania

Badania serca

Serce to najważniejszy organ – obok mózgu. Od jego prawidłowej pracy zależą Twoje samopoczucie i kondycja, a także życie. To ten mięsień pompuje krew i odpowiada za doprowadzenie jej do każdej komórki ciała. Dlatego należy otoczyć go szczególną opieką i mieć jego stan pod kontrolą. Kiedy warto wykonać badania serca? Podpowiadamy.

Badania profilaktyczne serca: dlaczego to ważne?

Badania profilaktyczne serca są ważne nie tylko z powodu fundamentalnej roli tego organu dla zdrowia i życia. Warto również pamiętać, że wiele groźnych procesów w organizmie rozwija się latami bez wyraźnych symptomów[1]. Może Ci się więc wydawać, że wszystko jest w porządku, podczas gdy w rzeczywistości Twój poziom cholesterolu rośnie, tętnice zarastają blaszką miażdżycową, a ciśnienie krwi znacznie odbiega od normy.

Takie stany często można wykryć właśnie dzięki regularnym badaniom. Dlatego nie lekceważ ich ani nie traktuj jako przykrego obowiązku – to najprostszy sposób na to, aby wziąć odpowiedzialność za swoje zdrowie i cieszyć się dłuższym życiem.

Kiedy warto wykonać profilaktyczne badania serca?

W jakich sytuacjach profilaktyczne badania serca mogą być szczególnie istotne? Oto kilka sytuacji.

Gdy osiągniesz określony wiek

Jak pokazują badania, ryzyko zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe rośnie dla osób w określonych grupach wiekowych. Mężczyźni są szczególnie zagrożeni, gdy osiągną 55. rok życia, a kobiety – po 65. roku życia[2].

Skąd ta różnica? Wynika ona przede wszystkim z odmiennego funkcjonowania układu hormonalnego. Kobiety w wieku reprodukcyjnym są chronione przez estrogeny[3]. Ich działanie kardioprotekcyjne kończy się wraz z nadejściem przekwitu.

Uwaga! O profilaktykę chorób serca warto zadbać, zanim osiągnie się wiek wskazany powyżej. W tym okresie problemy kardiologiczne mogą o sobie wyraźnie dać znać, jednak ich rozwój jest efektem wieloletnich procesów. Dlatego np. program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK) prowadzony przez NFZ jest skierowany już do osób od 35. roku życia[4]. I to właśnie wtedy warto na poważnie zainteresować się profilaktyką.

Kiedy zauważasz pogorszenie stanu zdrowia

Doświadczasz zawrotów głowy? Szybciej się męczysz? Nie masz apetytu? A może od czasu do czasu odczuwasz kołatania serca? To tylko niektóre spośród objawów mogących towarzyszyć niewydolności serca[5]. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, koniecznie zgłoś się do lekarza i wykonaj zalecone badania. Lepiej „dmuchać na zimne”!

Gdy prowadzisz niezdrowy tryb życia

Obecna rzeczywistość nie sprzyja zdrowemu stylowi życia. Długie godziny spędzane za biurkiem i za kierownicą samochodu, stres, mało czasu na sen, a do tego niezdrowa dieta oparta o fast-foody, nałogi… to prosta droga do problemów zdrowotnych.

Jeśli wiesz, że:

  • w Twojej diecie dominują tłuste potrawy, z dużymi ilościami czerwonego mięsa, serów i innych źródeł tłuszczów zwierzęcych;
  • zbyt często sięgasz po wysoko przetworzoną żywność;
  • Twoja aktywność fizyczna ogranicza się do wyjścia do pracy i sklepu;
  • palisz papierosy i nie stronisz od alkoholu;
  • Twoja masa ciała przekroczyła normę

… organizm mógł się już stać „tykającą bombą”. Te czynniki znacznie zwiększają ryzyko zapadalności na choroby sercowo-naczyniowe[6]. Dlatego najwyższy czas skonfrontować się ze sobą i sprawdzić, co dzieje się z cholesterolem oraz ciśnieniem. Potem przyjdzie pora na wprowadzenie zdrowych zmian.

Jakie badania serca są ważne?

To, jakie badania profilaktyczne serca wykonać, oceni lekarz. Możesz się jednak spodziewać, że obejmą one przede wszystkim:

  • badanie krwi, ze szczególnym uwzględnieniem lipidogramu (czyli „poziomu cholesterolu”) – da ono odpowiedź na pytanie, czy grozi Ci miażdżyca;
  • pomiary ciśnienia – wykonywane regularnie, np. codziennie rano i wieczorem przez okres ok. tygodnia pozwolą ocenić, czy masz nadciśnienie (wartości od 140 mm Hg na 90 mm Hg)[7].

Lekarz może zalecić również wykonanie EKG, echo serca oraz badania Holtera.

Jak widzisz, wykonanie badań w ramach profilaktyki chorób serca wcale nie jest trudne ani czasochłonne. Warto więc o siebie zadbać. Ta niewielka inwestycja może ochronić Cię przed poważnymi problemami ze zdrowiem.

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca, https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[2] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/ryzyko/58834,jakie-czynniki-maja-wplyw-na-ryzyko-sercowo-naczyniowe

[3] https://www.termedia.pl/Dyslipidemia-menopauzalna-8211-patogeneza-i-leczenie,8,1502,1,1.html

[4] https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/program-profilaktyki-chorob-ukladu-krazenia-chuk

[5] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca

[6] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/ryzyko/58834,jakie-czynniki-maja-wplyw-na-ryzyko-sercowo-naczyniowe

[7] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

 

Najpopularniejsze artykuły

Oliwa z oliwek

Odkryj sekret doskonałego smaku: marynata na bazie oleju!

Czy wiesz, że klucz do soczystego, aromatycznego i pełnego smaku mięsa leży w odpowiedniej marynacie? A najlepszą bazą dla marynaty jest właśnie olej! Dlaczego warto postawić na marynatę olejową? Oto powody, które Cię przekonają: Zachowuje soczystość: Olej tworzy barierę, która zapobiega utracie wilgoci podczas gotowania. Twoje mięso będzie soczyste i pełne smaku! Wzbogaca aromat: Olej […]

Sól w diecie sercowca: jak sód wpływa na serce?

Sól to najpopularniejsza przyprawa, bez której trudno wyobrazić sobie codzienne gotowanie. Jest też wszechobecna w żywności przetworzonej dostępnej w sklepach.

Dieta po zawale – jak powinno wyglądać menu dobre dla serca?

Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. [ratings} Zawał mięśnia sercowego, zwany potocznie zawałem lub atakiem serca, to […]

Przeczytaj także

5 objawów niedoboru kwasów omega-3. Sprawdź, czy dotyczą i Ciebie!

Kwasy omega-3 są niezwykle ważne dla Twojego zdrowia. Dlatego warto zadbać o dostarczenie sobie ich odpowiedniej ilości w diecie. Zastanawiasz się, co może się stać, gdy podaż omega-3 jest niewystarczająca, a w organizmie pojawi się niedobór tego składnika? Sprawdź, jakie objawy mogą o tym świadczyć oraz jak uniknąć tej sytuacji.

Produkty zawierające fluor [Tabela]

2021-05-13 Lektura tego artykułu zajmie 6 minut. Aby być zawsze w świetnej formie, ważne jest, aby monitorować sposób […]

Dieta kopenhaska – czy to zdrowy sposób na odchudzanie?

Lektura zajmie 2 minuty. Dieta kopenhaska to model żywienia, którego celem jest redukcja masy ciała. Kuracja trwa […]