7 prostych ćwiczeń poprawiających kondycję mózgu

Redakcja Optymalnewybory.pl

25.04.2021

5 minut czytania

<p>Mother and child playing Sudoku together</p>

Chcesz zachować funkcje poznawcze na wysokim poziomie do późnej starości? Zależy ci na utrzymaniu dobrej pamięci przez wiele lat? Zacznij większą uwagę poświęcać swojemu mózgowi. Chociaż Europejski Dzień Mózgu przypada na 18 marca, każdy moment jest dobry  na to, aby pochylić się nad kondycją tego niezwykle ważnego narządu i zrobić dla niego coś pożytecznego. Dowiedz się, jak ćwiczyć mózg, aby poprawić jego kondycję.

Sudoku: mama z dzieckiem

Kłopoty z pamięcią, trudności w koncentracji, problemy ze znalezieniem odpowiednich słów, a nawet bezsenność – to wszystko jest skutkiem postępującego starzenia się mózgu. Chociaż jest to proces wpisany w fizjologię człowieka, można skutecznie go opóźnić. Poprzez odpowiednią stymulację można skłaniać mózg do odbudowy jego ubytków – po to, aby funkcjonował na dobrym poziomie mimo upływu lat.

Czy wiesz, że? Chociaż wysoki poziom wykształcenia nie chroni przed chorobą Alzheimera, ale może mieć wpływ na łagodniejszy przebieg schorzenia[1]. Z czego to wynika? Zakłada się, że ludzie lepiej wykształceni są oczytani, chętniej sięgają po książki. Wszystko to, co zmusza mózg do wysiłku umysłowego, pomaga w utrzymaniu jego dobrej kondycji.

Jak ćwiczyć mózg?

Mózg to wyjątkowy organ, który ma zdolność do samo naprawy.  Musi jednak być odpowiednio stymulowany, w czym pomaga trening umysłowy. Jeśli zastanawiasz się, jak ćwiczyć mózg, poniżej znajdziesz kilka przykładowych metod.

1. Rozwiązywanie łamigłówek

Rozwiązywanie łamigłówek – zarówno klasycznych krzyżówek, jak i np. sudoku – stymuluje mózg do pracy. Zmusza do pobudzenia procesów myślowych – po to, aby móc dać odpowiedź na konkretne pytanie, czy ułożyć odpowiednią sekwencję cyfr.

To proste ćwiczenie poprawiające kondycję mózgu jest nie tylko skuteczne, ale i przyjemne. Możesz potraktować je również jako formę relaksu po ciężkim dniu.

2. Gra w memory

Pamiętasz z dzieciństwa grę memo, która polegała na odszukiwaniu identycznych obrazków ukrytych na kartonikach? Chociaż taka zabawa przeznaczona jest dla osób młodszych, nie warto z niej rezygnować.

Ta prosta gra stanowi świetny trening dla mózgu – ćwiczy pamięć. Jednocześnie zapewnia sporą rozrywkę i pomaga zacieśniać więzi – można w nią grać z dziećmi czy przyjaciółmi.

3. Odtwarzanie sekwencji obrazów

Zastanawiasz się, jak ćwiczyć mózg poprzez odtwarzanie sekwencji obrazów? To proste: wystarczy ułożyć dowolne grafiki w odpowiedniej kolejności, a następnie – po wymieszaniu ich – spróbować odtworzyć sekwencję.

Ćwiczenie pamięci w takiej formie może mieć różne stopnie trudności, co jeszcze lepiej pobudzi mózg do pracy.

4. Nauka słów piosenek

Dzieci chłoną wiedzę jak niczym gąbka – zaledwie chwilę zajmuje im nauczenie się prostego wierszyka czy refrenu piosenki. Bierz z nich przykład – zacznij uczyć się słów swoich ulubionych piosenek. W ten sposób pobudzisz mózg do działania i jednocześnie… poprawisz swój nastrój.

5. Angażowanie ręki niedominującej

Każdego dnia określone czynności wykonujesz jedną ręką, np. myjesz zęby, wycinasz, piszesz. Mózg jest do tego przyzwyczajony, dlatego podczas ich realizowania nie wykonuje większej pracy.

Zaangażuj do codziennych czynności rękę niedominującą. Zmusi to umysł do wzmożonego wysiłku, przez co poprawi się jego funkcjonowanie. Od czasu do czasu postaraj się np. umyć zęby, trzymając szczoteczkę w innej ręce.

