5 produktów, które szkodzą sercu. Czy znasz je wszystkie?

Redakcja Optymalnewybory.pl

29.03.2022

2 minuty czytania


Chcesz mieć serce jak dzwon, które będzie funkcjonowało prawidłowo i nie będzie przysparzało problemów zdrowotnych? Chociaż ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego po części uwarunkowane jest genetycznie, to ty masz największy wpływ na prawdopodobieństwo zachorowania. Poznaj 5 produktów, które najbardziej szkodzą sercu i wyeliminuj je, jeśli pojawiają się w twojej diecie.

Serce jest najważniejszym mięśniem, na którym spoczywa duża odpowiedzialność. Każdego dnia przepompowuje nawet 350 litrów krwi, dlatego nie ma czasu na odpoczynek. Pracuje nieustannie, więc musi być ciągle w należytej formie. W utrzymaniu dobrej kondycji pomaga odpowiednia dieta, zaś spożywane w nadmiarze niektóre produkty spożywcze utrudniają mu funkcjonowanie.
Optima Cardio Potas+

Przetworzone mięso

Parówki, kabanosy, cienka kiełbasa to nic innego jak przetworzone mięso, które stanowi bogate źródło nasyconych kwasów tłuszczowych. Spożywając je każdego dnia w dużych ilościach, łatwo o przekroczenie rekomendowanej porcji tych tłuszczów na poziomie 5-6% zapotrzebowania energetycznego. Tymczasem badania naukowe pokazały, że każdy dodatkowy 1% energii pozyskiwany z tłuszczów nasyconych odpowiada za wzrost stężenia cholesterolu LDL o nawet 1,6 mg/dl[1]. Z tego powodu warto mieć te produkty na „cenzurowanym”, aby uniknąć zaburzeń gospodarki lipidowej.

Pączki, schab w cieście

Zastanawiasz się, co wspólnego z pączkami ma schab w cieście? Oba produkty są smażone w głębokim tłuszczu, który szkodzi sercu – także wtedy, gdy wybierasz wysokiej jakości olej rzepakowy czy oliwę. Dlaczego?

Smażenie w bardzo wysokiej temperaturze i korzystanie z „wypalonego” tłuszczu sprawia, że produkty poddane obróbce zawierają spore ilości izomerów trans nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ich nadmierne spożycie przyczynia się do wzrostu poziomu cholesterolu LDL i obniżenia stężenia cholesterolu HDL[2].

Gotowe wyroby cukiernicze

Chętnie sięgasz po ciasta i ciasteczka produkowane na skalę przemysłową? Jeśli nie kontrolujesz ich składu i spożywasz je w nadmiarze, możesz sobie zaszkodzić. W jaki sposób?

Gotowe wyroby cukiernicze, które zawierają częściowo utwardzone / uwodornione oleje roślinne stanowią źródło tłuszczów trans. Już wiesz, że takie kwasy tłuszczowe przyczyniają się do wzrostu poziomu „złego” cholesterolu.

Słone przekąski

Nie potrafisz odmówić sobie paluszków, chipsów i innych słonych przekąsek? W ten sposób narażasz się na nadciśnienie tętnicze, które zwiększa ryzyko niewydolności serca czy zawału mięśnia sercowego.

Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5-6 g[3]. Ograniczenie ilości tego składnika u osób zdrowych pozwala obniżyć ciśnienie skurczowe o 1-2 mm Hg[4].

Zainspiruj się dietą śródziemnomorską

Aby wzmocnić serce, zmniejszając jednocześnie ryzyko poważnych schorzeń, zmień swoje nawyki żywieniowe. Inspiracją może stać się dieta śródziemnomorska – uznawana za jedną z najzdrowszych.

Jej najważniejsze założenia to:

  • ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego,
  • zastępowanie tłuszczu zwierzęcego olejami roślinnymi,
  • zwiększenie spożycia produktów zbożowych,
  • zwiększenie spożycia warzyw, w tym roślin strączkowych[5].

Twórcy tej diety zalecają także rezygnację ze smarowania pieczywa. Możesz jednak zastąpić masło miękką margaryną – np. Optima Cardio zawierającą sterole roślinne, które obniżają stężenie cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy ich dziennym spożyciu na poziomie 1,5-2,4 g w połączeniu ze zdrową dietą[6].

