4,00

Światowy Dzień Serca – zadbaj o swoje zdrowie!

Redakcja Optymalnewybory.pl

24.09.2021

2 minuty czytania

U zdrowego mężczyzny bije około 70 razy na minutę. W tym czasie przepompowuje ok. 5 litrów krwi. Mowa oczywiście o sercu. To narząd, od którego prawidłowej pracy zależy Twoje zdrowie oraz życie. Tymczasem na świecie każdego roku na choroby sercowo-naczyniowe umiera ponad 16,6 mln osób rocznie[1]. Dlatego warto dbać o siebie każdego dnia. W jaki sposób? Ponieważ zbliża się kolejny Światowy Dzień Serca, warto sobie przypomnieć najważniejsze wskazówki.

Światowy Dzień Serca – kiedy jest obchodzony i co to za święto?

Światowy Dzień Serca jest obchodzony każdego roku w ostatnią niedzielę września – w tym roku jest to 26 września. To wyjątkowe święto zostało ustanowione z inicjatywy prezesa Światowej Federacji Serca (World Heart Federation), profesora Antonio Bayes de Luna, w 2000 roku. Jego celem jest promocja zdrowego stylu życia i działań chroniących przed chorobami układu krążenia. Dziś tę wyjątkową inicjatywę wspierają również WHO, UNESCO, czy UNICEF, a w Polsce m.in. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Światowy Dzień Serca to moment, w którym uwaga skupiona jest właśnie na najważniejszym mięśniu i narządzie ludzkiego organizmu. Na całym świecie odbywają się rozmaite wydarzenia, których zadaniem jest wzmacnianie świadomości tego, jak ważne jest dbanie o układ sercowo-naczyniowy i zachowanie zdrowego stylu życia. W 2020 roku święto odbywało się on-line, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Jednak 29 września 2021 roku zaplanowano również „standardowe” świętowanie.

Światowy Dzień Serca 2021 – „Użyj serca, aby łączyć”

„Use Heart To Connect” – to właśnie hasło, które przyświeca tegorocznym obchodom Światowego Dnia Serca[2]. Jak wyjaśnia WHF, to hasło nie jest przypadkowe. Pandemia koronawirusa, która zmieniła życie wielu osób o 180 stopni, ma również ogromny wpływ na pacjentów zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Ponad 520 milionów osób, które mają problemy z sercem, również doświadczyło problemów wywołanych przez zagrożenie koronawirusem. Zwiększone ryzyko powikłań po COVID-19, problemy z dostępem do pomocy medycznej, obawy przed skorzystaniem ze wsparcia lekarza, izolacja w obawie przed infekcją, ograniczenia i restrykcje… to wszystko przełożyło się na jakość życia osób narażonych na choroby sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego główne przesłanie obchodów Światowego Dnia Serca 2021 brzmi „Użyj serca, aby łączyć”.

To bardzo bogate w znaczenia hasło, które ma zachęcać do użycia swojej wiedzy, empatii oraz wpływu (także online), aby otoczyć opieką najbliższych, w trosce o zdrowie serca. Światowa Federacja Serca wskazuje trzy filary tego podejścia:

  • wyrównanie szans (equity) w dostępie do wiedzy o chorobach serca oraz do opieki medycznej,
  • profilaktyka – promocja zdrowego stylu życia i „podejścia do własnego serca z sercem”,
  • społeczność – wsparcie innych w otoczeniu w trosce o zdrowie swojego serca.

Główne obchody tego święta w Polsce będą miały miejsce w Warszawie, jednak można się do nich przyłączyć z każdego miejsca na świecie. Chodzi przede wszystkim o zaangażowanie się w walkę o zdrowie serca – swojego i innych. Możesz to zrobić każdego dnia!
Optima Cardio Potas+

Zadbaj o zdrowie serca – nie tylko w dniu jego święta

Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje serce pracowało na optymalnym poziomie i pompowało krew w równomiernym rytmie, dbaj o nie każdego dnia. To prostsze niż myślisz! Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić tu i teraz!

Więcej ruchu!

Wcale nie musisz mieć kondycji sportowca ani poświęcać wielu godzin każdego dnia, aby osiągnąć poziom aktywności korzystny dla Twojego serca. Wystarczy 150 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń tygodniowo[3]. To 20-30 minut dziennie. Rower, nordic walking, aerobik, zumba, pływanie… wybierz formę ruchu, którą lubisz najbardziej i zobacz różnicę!

Zdrowa dieta

Zdrowa dla serca dieta to taka, która jest dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze korzystne dla Twojego organizmu. Postaraj się:

  • ograniczyć ilość spożywanej soli,
  • jeść mniej produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (np. czerwone mięso, pełnotłusty nabiał, masło),
  • ograniczyć spożycie cukru i tzw. fast-foodów.

W zamian sięgaj po:

  • 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia,
  • dużą ilość błonnika i pełnoziarnistych produktów,
  • ryby,
  • zdrowe tłuszcze – np. masło możesz zastąpić bogatą w sterole roślinne margaryną Optima Cardio. Badania dowodzą, że sterole roślinne przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia.[4] A im niższy poziom „złego” cholesterolu w Twojej krwi, tym lepiej dla serca i naczyń krwionośnych.

Życie bez używek

Jeśli palisz papierosy, postaraj się wyjść z tego nałogu najszybciej, jak to możliwe. Twoje serce będzie Ci wdzięczne!

I na koniec jeszcze jedna rzecz – szczególnie ważna w czasach pandemii – bądź blisko ludzi których kochasz i wspieraj innych w walce o zdrowe życie i doskonałe samopoczucie. To również ważne dla zdrowego serca, o czym przypominają organizatorzy

[1] https://world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/

[2] https://world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/world-heart-day-2021/

[3] https://www.nhs.uk/live-well/exercise/

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Dobry cholesterol HDL. Dlaczego jest nam tak potrzebny? (infografika)

Chociaż cholesterol kojarzy się z ryzykiem miażdżycy prowadzącej do zawału serca czy udaru mózgu, jego obecność w organizmie jest niezbędna. Szczególnie potrzebna jest frakcja HDL – określana mianem „dobrego” cholesterolu. Czym jest, za co odpowiada i dlaczego ważne jest utrzymanie jego prawidłowego poziomu?

Podwyższony cholesterol a stres. Czy mają ze sobą związek?

2021-07-01 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Problem podwyższonego poziomu cholesterolu może dotyczyć niemal 20 mln Polaków. […]

Czy alergia zaczyna się od jelit?

Reakcje alergiczne są złożoną odpowiedzią układu odpornościowego i równie złożone jest zrozumienie mechanizmów odpowiedzialnych za alergie. Stan […]