Czy grozi Ci zawał? Sprawdź 6 czynników ryzyka typowych dla kobiet

Redakcja

1.04.2025

4 minuty czytania

Kobieta - zawał serca

Zawał – brzmi groźnie. I rzeczywiście, z atakiem serca nie ma żartów. To stan, który może doprowadzić nawet do śmierci. Zastanawiasz się, czy Ci grozi? Poznaj najważniejsze czynniki, które zwiększają ryzyko zawału u kobiet. Niektóre Cię zaskoczą.

1.     Menopauza

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego mówi się, że kobiety chorują na serce później niż mężczyźni? To wcale nie stereotyp, a wynik różnic w funkcjonowaniu organizmów osób każdej z płci. U pań ważną rolę odgrywają estrogeny, czyli kobiece hormony płciowe. Wśród wielu funkcji pełnią jedną, która jest ważna dla Twojego serca – wykazują działanie kardioprotekcyjne. Mówiąc prościej – chronią Cię przed potencjalnymi problemami kardiologicznymi[1].

Co jednak, gdy wchodzisz w okres menopauzy? Wówczas poziom tej ochrony spada, wraz ze stężeniem estrogenów w Twoim organizmie. W efekcie zapadalność na choroby serca, a co za tym idzie – również ryzyko zawału – rośnie mniej więcej po 50. roku życia[2]. Jeżeli przekwit u Ciebie już trwa lub niedługo może się zacząć, to czas, aby jeszcze bardziej na poważnie zadbać o swoje zdrowie i częściej wykonywać badania.

2.     Źle zbilansowana dieta

W codziennym pośpiechu trudno Ci znaleźć czas na świadome wybory żywieniowe? Warto go znaleźć, bo… jeśli tego nie zrobisz, zagrożenie problemami sercowymi będzie rosło z każdą chwilą!

Co szkodzi Ci najbardziej? Przede wszystkim dieta bogata w tłuszcze nasycone oraz trans. Te pierwsze podnoszą poziom „złego” cholesterolu LDL, a drugie dodatkowo obniżają poziom „dobrego” cholesterolu HDL i podwyższają stężenie trójglicerydów[3]. Mają więc właściwości aterogenne – ich nadmierne spożycie może prowadzić do zaburzeń profilu lipidowego, a w konsekwencji np. do rozwoju choroby niedokrwiennej serca i do zawału[4].

Dlatego zamiast sięgać po duże ilości czerwonego mięsa, tłustego nabiału, masła czy wysoko przetworzonej żywności zawierającej częściowo uwodornione oleje – stawiaj na źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych. To przede wszystkim oleje roślinne, miękkie margaryny kubkowe oraz orzechy i nasiona. Nie zapominaj także o błonniku i dużej ilości warzyw oraz owoców[5].

3.     Zbyt mało aktywności

W codziennym pośpiechu trudno Ci znaleźć choć chwilę, aby poderwać się zza biurka, z kanapy czy z fotela samochodowego? To błąd! Brak ruchu to 4. przyczyna zgonów na świecie[6]! Światowa Organizacja Zdrowia zaleca co najmniej 150 minut średnio intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo[7]. To wcale nie oznacza, że musisz gorączkowo szukać czasu na wizytę na siłowni. Wystarczy, że np. zaczniesz więcej chodzić niż jeździć, poćwiczysz przed telewizorem w trakcie oglądania ulubionego serialu czy zamienisz spotkania z przyjaciółkami przy kawie na wspólne spacery. Małe zmiany zrobią ogromną różnicę!

4.     Nałogi

Palisz papierosy? Jesteś bardziej narażona na zawał! Aż 20% zgonów związanych z chorobami sercowo-naczyniowymi jest efektem sięgania po tytoń[8]. Jeżeli więc zależy Ci na utrzymaniu dobrego zdrowia i obawiasz się ataku serca, jak najszybciej pożegnaj ten nałóg. Istnieje wiele sposobów na jego pokonanie, dlatego z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz odpowiedni.

5.     Stres

Ciągła presja, nadmiar obowiązków, przytłoczenie ilością rzeczy do zrobienia i oczekiwaniami innych? To problem, który dotyka wielu kobiet. Tymczasem przewlekły stres jest niezwykle groźny dla Twojego serca. Może prowadzić nawet bezpośrednio do zawału[9]! Postaraj się znaleźć sposób na jego zniwelowanie. Medytacja lub joga? Długie spacery? Kojąca muzyka? A może dynamiczny trening, który pozwoli uwolnić emocje? Obierz drogę, która najlepiej wpisuje się w Twój styl życia.

6.     Podwyższony cholesterol

Powyższe czynniki mogą prowadzić do zaburzeń profilu lipidowego. Szczególnie groźną sytuacją jest dyslipidemia aterogenna – stan, w którym masz podwyższony poziom trójglicerydów i „złego” cholesterolu LDL i zbyt niski poziom „dobrego” cholesterolu HDL (dla kobiet normy tej frakcji są wyższe niż dla mężczyzn!)[10]. Jeżeli lipidogram pokazuje taki problem, działaj jak najszybciej. Pierwszym krokiem może być wprowadzenie do diety steroli roślinnych. Te substancje obniżają poziom cholesterolu LDL o 7-12% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-3 g oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia[11].  Zawiera je np. miękka margaryna kubkowa produkowana na bazie olejów roślinnych – Optima Cardio.

Ile spośród wymienionych powyżej czynników ryzyka dotyczy Ciebie? Im więcej, tym szybciej powinnaś zacząć działać, aby zadbać o swoje zdrowie. Spróbuj i przekonaj się, że jeśli odważnie podejdziesz do zmian, szybko zobaczysz rezultaty.

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/171848,estrogeny

[2] https://www.termedia.pl/Dyslipidemia-menopauzalna-8211-patogeneza-i-leczenie,8,1502,1,1.html

[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[4] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[5] https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/baza-wiedzy/dieta/260278,dieta-dash-dobra-dla-serca

[6] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/171389,siedzacy-tryb-zycia-to-czwarta-przyczyna-zgonow

[7] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

[8] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zapobieganie/62120,jakie-sa-konsekwencje-palenia-tytoniu

[9] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/80066,stres-a-choroby-ukladu-krazenia

[10] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy

[11] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Najpopularniejsze artykuły

Jak uchronić się przed Wielkanocnym obżarstwem?

2020-02-13 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Święta Wielkanocne już za pasem. Dla wielu z nas jest […]

Co zrobić, aby Twoja dieta była zdrowo zbilansowana?

2021-08-15 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Prawidłowo zbilansowana dieta to podstawa zdrowego i długiego życia. Dlatego […]

Nadwaga – jak wpływa na serce i układ krążenia?

Lektura tego artykułu zajmie 4 minuty. Z roku na rok w Polsce, podobnie jak w całej Europie, […]

Przeczytaj także

<p>DHA</p>

Kwas DHA. Za co odpowiada i dlaczego jest potrzebny organizmowi?

2021-06-16 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Chociaż wiele osób dąży do wyeliminowania tłuszczu z diety, jego […]

Zawał serca. Jak go rozpoznać? (infografika)

[12-08-2021] Lektura zajmie 3 minuty. Zawał serca Zawał sercan następuje, gdy dojdzie do zatkania naczynia wieńcowego. Wcześnie […]

Czy jedno jabłko dziennie może uchronić od choroby?

„Polska jabłkiem stoi..” Nasz kraj od ponad 12 lat zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem produkcji […]