5,00

Bieganie a serce. Jak jogging wpływa na kondycję serca?

Redakcja Optymalnewybory.pl

21.07.2021

3 minuty czytania

Aktywność fizyczną uważa się za jeden z elementów profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowych. Chociaż mówi się, żeby wybierać te formy ćwiczeń, które sprawiają największą przyjemność, warto także wziąć pod uwagę swoją kondycję zdrowotną. Sprawdź, czy modne w ostatnich latach bieganie wpływa korzystnie na serce.

Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, regularne ćwiczenia fizyczne powinny wykonywać wszystkie osoby w ramach prewencji chorób układu krążenia. Rekomenduje się ćwiczenia o umiarkowanej intensywności trwające 150 minut tygodniowo albo trening aerobowy o wysokiej intensywności trwający 75 minut tygodniowo. Ważne jest, aby z czasem wydłużać czas trwania ćwiczeń – nawet dwukrotnie, co przełoży się na możliwość osiągnięcia jeszcze większych korzyści dla układu sercowo-naczyniowego[1].

Bieganie dobre dla układu krążenia?

Zastanawiasz się, jak wygląda zależność „bieganie a serce”? Jogging jest formą aktywności fizycznej, która wspiera utrzymanie układu krążenia w dobrej kondycji. Badania pokazują, że serca biegaczy są bardziej wydajne w porównaniu z sercami osób prowadzących siedzący tryb życia[2]. Ponadto systematycznie uprawiany jogging pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi[3], a także zredukować poziom „złego” cholesterolu (frakcji LDL)[4].

Niektóre badania naukowe sugerują, że maratończycy, którzy zachorują na serce, mają większe szanse na powrót do zdrowia w porównaniu z osobami niebiegającymi[5].
Optima Cardio Potas+

Bieganie a serce – jakie zmiany zachodzą?

Serce jest narządem, którego rola sprowadza się do rozprowadzania krwi do całego organizmu. Podczas aktywności fizycznej, także biegania, wykonuje bardzo ciężką pracę. Dochodzi do szybszego przepływu krwi przez mięśnie, serce i skórę, co jest konsekwencją wzrostu kurczliwości i tempa pracy mięśnia sercowego[6].

Warto przy tym podkreślić, że serce – jako mięsień – ulega wytrenowaniu. Polega to na zwiększeniu masy komórek serca, powiększenia jego jam i obniżenia spoczynkowego tętna (tempo jego narastania jest mniejsze u ludzi długotrwale trenujących)[7]. Te wszystkie zmiany przekładają się na poprawę wydolności i efektywności. Dzięki temu osoba wytrenowana jest w stanie zrealizować trening przy mniejszym zużyciu tlenu.

Uwaga na biegi długodystansowe…

Biegi długodystansowe to bardzo intensywny wysiłek fizyczny, który – jak potwierdzają liczne obserwacje – nie pozostaje bez wpływu na układ sercowo-naczyniowy. Coraz więcej mówi się o niekorzystnym oddziaływaniu na prawą komorę – w efekcie intensywnych ćwiczeń może dochodzi do jej powiększenia i pogorszenia frakcji wyrzutowej, a taki stan może utrzymywać się nawet kilka tygodniu po zakończeniu wysiłku[8].

Ponadto niektóre badania wykazują, że na skutek biegów długodystansowych może dochodzić do poszerzenia prawego przedsionka i prawej komory, a także do wzrostu biomarkerów będących wskaźnikami urazu serca. Zaś zwłóknienie mięśnia sercowego oraz bliznowacenie może skutkować niewydolnością tego narządu[9].

Z joggingu nie należy rezygnować…

Mimo doniesień związanych z biegami długodystansowymi, z joggingu nie należy rezygnować. Uprawiany z umiarkowaną intensywnością jest polecany nawet osobom po przebytym zawale serca.

Jeżeli jednak zamierzasz rozpocząć bieganie, ale nigdy wcześniej nie uprawiałeś żadnego sportu, zachowaj zdrowy rozsądek. Najlepiej zacząć od przeprowadzenia oceny kardiologicznej, która uwzględni prawdopodobieństwo wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych[10]. Dotyczy to nie tylko osób należących do grupy ryzyka, ale również osób zdrowych – niekoniecznie muszą oni wiedzieć o schorzeniach (np. kardiomiopatii przerostowej) mogących zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. nagłego zgonu sercowego. Należy jednak podkreślić, że śmierć zdarza się bardzo rzadko.

Jeśli zamierzasz zacząć biegać, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu organizmu. Zacznij od marszobiegów, a następnie przejdź do krótszych dystansów i stopniowo wydłużaj czas trwania treningu. Dzięki temu odnotujesz wiele korzyści zdrowotnych.

[1] https://ptkardio.pl/wytyczne/37-wytyczne_esc_dotyczace_kardiologii_sportowej_i_cwiczen_fizycznych_u_osob_z_chorobami_ukladu_krazenia

[2] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3902253/

[3] https://news.umiamihealth.org/en/how-running-impacts-your-heart-health/

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7848025/

[5] https://www.heart.org/en/news/2019/03/01/is-long-distance-running-good-for-the-heart

[6] https://www.sportgdansk.pl/sport-to-zdrowie-kardiolog-radzi/

[7] j.w.

[8] https://www.sportgdansk.pl/sport-to-zdrowie-kardiolog-radzi/

[9] https://www.heart.org/en/news/2019/03/01/is-long-distance-running-go

[10] https://pulsmedycyny.pl/aktywnosc-fizyczna-osob-z-problemami-kardiologicznymi-wytyczne-esc-1003136

Najpopularniejsze artykuły

Światowy Dzień Serca. Jak rozpoznać problemy kardiologiczne?

Czy wiesz, że choroby serca są każdego roku przyczyną ponad 18,6 mln zgonów na całym świecie? 29 września, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Serca.

Jarmuż i szpinak

Wiosenne menu sercowca: po te produkty sięgaj częściej!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. To moment, w którym aż chce się zmienić jadłospis – tak, aby był lżejszy, a zarazem bardziej odżywczy. Chcesz zadbać o swoje serce? Oto produkty, które na wiosnę powinny jak najczęściej trafiać do Twojego jadłospisu. Wiosenne menu sercowca: na co zwrócić uwagę? Podstawowe zasady odżywiania się dla osób dbających o […]

Orzechy laskowe

Olej z orzechów laskowych i jego zdrowotne właściwości

W składzie orzechów laskowych przeważają tłuszcze czyli olej, który stanowi ok. 60%. Na drugim miejscu są węglowodany ok. 17% a białko stanowi ok. 15% składu. Jest w nich sporo błonnika (10%). Orzechy laskowe to świetne źródło witaminy E i K oraz kwasu foliowego. Orzechy laskowe jak cała grupa orzechowych przysmaków należą do produktów kalorycznych. Zjadając […]

Przeczytaj także

Jak sobie radzić ze stresem i nerwami? 8 skutecznych sposobów

2021-04-14 Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Nie da się go […]

Jak obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne – wskaźnik BMR?

Jeśli dbasz o swoje zdrowie musisz zdawać sobie sprawę  jakie jest twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Aby odżywiać się […]

Co zrobić, by żyć długo i zdrowo? Podstawy zdrowego stylu życia

2021-04-05 Lektura tego artykułu zajmie 7 minut. Zdrowy styl życia – zdaniem naukowców – ma kluczowe znaczenie […]