Jakie ciśnienie krwi jest alarmujące?

Redakcja

20.04.2024

5 minut czytania

Nadciśnienie tętnicze

Regularny pomiar ciśnienia krwi to jedno z podstawowych zaleceń dla każdej osoby, która chce dbać o swoje zdrowie. Dlaczego ten parametr jest tak istotny? Jakie ciśnienie krwi może niepokoić i w jakich sytuacjach? Czytaj dalej i poznaj szczegóły!

Ciśnienie krwi – co to jest?

W organizmie każdego człowieka odbywa się nieustanna cyrkulacja krwi – to ona doprowadza do każdej komórki ciała tlen oraz niezbędne składniki odżywcze. Jej „podróż” przez tętnice odbywa się pod określonym ciśnieniem. Co to jest?

Ciśnienie krwi mówi o tym, z jaką siłą strumień krwi przepływający przez naczynia krwionośne naciska na ich ściany[1]. Co do zasady jest ono najwyższe podczas skurczu lewej komory serca – wówczas krew musi być wtłoczona do aorty oraz dużych tętnic. Najniższą wartość ciśnienie osiąga natomiast przy rozkurczu lewej komory, kiedy serca jest w chwilowym stanie „spoczynku”, przed rozpoczęciem następnego cyklu.

Właśnie z tego względu przy określaniu ciśnienia podaje się dwie wartości: skurczową oraz rozkurczową.

O czym informuje ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi wskazuje na to, z jaką siłą następuje wyrzut tego płynu ustrojowego do naczyń. Co ważne, jego wartość nie jest stała i zmienia się pod wpływem wielu czynników. Mogą to być np.:

  • poziom aktywności fizycznej (ciśnienie wzrasta przy intensywnym wysiłku, a może spadać podczas odpoczynku);
  • stres (może również powodować podniesienie ciśnienia);
  • spożycie ciężkiego posiłku;
  • wypicie kawy lub innego napoju zawierającego kofeinę.

O ile jednak chwilowy wzrost wartości ciśnienia zazwyczaj nie jest alarmujący, o tyle długo utrzymujące się nieprawidłowe parametry mogą powodować powikłania.

Niekontrolowane nadciśnienie krwi – cichy zabójca

Wzrost ciśnienia krwi ponad akceptowalne normy może być nieodczuwalny na poziomie „fizycznym” albo daje nieswoiste objawy. Mogą to być np. bóle głowy, problemy ze snem, szybkie męczenie się czy uczucie niepokoju[2].

Taki stan może trwać nawet przez wiele lat, a pacjent – bez wykonania pomiarów ciśnienia – może być nieświadomy zagrożenia, które na niego czyha. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może prowadzić do:

  • przerostu lewej komory serca, a co za tym idzie – problemów kardiologicznych;
  • przyspieszenia rozwoju miażdżycy tętnic szyjnych, wieńcowych, nerkowych czy w kończynach dolnych;
  • udaru mózgu;
  • upośledzenia pracy nerek;
  • rozwarstwienia aorty;
  • zmian w naczyniach siatkówki w oku;
  • ogólnie zwiększonego ryzyka zgonu z przyczyn naczyniowych[3].

Wniosek jest więc prosty: jeżeli chcesz zachować dobre zdrowie, regularnie kontroluj ciśnienie krwi!

Jakie parametry ciśnienia krwi są prawidłowe?


Przy diagnostyce nadciśnienia nie wystarczy jeden, przypadkowy pomiar
. Niewłaściwe parametry muszą się powtórzyć co najmniej kilkukrotnie, najlepiej w trakcie obserwacji prowadzonej przez kilka tygodni[4]. Powinna się ona odbyć nie tylko w gabinecie lekarskim – gdzie podwyższone ciśnienie może być wynikiem stresu (tzw. efekt białego fartucha), ale także w warunkach domowych[5]. Wówczas można określić, czy rzeczywiście występują nieprawidłowości.

Kiedy natomiast ciśnienie powinno alarmować? Za prawidłowe uznaje się ciśnienie:

  • skurczowe od 120 do 129 mm Hg;
  • rozkurczowe od 80 do 84 mm Hg.

Przy wartościach na poziomie 130-139 mm Hg/ 85-89 mm Hg mówi się o ciśnieniu wysokim prawidłowym[6]. Natomiast powyżej tych wartości jest diagnozowane nadciśnienie tętnicze.

Warto też wspomnieć o hipotensji, a więc niedociśnieniu – taki stan jest rozpoznawany, gdy u pacjenta utrzymują się niskie wartości ciśnienia: poniżej 100/60 mm Hg. Jest on jednak najczęściej znacznie mniej groźny niż nadciśnienie i może nie wymagać leczenia[7].

Jakie ciśnienie krwi może niepokoić?

Jeżeli Twoje ciśnienie krwi mieści się w przedziale powyżej 100/60 mm Hg i poniżej 130/85 mm Hg – nie ma powodów do obaw. Jeżeli jednak wchodzisz już w próg wysokiego ciśnienia prawidłowego, warto przyjrzeć się kondycji organizmu. Może to świadczyć o rozwoju stanu przednadciśnieniowego[8].

