4,50

Kalkulator WHR – jak mierzyć i interpretować wyniki

Redakcja Optymalnewybory.pl

8.05.2021

2 minuty czytania

2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (4 głosów, średnio: 4,50)
Loading...

WHR (Waist to Hip Ratio) – to stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Najczęściej jest stosowany aby określić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz typu otyłości.

Wskaźnik stosuje się u osób z nadwagą, bądź w przypadku kiedy wskaźnik BMI wynosi ponad 25. WHR określa dwa podstawowe typy sylwetki ( typ „jabłka” lub  typ „gruszki”), a także otyłość gynoidalną lub androidalną.

Czym charakteryzują się typ jabłka oraz typ gruszki?

  • Typ „jabłka”, czyli inaczej otyłość brzuszna , androidalna – często spotykana jest
    u mężczyzn oraz kobiet po menopauzie. Zwiększa ona ryzyko wstąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, czy też nadciśnienia.
  • Typ „gruszki”, inaczej otyłość pośladkowo-udowa, ginoidalna, obwodowa- nie jest tak groźna jak typ „jabłka”, co za tym idzie nie zwiększa, aż tak ryzyka wystąpienia różnych schorzeń. Spotykana najczęściej u kobiet, u których tkanka tłuszczowa gromadzisię w okolicy bioder i ud.

Jak zmierzyć obwód talii i bioder? 

Aby prawidłowo obliczyć wskaźnik WHR podaj rozmiar obwodu talii i bioder w centymetrach. Pomiaru dokonaj możliwie najdokładniej. Najlepiej użyj taśmy do pomiarów antropometrycznych; jeśli jej nie posiadasz, użyj centymetra krawieckiego.

Pomiary talii:

  • Badanie u kobiet: wyczuj dłonią grzebień kości biodrowej oraz dolny łuk żeber, pomiaru dokonaj w połowie odległości między tymi dwoma punktami, oplatając talię miarką
  • Badanie u mężczyzn: mniej więcej na wysokości pępka, pomiaru dokonuj po wydechu

Zmierz swój współczynnik WHR >>>

Obwód bioder:

  • Badanie u kobiet: miejsce największego obwodu bioder
  • Badanie u mężczyzn: na poziomie górnego końca kości udowej, na wysokości spojenia łonowego.

Jak odczytywać wyniki?

Dla kobiet:

  • WHR > 0,8 – wskazuję na otyłości typu “jabłko”
  • WHR < 0,8 – wskazuję na typu “gruszka”

Dla mężczyzn:

  • WHR > 1 – wskazuję na otyłości typu “jabłko”
  • WHR < 1 – wskazuję na otyłości typu “gruszka”

Kiedy stosować wskaźnik WHR?

Wskaźnik WHR stosuje się jedynie w przypadku osób, u których wartość BMI jest większa niż 25. Ma on swoje uzasadnienie w stosowaniu tylko u osób cierpiących na nadwagę lub otyłość. Jeśli twoje BMI jest w normie, nie należy stosować tego kalkulatora, gdyż wynik będzie błędny. Pamiętaj również, że wskaźnik ten nie jest adekwatny u kobiet w ciąży.

Wskaźnik WHR, a zdrowie? 

Wartość wskaźnika WHR na poziomie 0,7 u kobiet oraz 0,9 u mężczyzn jest silnie skorelowana ze zdrowiem i płodnością. Kobiety u których wartość  WHR wynosi ok. 0,7 posiadają optymalny poziom estrogenów oraz są mniej podatne na choroby układu krążenia, cukrzycę, czy nowotwory jajnika. Natomiast u kobiet z wysokim WHR ( 0,8 i więcej) mogą występować  problemy z zajściem w ciąże.  Mężczyźni z wartością WHR na poziomie ok. 0,9 są mniej narażeni na ryzyko wystąpienia zachorowań na raka prostaty i jąder oraz są bardziej płodni.

Najpopularniejsze artykuły

O nawadnianiu organizmu – zacznij tydzień, jak i każdy dzień szklanką wody!

O nawadnianiu organizmu – zacznij tydzień, jak i każdy dzień szklanką wody!

Bezsenność. Do czego może doprowadzić i jak sobie z nią poradzić?

2021-10-17 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Masz problemy z zasypianiem? Często wybudzasz się w nocy i […]

Burger z indyka z warzywami

Burgery z indyka z cukinią i pieczarkami

Te zdrowe i pyszne burgery z indyka są idealnym rozwiązaniem dla osób szukających lżejszej alternatywy dla tradycyjnych burgerów. Połączenie soczystego mięsa z delikatnymi warzywami i aromatycznym jogurtowo-ziołowym sosem sprawia, że każdy kęs jest pełen smaku i wartości odżywczych. Poniżej znajdziesz szczegółowy przepis na przygotowanie tego wyjątkowego dania. Składniki: 500 g mielonego mięsa z piersi indyka […]

Przeczytaj także

Dieta po zawale – dobre praktyki żywieniowe (infografika)

Dieta po zawale serca jest niezwykle istotna w procesie rekonwalescencji oraz w celu zapobiegania kolejnym zdarzeniom sercowo-naczyniowym. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty, których należy unikać, aby wspierać zdrowie serca i utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Sałatka z kurczakiem i dipem z awokado

Sałatka z kurczakiem i dipem z awokado

Jeśli szukasz zdrowego i pełnego smaku dania, ta sałatka z kurczakiem, awokado i rukolą jest idealnym wyborem. Połączenie delikatnego mięsa z kurczaka z chrupiącą papryką, słodkimi pomidorkami koktajlowymi i kremowym dipem z awokado tworzy harmonijną kompozycję smaków i tekstur. Dodatek świeżej kolendry i limonki nadaje sałatce świeżości, a prażone pestki dyni dostarczają przyjemnej nuty orzechowej. […]

Burgery z buraków

Burgery z buraków

Burgery z buraków to świetna alternatywa dla tradycyjnych mięsnych burgerów. Bogate w witaminy, błonnik i przeciwutleniacze, stanowią smaczną i zdrową opcję na obiad lub kolację. Przygotowane z kaszy jaglanej, pestek słonecznika i świeżych ziół, te burgery zadowolą zarówno wegetarian, jak i mięsożerców. Składniki: 4 małe buraki (400 g) 1/2 szklanki kaszy jaglanej (70 g) 3 […]