5,00

Arytmia serca. Jak ją rozpoznać?

Redakcja Optymalnewybory.pl

1.07.2021

5 minut czytania

Arytmia serca to poważny problem zdrowotny, który może dotyczyć nawet 1 mln Polaków[1].  Trudno dokładnie oszacować jego skalę, ponieważ schorzenie nie daje wyraźnych objawów. Warto jednak poznać kilka symptomów, które mogą świadczyć o istnieniu zaburzeń rytmu serca. Pozwoli to wdrożyć odpowiednie leczenie, dzięki czemu uda się uniknąć konsekwencji zdrowotnych.

U zdrowego człowieka serce pracuje z odpowiednią intensywnością – częstość akcji wynosi 60-80 uderzeń w ciągu minuty. Czasami jednak serce bije szybciej – dzieje się tak między innymi w momencie stresu czy wykonywania pracy fizycznej. Sam dość intensywny trening może powodować przyspieszenie akcji serca nawet do 170-180 uderzeń na minutę. Natomiast w nocy – gdy organizm odpoczywa – serce bije znacznie wolniej, zaledwie 60-40 razy na minutę.

Arytmia serca – co to jest?

Mianem arytmii serca określa się przypadek, w którym serce bije zbyt wolno lub pracuje szybko i nieregularnie – bez typowych powodów (tj. przy braku wysiłku fizycznego, sytuacji stresowych). Za zaburzenia rytmu odpowiadają najczęściej czynniki związane z patologiami tego narządu – można do nich zaliczyć m.in.:

  • chorobę niedokrwienną serca,
  • kardiomiopatie,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wrodzone i nabyte wady serca[2].

Do zaburzeń mogą prowadzić także choroby „pozasercowe”, wśród których warto wymienić:

  • niedoczynność lub nadczynność tarczycy,
  • zatorowość płucną,
  • zatrucia toksycznymi substancjami,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • kwasicę metaboliczną,
  • zaburzenia elektrolitowe.

Rodzaje arytmii serca

Zaburzenia rytmu serca można sklasyfikować według następującego podziału:

  • arytmie nadkomorowe – zalicza się do nich: migotanie przedsionków, dodatkowe pobudzenia nadkomorowe, częstoskurcze przedsionkowe, węzłowe, przedsionkowo-komorowe, częstoskurcze nadkomorowe,
  • arytmie komorowe – zalicza się do nich: migotanie komór, częstoskurcze komorowe, dodatkowe pobudzenia komorowe, trzepotanie komór[3].

Arytmia serca – objawy

Niektóre osoby nie mają świadomości, że zmagają się z problemem, jakim jest arytmia serca. Objawy nie zawsze są charakterystyczne i nie każdy łączy je z zaburzeniami rytmu serca. Eksperci podkreślają, że zdarzają się pacjenci, u których symptomy nie pojawiają się wcale lub są bardzo delikatne, zaś pierwszym poważnym objawem jest… udar mózgu.

Warto przy tym podkreślić, że symptomy w dużej mierze zależą od rodzaju arytmii. I tak:

  • na częstoskurcz nadkomorowy mogą wskazywać: kołatanie serca, zawroty głowy, zmęczenie, duszność, wielomocz, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, zasłabnięcia; jeśli chodzi o tego rodzaju arytmię serca, objawy mają charakter napadowy,
  • komorowa arytmia serca objawy daje następujące: kołatanie serca, wrażenie „uciekania” serca do gardła lub żołądka, kłucie w okolicy przedsercowej[4].

Na czym polega rozpoznanie arytmii serca?

O ile arytmia serca objawy daje charakterystyczne, wówczas pacjent zgłasza się do lekarza, zaś specjalista kieruje na dalszą diagnostykę.

W rozpoznaniu zaburzeń serca niezbędny jest obraz elektrokardiograficzny, który pozwala na ustalenie:

  • rodzaju arytmii i prawdopodobny mechanizm funkcjonowania,
  • przyczynę zaburzeń,
  • objawy towarzyszące,
  • rokowanie – z uwzględnieniem ryzyka wystąpienia nagłej śmierci sercowej[5].

