5,00

Aktywność fizyczna seniora — ćwiczenia dla osób starszych

Redakcja Optymalnewybory.pl

24.06.2023

2 minuty czytania

Czy wiesz, że najczęstszą przyczyną śmierci seniorów są choroby układu krążenia[1]? Sposobem na zmniejszenie ryzyka ich rozwoju, a jednocześnie na zachowanie większej sprawności i mobilności w podeszłym wieku jest… ruch. Dlatego warto rozprawić się z mitem mówiącym, że aktywność fizyczna jest przeznaczona tylko dla młodych. Zobacz, jakie ćwiczenia dla osób starszych warto wykonywać i dlaczego to takie ważne.

Aktywność fizyczna seniora – klucz do dłuższego i lepszego życia

Ciało człowieka jest stworzone do pozostawania w ruchu – i to bez względu na wiek. Aktywność fizyczna to fundament dobrego zdrowia. To dzięki niej możliwe są:

  • utrzymanie dobrej wydolności fizycznej – a to pozwala uniknąć np. szybkiego męczenia się przy wchodzeniu po schodach czy wykonywaniu codziennych czynności;
  • wsparcie funkcjonowania serca i naczyń krwionośnych – ruch jest elementem profilaktyki oraz leczenia choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia tętniczego czy udaru;
  • wzmocnienie odporności organizmu, a co za tym idzie, ograniczenie podatności na infekcje wirusowe i bakteryjne;
  • sprawniejsza praca mózgu i układu nerwowego – sprawne ciało to bardziej przejrzysty umysł!
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała – nadwaga i otyłość to wrogowie dobrego zdrowia;
  • wsparcie wydolności metabolicznej, a przez to np. wsparcie walki z cukrzycą;
  • zachowanie dobrej wytrzymałości tkanki kostnej i ścięgien, a w efekcie – ograniczenie ryzyka rozwoju osteoporozy i dolegliwości bólowych przy poruszaniu się[2].

Wniosek jest więc prosty: warto zachować aktywność fizyczną także w jesieni życia.
Optima Cardio

Jaka aktywność fizyczna jest dobra dla seniora?

Na początek warto podkreślić, że na aktywność fizyczną należy patrzeć w szerokiej perspektywie. To nie tylko aerobik, ćwiczenia na siłowni czy bieganie. Istnieje znacznie szerszy katalog zajęć ruchowych – takich, które każdy może wpleść w swój dzień. Zgodnie z możliwościami własnego ciała oraz preferencjami.

Warto zadbać o dopasowanie formy ruchu do swoich upodobań – to pozwoli utrzymać motywację do zachowania aktywności każdego dnia. A co warto wybrać?

Spacery

Spacer to najprostsza i najbardziej dostępna forma ruchu, także w jesieni życia. Wystarczy nawet kilkadziesiąt minut dziennie – ot, przechadzka do sklepu, urzędu, kościoła czy na spotkanie z kimś znajomym. Ta forma ruchu pozwala utrzymać mobilność i motywuje, aby oderwać się od kanapy i telewizora.

Nordic walking

Nordic walking, czyli „spacery z kijkami” to nieco intensywniejsza, ale przyjazna dla stawów forma ruchu na zewnątrz. Podpieranie się kijami podczas chodzenia pozwala uaktywnić większą liczbę mięśni, a dodatkowo zapewnia amortyzację dla kolan. Dlatego nie trzeba się obawiać o kontuzję, nawet po dłuższych i bardziej intensywnych przechadzkach.

Lekkie ćwiczenia w domu

Senior może też być aktywny w domu – wzmacniając swoją mobilność i stabilizację. Dobrymi przykładami ćwiczeń, które może wykonywać osoba starsza, są np.:

  • skłony na leżąco – tradycyjne brzuszki czy np. delikatne unoszenie jednocześnie lewej ręki i prawej nogi, a potem prawej ręki i lewej nogi; 10 powtórzeń zupełnie wystarczy;
  • przetaczanie barków, czyli „kręcenie ramionami” do przodu i do tyłu, a następnie, przy ramionach rozłożonych na boki, wykonywanie małych kółek; każdy wariant ćwiczenia można wykonać np. 10 razy;
  • wymachy nóg – można je wykonywać, stając przy oparciu krzesła lub przy stole. Należy podeprzeć się, a następnie unosić raz prawą, raz lewą nogę zgiętą w kolanie.

Oczywiście wszystkie takie aktywności należy prowadzić w bezpieczny sposób – nie ponad swoje możliwości. Jeśli w trakcie ruchu pojawią się zawroty głowy, ból czy np. duszności, należy przerwać ćwiczenia.

Formę aktywności można też skonsultować z lekarzem bądź z fizjoterapeutą.

Zabawa z wnukami

Opieka nad wnukami to doświadczenie wielu seniorów. Ten czas również warto spróbować spędzić aktywnie. Zabawa w berka, chowanego, a może odbijanie piłki czy gra w badmintona? To tylko kilka propozycji aktywności, które pozwolą zostać w ruchu. Można także pomyśleć o krótkiej wycieczce rowerowej.

Ćwiczenia w wodzie

Ruch w wodzie jest korzystny dla seniorów, ponieważ nie obciąża stawów. Dlatego warto pomyśleć np. o aqua aerobiku czy pływaniu. Regularne wizyty na basenie dostarczą wielu przyjemnych i relaksujących aktywności.

Aktywność seniora – warto ją wzbogacić o zdrowo zbilansowaną dietę!

Zachowanie aktywności fizycznej do późnych lat życia to fundament zdrowia. Ale warto pamiętać, że ruch najlepiej „działa” w połączeniu ze zdrowym odżywianiem się. W trosce o serce i umysł warto pamiętać o:

  • spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców – powinny one stanowić ok. 50% spożywanych produktów, ponieważ są cennym źródłem błonnika pokarmowego, a także witamin, składników mineralnych czy polifenoli[3];
  • ograniczeniu spożycia soli, np. na rzecz ziół i przypraw;
  • zmniejszeniu spożycia czerwonego mięsa na rzecz białego oraz warzyw strączkowych;
  • ograniczeniu ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie na rzecz tych roślinnych; dobrym pomysłem jest np. zastąpienie masła margaryną kubkową wzbogaconą o sterole roślinne. Są to substancje, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[4]. Znajdziesz je np. w margarynie Optima Cardio;
  • wypijaniu co najmniej 1,5 l wody dziennie.

Stosując się do tych prostych zaleceń, można się cieszyć dłuższym życiem w dobrym zdrowiu. Warto spróbować!

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/73803,aktywnosc-fizyczna-uosob-wpodeszlym-wieku

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/sport/70109,aktywnosc-fizyczna-jak-zaprzyjaznic-sie-ze-sportem

[3] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Jaką dietę stosować przy niepłodności?

Do podstawowych czynników powiązanych z rosnącą liczbą zaburzeń płodności jest nadmiar stresu, zanieczyszczenie środowiska, alergie, otyłość a […]

Klucz do pamięci: dieta a profilaktyka chorób neurodegradacyjnych

Choroby neurodegeneracyjne dotykają coraz większą liczbę osób, a ryzyko zapadnięcia na nie zwiększa się wraz z wiekiem

Czy masło jest zdrowe? Fakty i mity na temat tłuszczu mlecznego

Słyszałeś, że masło jest zdrowsze niż margaryna i to po nie powinno się sięgać w codziennej diecie? Jak jest naprawdę? Dowiedz się, czym tak naprawdę jest masło i jaki jest jego wpływ na Twoje zdrowie.