W takim przypadku rekomenduje się:

  • częstsze wykonywanie pomiarów ciśnienia (minimum raz na 6 miesięcy);
  • wprowadzenie zdrowych zmian w trybie życia, które pomogą przywrócić ciśnienie do prawidłowego poziomu[9].

Co zrobić, aby wspomóc utrzymanie prawidłowego ciśnienia? Pamiętaj, aby:

  • zatroszczyć się o zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w tłuszcze nienasycone i ubogą w nasycone (masło warto zamienić na miękką margarynę kubkową wzbogaconą o sterole roślinne, które obniżają poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[10]. Znajdziesz je w margarynie Optima Cardio + Potas, która dodatkowo solona jest solą potasową, tym samym ma niską zawartość sodu, którego ograniczenie spożywania pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi);
  • ograniczyć podaż soli – zgodnie z zaleceniami WHO nie powinno jej się spożywać więcej niż ok. 5 g dziennie (1 mała łyżeczka)[11];
  • zadbać o zdrowy ruch – rekomendowane minimum to ok. 150 minut tygodniowo aktywności o średniej intensywności[12];
  • spróbować obniżyć poziom stresu na co dzień.

Te proste zmiany pozwolą Ci żyć zdrowiej i zadbać o serce. Powodzenia!

Czy wiesz, że Optima Cardio + Potas

zawiera naturalne sterole roślinne skutecznie obniżające poziom cholesterolu już po trzech tygodniach codziennego stosowania? Dodatkowo w jej składzie zawarty jest również potas, który wspiera utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Zobacz

 

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73858,sod-rola-w-organizmie-zrodla-w-diecie-dzienne-zapotrzebowanie

[2] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.20.1.

[3] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.20.1.

[4] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[5] https://www.termedia.pl/mz/Prawidlowe-wykonywanie-pomiarow-cisnienia-tetniczego,48217.html

[6] https://www.termedia.pl/mz/Prawidlowe-wykonywanie-pomiarow-cisnienia-tetniczego,48217.html

[7] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/lista/106339,hipotensja

[8] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/58800,cisnienie-prawidlowe-wysokie

[9] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/58800,cisnienie-prawidlowe-wysokie

[10] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[11] https://www.who.int/data/gho/indicator-metadata-registry/imr-details/3082

[12] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

Najpopularniejsze artykuły

<p>heart made of fruits and vegetables, healthy diet concept</p>

Dieta dla zdrowego serca: składniki odżywcze, które warto uwzględnić

terole oraz stanole roślinne, określane też jako fitosterole, są związkami z tej samej grupy co cholesterol. Ich spożycie może mieć przełożenie na obniżenie poziomu tego związku we krwi.

Zdrowe serce

Zdrowe serce po 70. – praktyczne porady dla seniorów

Zdrowe serce to podstawa długiego życia i dobrego samopoczucia. W jaki sposób można o nie dbać po 70.? Na wiele sposobów i z dużą przyjemnością! Sprawdź, jak senior może zatroszczyć się o swój dobrostan na co dzień. Oto kilka prostych i praktycznych porad, które łatwo wprowadzić do codzienności. Aktywność fizyczna = podstawa zdrowia serca po […]

Krem z kalafiora z sezamową nutą

Krem z kalafiora z sezamową nutą

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na krem z kalafiora z dodatkiem tahini i czarnego sezamu. Ta zdrowa i pożywna zupa jest doskonałym wyborem na lekki obiad lub kolację. Składniki: 1 łyżka oliwy extra virgin (12 g) 1 łyżka margaryny Optima Cardio (20 g) ½ białej cebuli (40 g) Pół kalafiora (400 g) 2 szklanki bulionu […]

Przeczytaj także

Krem ze śliwek z prażonymi migdałami

Krem ze śliwek z prażonymi migdałami

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na zupę śliwkową z cynamonem i grzankami. To aromatyczne i zdrowe danie, które zadowoli każdego smakosza. Składniki: ½ kg śliwek 1,5 l wody ½ szklanki jogurtu naturalnego (125 g) 2 goździki 1 łyżeczka cynamonu 2 łyżki miodu (25 g) 2 łyżki uprażonych płatków migdałowych (20 g) 4 kromki chleba tostowego […]

Dieta wysokotłuszczowa a choroby serca: czy istnieje zależność?

Dieta wysokotłuszczowa to taka, w której zmienione są proporcje pomiędzy składnikami odżywczymi – tak, aby zwiększyć spożycie tłuszczów.

Jak dbać o pamięć seniora? Dieta i ćwiczenia (infografika)

W miarę starzenia się naszego organizmu, często pojawiają się zaburzenia pamięci, które mogą wpłynąć na jakość życia seniorów. Problemy z pamięcią są złożone i mają różne przyczyny, takie jak starzenie się mózgu, choroby neurodegeneracyjne czy stres.