Podstawą jest przeprowadzenie elektrokardiografii spoczynkowej (EKG spoczynkowe) – szczególnie ważne w przypadku pacjentów ze stale występującą arytmią. Pomocne może okazać się także 24-godzinne monitorowanie EKG metodą Holtera – dotyczy to głównie osób, u których zaburzenia rytmu serca pojawiają się okresowo.

Lekarz może zalecić także wykonanie elektrokardiograficznej próby wysiłkowej. Takie badanie pozwala na określenie czy arytmia nasila się w trakcie wysiłku fizycznego. Umożliwia także zdiagnozowanie choroby niedokrwiennej serca.

Wśród badań pomocniczych można wymienić także:

  • badanie elektrofizjologiczne (EPS) – jest badaniem małoinwazyjnym, które polega na wprowadzeniu specjalnego cewnika do naczyń krwionośnych i dalej do serca[6]; pozwala na precyzyjne określenie arytmii,
  • echokardiografię – pozwala wykluczyć organiczną chorobę serca, która mogłaby być przyczyną arytmii.

Arytmia serca – problem, którego nie można lekceważyć

Najważniejsze jest rozpoznanie arytmii serca, bo to pozwoli na ustalenie dalszego planu postępowania. Leczenie uzależnione jest m.in. od rodzaju zaburzeń, ich przyczyn. Najczęściej przyjmuje formę farmakoterapii, w której podaje się takie leki jak np. glikozydy, beta-blokery. W niektórych przypadkach koniecznością jest leczenie zabiegowe, np. operacja zastawki serca, ablacja RF. Jeśli u pacjenta częstość akcji serca jest niższa od 40 uderzeń na minutę, wówczas wszczepia się rozrusznik.

[1] https://www.rp.pl/Zdrowie-/190529390-Najnowsze-metody-leczenia-arytmii-Serce-na-trojwymiarowej-mapie.html

[2] https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/arytmia-serca-objawy-i-leczenie-zaburzen-rytmu-serca,6416,n,192

[3] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.6.

[4] j.w.

[5] j.w.

[6] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/152399,badanie-elektrofizjologiczne-serca

Najpopularniejsze artykuły

Profilaktyka miażdżycy

Profilaktyka miażdżycy – jak zapobiegać chorobie naczyń [Infografika]

Miażdżyca to choroba, na którą masz realny wpływ. Wprowadzając proste zmiany w swoim stylu życia, możesz znacznie zmniejszyć ryzyko jej rozwoju i cieszyć się lepszym zdrowiem przez długie lata. Jakie zmiany wprowadzić, aby zapobiegać miażdżycy? Włącz do diety produkty ze sterolami roślinnymi Sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi Dobrymi źródłami steroli roślinnych są produkty […]

Niewydolność serca. Czym się objawia i do czego może doprowadzić?

2021-06-20 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Niewydolność serca to główna przyczyna zgonów w Polsce, a liczba […]

Wysoki poziom cholesterolu a zaburzenia erekcji: czy istnieje zależność?

Wysoki poziom cholesterolu, a w szczególności LDL, to poważne zagrożenie dla zdrowia. Może prowadzić m.in. do rozwoju miażdżycy oraz chorób serca. Co jednak ma wspólnego hiperlipidemia z zaburzeniami erekcji? Wbrew pozorom, istnieje między nimi zależność. Jaka dokładnie? Wyjaśniamy.

Przeczytaj także

Dieta po zawale. Jakich produktów bezwzględnie unikać?

Zawał bardzo często diametralnie zmienia życie pacjenta. Po wyjściu ze szpitala musi on zmienić tryb życia – zadbać zarówno o odpowiednią dawkę ruchu, jak i o zdrową dietę. Właściwe żywienie to jeden z filarów utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi czy poziomu cholesterolu. Co zatem powinno się znaleźć w diecie po zawale, a jakich produktów należy bezwzględnie unikać? Oto najważniejsze informacje.

Jak wzmocnić układ krążenia? Skuteczne sposoby

2022-10-03 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Czy wiesz, że łączna długość wszystkich naczyń krwionośnych u dorosłego […]

Objawy niedrożności tętnic siatkówki: jak rozpoznać zator?

Zamknięcie naczynia tętniczego siatkówki (RAO) może prowadzić do nagłej utraty wzroku spowodowanej zatorem. Tego schorzenia nie można lekceważyć – wymaga ono natychmiastowej diagnostyki.