1,00

Wysil mózg, czyli proste nawyki, które poprawiają myślenie!

Redakcja Optymalnewybory.pl

23.12.2021

2 minuty czytania

Utrzymanie funkcji poznawczych na wysokim poziomie aż do późnej starości jest możliwe, o ile zadbasz o swój mózg. Chociaż podstawą jest właściwie skomponowana dieta, ogromną rolę przypisuje się działaniom, które zmuszają umysł do większego wysiłku. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz pobudzić mózg do intensywniejszej pracy.

Optima Neuro

Czy wiesz, że mózg wykazuje wyjątkową zdolność do samonaprawy? Dzieje się jednak tak wyłącznie wtedy, gdy jest odpowiednio stymulowany. Warto więc podjąć właściwe działania, dzięki którym poprawisz myślenie i wspomożesz zapamiętywanie.

Schematyczne działanie osłabia mózg

Codziennie wykonujesz wiele różnych czynności. Powtarzasz je dzień w dzień i tak mijają miesiące, a nawet lata. Takie postępowanie może dawać poczucie bezpieczeństwa, ale… przyczynia się do rozleniwienia mózgu.

Czy wiesz, że postępowanie zgodnie ze znanym schematem czy ciągłe wykonywanie tych samych czynności osłabia pracę mózgu? Mechaniczne działanie, choć może być dla ciebie ogromnym ułatwieniem i przyczyniać się do usprawnienia pracy, nie angażuje mózgu. Powoduje natomiast, że narząd ten zaczyna wykonywać coraz mniejszy wysiłek.

Jak poprawić pracę mózgu?

Jeśli zależy ci na utrzymaniu sprawności umysłowej, warto zmusić mózg do intensywniejszej pracy. Proste ćwiczenia, w połączeniu z właściwym sposobem odżywiania i rezygnacją ze szkodliwych nawyków, pomogą w osiągnięciu zadowalających efektów.

Nie działaj schematycznie

Do wykonywania różnych czynności angażujesz przede wszystkim prawą rękę (jako osoba praworęczna)? Od czasu do czasu zerwij z tym schematem, aby zmusić mózg do większego wysiłku.

Zacznij angażować rękę niedominującą, np. podczas mycia zębów, odkurzania, otwierania drzwi, spożywania posiłków.

Rozwiązuj krzyżówki

Aby zaangażować mózg, warto zacząć rozwiązywać różnego rodzaju łamigłówki. Krzyżówki, sudoku, zagadki słowne – to wszystko przyczyni się do poprawy myślenia.

Niech rozwiązywanie łamigłówek staje się twoim nowym hobby – nawykiem, który stymuluje mózg do zwiększonego wysiłku.

Czytaj książki

Czytanie książek to nie tylko doskonały sposób na relaks po ciężkim dniu, ale sposób na poprawę pracy mózgu. Nie musisz sięgać po literaturę naukową, ponieważ świetnie sprawdzi się także beletrystyka. Warto bowiem mieć świadomość, że już samo czytanie zmusza mózg do wysiłku.

Ciekawostką jest fakt, że u osób z wysokim poziomem wykształcenia przebieg choroby Alzheimera jest łagodniejszy w porównaniu do osób niewykształconych[1].

Wysypiaj się

Jeśli chcesz utrzymać sprawność umysłową, mózg musi mieć czas na regenerację. Dlatego ogromne znaczenie ma sen. Jeżeli zarywasz noce, nie wysypiasz się, twój mózg nie będzie przyswajał informacji, znacznie szybciej się męczyć.

Zdrowo się odżywiaj

Prawidłowo zbilansowana dieta wpływa korzystnie na pracę mózgu. Szczególną rolę przypisuje się węglowodanom stanowiących źródło energii oraz tłuszczom będącym podstawowym budulcem tego narządu. Zdrowy jadłospis powinien więc stać się twoim nawykiem, który wpływa na poprawę sprawności umysłowej.

  • Zwiększ spożycie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe stanowią aż 20% suchej masy mózgu[2]. Między innymi z tego powodu ogromną rolę przypisuje się kwasom omega-3 (szczególnie EPA i DHA), które – obecne w tłustych rybach morskich – wspierają pracę mózgu[3]. Jak wynika ze stanowiska Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, DHA wspiera utrzymanie prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz prawidłowego widzenia. Korzystne działanie występuje w przypadku dziennego spożycia 250 mg DHA w połączeniu ze zdrowym trybem życia oraz zbilansowaną i zróżnicowaną dietą[4].

Jeśli nie jesteś miłośnikiem ryb, codzienną dietę możesz uzupełnić żywnością funkcjonalną, np. margaryną do smarowania pieczywa. Optima Neuro zawiera olej z mikroalg morskich, które są naturalnym źródłem DHA.

  • Ogranicz spożycie cukrów prostych

Chociaż węglowodany są niezbędne do pracy mózgu, należy ograniczyć spożycie cukrów prostych. Badania przeprowadzone na modelu zwierzęcym wykazały, że produkty będące źródłem fruktozy mogą spowalniać pracę mózgu, osłabiając pamięć i zdolność uczenia się[5].

Masz duży wpływ na to, jak będzie funkcjonował twój mózg. Poprzez zmianę swoich nawyków, możesz zmobilizować go do większego wysiłku. Przyniesie to mnóstwo korzyści w postaci lepszej koncentracji i pamięci. Pomoże przy tym w utrzymaniu sprawności umysłowej na wysokim poziomie – nawet do późnej starości.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[2] http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_4_2013/657Wilczynska_PsychiatrPol2013_47_4.pdf

[3] https://www.cochrane.org/pl/CD012815/STROKE_kwasy-tluszczowe-omega-3-pochodzace-z-ryb-morskich-w-leczeniu-chorych-po-udarze-mozgu

[4] https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2012/432/oj

[5] https://www.sciencedaily.com/releases/2012/05/120515150938.htm

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

<p>Wpływ diety na psychikę</p>

Wpływ diety na psychikę

Pozytywny i szkodliwy wpływ diety na centralny układ nerwowy czyli na sferę psychoemocjonalną jest udokumentowany w wielu […]

Jaką funkcję w organizmie człowieka pełni cynk? Produkty zawierające cynk [TABELA]

2021-04-03  Lektura tego artykułu zajmie 8 minut. Cynk jest jednym z ważniejszych składników mineralnych. Pełni w organizmie […]

Niacyna – ważna witamina B3 na zdrowotnej mapie

Niacyna, znana również jako witamina B3 lub PP, obejmuje dwa związki o podobnej aktywności biologicznej: kwas nikotynowy […]