4,50

Kalkulator WHR – jak mierzyć i interpretować wyniki

Redakcja Optymalnewybory.pl

8.05.2021

2 minuty czytania

2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnio: 4,50)
Loading...

WHR (Waist to Hip Ratio) – to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Najczęściej jest stosowany aby określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz typu otyłości.

Wskaźnik stosuje się u osób z nadwagą, bądź w przypadku kiedy wskaźnik BMI wynosi ponad 25. WHR określa dwa podstawowe typy sylwetki ( typ „jabłka” lub  typ „gruszki”), a także otyłość gynoidalną lub androidalną.

Czym charakteryzują się typ jabłka oraz typ gruszki?

  • Typ „jabłka”, czyli inaczej otyłość brzuszna , androidalna – często spotykana jest
    u mężczyzn oraz kobiet po menopauzie. Zwiększa ona ryzyko wstąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, czy też nadciśnienia.
  • Typ „gruszki”, inaczej otyłość pośladkowo-udowa, ginoidalna, obwodowa- nie jest tak groźna jak typ „jabłka”, co za tym idzie nie zwiększa, aż tak ryzyka wystąpienia różnych schorzeń. Spotykana najczęściej u kobiet, u których tkanka tłuszczowa gromadzisię w okolicy bioder i ud.

Jak zmierzyć obwód talii i bioder? 

Aby prawidłowo obliczyć wskaźnik WHR podaj rozmiar obwodu talii i bioder w centymetrach. Pomiaru dokonaj możliwie najdokładniej. Najlepiej użyj taśmy do pomiarów antropometrycznych; jeśli jej nie posiadasz, użyj centymetra krawieckiego.

Pomiary talii:

  • Badanie u kobiet: wyczuj dłonią grzebień kości biodrowej oraz dolny łuk żeber, pomiaru dokonaj w połowie odległości między tymi dwoma punktami, oplatając talię miarką
  • Badanie u mężczyzn: mniej więcej na wysokości pępka, pomiaru dokonuj po wydechu

Zmierz swój współczynnik WHR >>>

Obwód bioder:

  • Badanie u kobiet: miejsce największego obwodu bioder
  • Badanie u mężczyzn: na poziomie górnego końca kości udowej, na wysokości spojenia łonowego.

Jak odczytywać wyniki?

Dla kobiet:

  • WHR > 0,8 – wskazuję na otyłości typu “jabłko”
  • WHR < 0,8 – wskazuję na typu “gruszka”

Dla mężczyzn:

  • WHR > 1 – wskazuję na otyłości typu “jabłko”
  • WHR < 1 – wskazuję na otyłości typu “gruszka”

Kiedy stosować wskaźnik WHR?

Wskaźnik WHR stosuje się jedynie w przypadku osób, u których wartość BMI jest większa niż 25. Ma on swoje uzasadnienie w stosowaniu tylko u osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Jeśli twoje BMI jest w normie, nie należy stosować tego kalkulatora, gdyż wynik będzie błędny. Pamiętaj również, że wskaźnik ten nie jest adekwatny u kobiet w ciąży.

Wskaźnik WHR, a zdrowie? 

Wartość wskaźnika WHR na poziomie 0,7 u kobiet oraz 0,9 u mężczyzn jest silnie skorelowana ze zdrowiem i płodnością. Kobiety u których wartość  WHR wynosi ok. 0,7 posiadają optymalny poziom estrogenów oraz są mniej podatne na choroby układu krążenia, cukrzycę, czy nowotwory jajnika. Natomiast u kobiet z wysokim WHR ( 0,8 i więcej) mogą występować  problemy z zajściem w ciąże.  Mężczyźni z wartością WHR na poziomie ok. 0,9 są mniej narażeni na ryzyko wystąpienia zachorowań na raka prostaty i jąder oraz są bardziej płodni.

Najpopularniejsze artykuły

Zdrowa dieta jest kluczowa w obniżaniu podwyższonego cholesterolu

Jaką rolę w organizmie pełni cholesterol? Jakie mogą być skutki zaburzeń lipidowych? Jaką rolę w leczeniu zbyt wysokiego cholesterolu we krwi pełni dieta?

Dieta

Dieta niskosodowa — jak ograniczyć sól w diecie?

Sód to jeden z pierwiastków, które występują w organizmie człowieka, głównie w płynach pozakomórkowych i wewnątrzkomórkowych[1]. Jest dostarczany wraz z dietą. Odgrywa ważną rolę dla zdrowia, jednak jego nadmiar może być problematyczny. Zobacz, komu jest zalecana dieta niskosodowa i jak ograniczyć sól w diecie. Jaką rolę w organizmie odgrywa sód? Sód to jeden z elektrolitów. Składnik […]

Ostatnia niedziela września: Światowy Dzień Serca (infografika)

Światowy Dzień Serca, obchodzony corocznie 29 września, to ważna inicjatywa międzynarodowa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat chorób serca oraz związanych z nimi zagrożeń. Jest to najważniejsze wydarzenie w dziedzinie zdrowia serca, organizowane przez World Heart Federation (Światową Federację na Rzecz Serca) we współpracy z WHO (Światową Organizacją Zdrowia) oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz zdrowia publicznego.

Przeczytaj także

Ryzyko miażdżycy: czy można je określić?

Mianem miażdżycy określa się chorobę tętnic, która prowadzi do zwężenia światła naczyń. Dochodzi do tego na skutek odkładania się blaszki miażdżycowej, zbudowanej przede wszystkim z cholesterolu

Zimowy trening dla serca — 5 prostych ćwiczeń, które poprawią krążenie!

Chcesz prowadzić zdrowy tryb życia i zadbać o dobre funkcjonowanie serca? Jeśli tak, potrzebujesz minimum 30-45 minut ruchu dziennie

Dieta po zawale. Jakich produktów bezwzględnie unikać?

Zawał bardzo często diametralnie zmienia życie pacjenta. Po wyjściu ze szpitala musi on zmienić tryb życia – zadbać zarówno o odpowiednią dawkę ruchu, jak i o zdrową dietę. Właściwe żywienie to jeden z filarów utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi czy poziomu cholesterolu. Co zatem powinno się znaleźć w diecie po zawale, a jakich produktów należy bezwzględnie unikać? Oto najważniejsze informacje.