(brak ocen)

Mięso to nie tylko źródło białka

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.02.2020

3 minuty czytania

Mięso i ryby odgrywają ważną rolę w zdrowej diecie każdego Polaka. Nie tylko ze względu na smak, ale również wartość odżywczą. Produkty te są źródłem wielu ważnych składników odżywczych: białka, żelaza, cynku czy witamin z grypy B.

Konsumpcja mięsa w Polsce jest wysoka, natomiast ryb dosyć niska – czy sprzyja to profilaktyce chorób układu krążenia?

Ile mięsa i ryb zjadamy?

Od lat mięso jest jednym z naszych ulubionych produktów. Rocznie przeciętny Polak spożywa około 40 kg wieprzowiny, 26 kg drobiu i 1,5 kg wołowiny. Niestety spożywamy za mało ryb. Dane statystyczne pokazują, iż spożywamy ich około 13 kilogramów w ciągu roku. Najczęściej sięgamy po mintaje i śledzie.

Około 63% uczestników programu „1000 wizyt dla serca” deklarowało spożycie co najmniej 3 porcji w ciągu tygodnia, zarówno mięsa czerwonego (wieprzowiny i wołowiny) , jak i białego. Tylko 55% badanych spożywało co najmniej 1 porcję ryb/tydzień.

Po edukacji żywieniowej, w 3-4 tygodniu stosowania zaleconej diety wzbogaconej w sterole roślinne, już tylko 1/5 pacjentów deklarowała spożycie mięsa czerwonego na poziomie co najmniej 3 porcji/tydzień. 77% uczestników programu najczęściej spożywało mięso białe. Aż 94% badanych co najmniej raz w tygodniu spożywało ryby, w tym blisko połowa uczestników dania rybne spożywało od 3 do 5 razy na tydzień.

Wady i zalety spożywania mięsa

Badania pokazują, że dieta bogata w mięso może przynosić zarówno korzyści dla organizmu, jak i wykazywać negatywne działanie. Produkty pochodzenia zwierzęcego bogate są w pełnowartościowe białko, żelazo, cynk, witaminy z grupy B, a nawet witaminę A. Niepodważalnym jest fakt, że biodostępność żelaza i kwasu foliowego z mięsa jest zdecydowanie większa niż z produktów roślinnych. Wadą jednak jest to, że zazwyczaj stanowi również źródło nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu – szczególnie tłuste części kulinarne mięs czerwonych.

Udowodniono, że wysokie spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu związane jest z wysokim stężeniem „złego” cholesterolu LDL, co zwiększa również ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Dlatego też w diecie dla serca należy ograniczyć spożycie tłustych mięs i podrobów. Zaleca się wyeliminowanie z diety mięsa przetworzonego. Unikać należy  także mięs i wędlin, w składzie których znajdują się azotany i azotyny, przyczyniające się do tworzenia rakotwórczych związków.

Ile mięsa powinnyśmy spożywać?

Jeszcze klika lat temu zalecano, by w codziennej diecie osoby dorosłej znajdowała się jedna porcja mięsa. Jednak prowadzone na dużą skalę badania epidemiologicznie nieco zweryfikowały te poglądy. Obecnie zaleca się spożywanie mięsa 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo podkreśla się, żeby wybierać mięso białe, np. drób, czy indyk.

Wartościowe ryby – jedzmy ich więcej, warto!

Nie należy również zapominać, iż co najmniej 2 razy w tygodniu w diecie dla serca powinny znaleźć się ryby. Są one bardzo dobrym źródłem niezbędnych wielonienasyconych kwasów omega 3, których nasz organizm nie produkuje. Działają one pozytywnie na pracę układu krążenia, m.in. pomagają utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, przyczyniają się do obniżenia stężenia triglicerydów i zapobiegania powstawaniu zakrzepów.


Analizy Rynkowe – RYNEK RYB stan i perspektywy, Zakład Badań Rynkowych IERiGŻ-PIB, kwiecień 2014

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Zdrowa dieta, nowe nawyki – jak wytrwać w noworocznych postanowieniach dietetycznych?

Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Końcówka roku to zazwyczaj czas podsumowań i przemyśleń. Staramy się jakoś […]

Jak uchronić się przed Wielkanocnym obżarstwem?

2020-02-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Święta Wielkanocne już za pasem. Dla wielu z nas jest […]

Kochaj CAŁYM sercem po sześćdziesiątce

Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Pandemia COVID-19 i związana z nią kwarantanna uświadomiła chyba nam wszystkim, […]