Masz duży wpływ na to, w jakiej kondycji będzie twoje serce. Zwróć uwagę na codzienną dietę i wyeliminuj z niej te produkty, które wykazują szkodliwy wpływ na ten najważniejszy mięsień.

[1] Wytyczne ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach: jak dzięki leczeniu zaburzeń lipidowych obniżyć ryzyko sercowo‑naczyniowe (2019); Zeszyty edukacyjne. Kardiologia polska 3/2020

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/109559,czy-wszystkie-kwasy-tluszczowe-trans-sa-zle

[3] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/nadmierne-spozycie-soli-cukru-i-tluszczu-zagraza-zdrowiu/

[4] Małgorzata Łazarczyk, Katarzyna Grabańska-Martyńska, Maciej Cymerys; Analiza spożycia soli kuchennej u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016, tom 7, nr 2, 84–92

[5] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-srodziemnomorska-w-profilaktyce-chorob-sercowo-naczyniowych/

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

 

Najpopularniejsze artykuły

Polędwica z dorsza w papilotach z pieczoną cebulą, tłuczonymi ziemniakami

Polędwica z dorsza w papilotach z pieczoną cebulą, tłuczonymi ziemniakami

Zapraszamy do wypróbowania przepisu na dorsza pieczonego z cebulą, sałatką z kopru włoskiego i tłuczonymi ziemniakami. To smaczna i zdrowa propozycja na obiad, bogata w fitosterole, które pomagają obniżać poziom cholesterolu. Składniki: 2 sztuki świeżego fileta z dorsza bez skóry (200 g) 1 łyżka oleju rzepakowego tłoczonego na zimno (10 ml) 1 czerwona cebula (105 […]

Profilaktyka chorób serca u kobiet — dlaczego jest tak ważna?

Profilaktyka chorób serca u kobiet — dlaczego jest tak ważna?

Czy wiesz, że choroby serca stanowią przyczynę ponad 55% wszystkich zgonów kobiet w Polsce[1] i są główną przyczyną śmierci pań po 60. roku życia[2]? Takie statystyki to ważny powód, dla którego profilaktyka schorzeń kardiologicznych to istotny element dbania o kobiece zdrowie. Z czego jednak wynika podatność na problemy sercowe? Jak im zapobiegać? Wyjaśniamy. Kobiece ryzyko […]

Fascynujący świat olejów roślinnych: Od nasiona do butelki

Skarby natury w Twojej kuchni Czy wiesz, że oleje roślinne, które codziennie używasz w kuchni, mają za sobą niezwykłą podróż? Zanim trafią do Twojego stołu, przechodzą fascynujący proces transformacji z niepozornych nasion w cenne płyny kulinarne. Oleje roślinne pozyskujemy z bogactwa natury – z nasion i owoców roślin oleistych. Prawdziwe gwiazdy wśród surowców to: Złocisty […]

Przeczytaj także

5 nawyków, które wspierają pracę serca

5 nawyków, które wspierają pracę serca [Infografika]

Jakich 5 zdrowych nawyków, które mogą pomóc zadbać o Twoje serce? Nawyk 1: Zdrowa dieta Spożywanie pełnych ziaren, owoców, warzyw oraz ograniczenie tłuszczów trans i nasyconych to podstawa. Pamiętaj o rybach bogatych w omega-3 oraz o odpowiedniej ilości błonnika. Nawyk 2: Regularna aktywność fizyczna Regularna aktywność fizyczna. Niezależnie od tego, czy to spacer, jazda na […]

Kanapka z sereb brie

Bagietka korzenna z serem brie, prażonymi orzechami włoskimi, szpinakiem i żurawiną

Zapraszamy do spróbowania naszej wyjątkowej bagietki korzennej z serem brie, prażonymi orzechami włoskimi, szpinakiem i żurawiną. To idealna propozycja na zdrową i smaczną przekąskę, która łączy w sobie różnorodne smaki i tekstury. Dzięki wykorzystaniu składników bogatych w wartości odżywcze, ta kanapka nie tylko zachwyca smakiem, ale również wspiera zdrowy styl życia. Składniki: 1/2 bagietki korzennej […]

Jagody acai: właściwości zdrowotne i działanie

Nie od dzisiaj wiemy, że spożywana przez nas żywność może być lekarstwem. W końcu już sam Hipokrates […]