6. Zdobywanie nowej wiedzy

Zakończenie szkolnictwa wcale nie oznacza, że musisz zakończyć etap edukacji. Jest to niewskazane, jeśli zależy ci na utrzymaniu mózgu w dobrej kondycji przez wiele lat.

Zdobywanie wiedzy i nauka nowych rzeczy wspiera rozwój umysłu – przyczynia się do tworzenia nowych połączeń nerwowych. Dlatego zapisanie się na kurs edukacyjny, czytanie książek – to wszystko jest solidnym treningiem dla mózgu.

7. Gra w skojarzenia

Gra w skojarzenia to zabawa, która nie tylko przyczynia się do rozwoju wyobraźni. Stanowi również świetne ćwiczenia dla umysłu, ponieważ zmusza mózg do wysiłku.

Na czym to polega? Tutaj istnieje pełna dowolność. Możesz podawać wszystkie wyrazy, które kojarzą się z danym słowem. Możesz też zagrać odwrotnie – wymieniając konkretne słowa określające daną rzecz, uczestnicy mają odgadnąć, co masz na myśli.

Trenuj mózg, aby osiągnąć korzyści w przyszłości

Aby utrzymać mózg w dobrej kondycji, warto zacząć trenować jak najwcześniej. To inwestycja, która się opłaci na każdym etapie życia. Jeśli jesteś uczniem lub studentem, wytrenowany umysł będzie lepiej przyswajał wiedzę. Jeżeli jesteś osobą pracującą, dzięki sprawnemu mózgowi będziesz lepiej i rzetelniej wykonywał swoje obowiązki, a ponadto zmniejszysz ryzyko pojawienia się demencji starczej w późniejszym wieku.

Trening mózgu tak naprawdę niewiele cię kosztuje. Warto zacząć ćwiczyć już teraz, by w przyszłości zachować sprawność intelektualną na wysokim poziomie.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

Najpopularniejsze artykuły

Mięso to nie tylko źródło białka

Mięso i ryby odgrywają ważną rolę w zdrowej diecie każdego Polaka. Nie tylko ze względu na smak, […]

Jak poprawić pamięć? 6 prostych ćwiczeń na co dzień

2022-12-04 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Dobra pamięć i wysoka koncentracja przydają się na co dzień. […]

Ból w klatce piersiowej: co oznacza? Kiedy wymaga reakcji?

Ból w klatce piersiowej może wskazywać na wiele różnych problemów zdrowotnych – począwszy od nerwicy czy refluksu, aż po zawał serca czy zator płucny.

Przeczytaj także

Śródziemnomorska zapiekanka

Śródziemnomorska zapiekanka

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na zapiekankę warzywną z mozarellą. To zdrowa i smaczna propozycja na lekki obiad, pełna kolorowych warzyw i aromatycznych przypraw. Składniki: 1 cukinia zielona (300 g) 1 cukinia żółta (300 g) 1 bakłażan (240 g) 1 kulka mozarelli (125 g) 1 batat (150 g) 1 podłużny pomidor czerwony (100 g) 1 […]

Jak codzienna aktywność fizyczna wpływa na poziom cholesterolu i zdrowie serca?

Aktywność fizyczna w formie treningu powinna mieć miejsce przynajmniej 3 razy w tygodniu i trwać od 20 do 60 minut. Optymalny, zalecany czas dla osób starszych to około 30 minut – jeśli oczywiście są w stanie tyle wytrzymać. Intensywność wysiłku powinna być umiarkowana, czyli taka, która pozwala na swobodną rozmowę z drugą osobą. Wraz z poprawą kondycji i wzrostem stanu wytrenowania można tę intensywność zwiększać.

Jak walczyć z nadciśnieniem tętniczym? [Infografika]

Nadciśnienie tętnicze krwi jest głównym czynnikiem ryzyka zgonu Polaków – rocznie umiera w Polsce ponad 90 000 osób. Nadciśnienie może nie dawać żadnych objawów lub rozwijać się “po cichu”, prowadząc do nieodwracalnych zmian w sercu. Nadciśnienie jetętnicze to stale utrzymujące się ciśnienie 140/90 mm Hg lub wyższe.  Choroba jest rozpoznawana po kilkukrotnych pomiarach ciśnienia w […]