Zimowe menu sercowca — co warto jeść?

Redakcja Optymalnewybory.pl

5.01.2024

2 minuty czytania

Krótsze dni, mniej słońca, niskie temperatury… Zima nie rozpieszcza warunkami pogodowymi. Ta pora roku sprzyja dłuższemu przebywaniu w domu i… zachęca do jedzenia. Twój apetyt również wzrasta i zastanawiasz się, co jeść, aby zadbać o swoje zdrowie? Oto kilka wskazówek i inspiracji, dzięki którym dieta w chłodniejszym okresie roku dostarczy przyjemności i składników korzystnych dla serca.

Zima a wyzwania dietetyczne – na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, dlaczego zimą często chce się więcej jeść? Powodów ku temu może być kilka.

  • Po pierwsze – niska temperatura. Kiedy na zewnątrz jest zimno, organizm potrzebuje więcej energii do tego, żeby utrzymać prawidłową ciepłotę ciała. A skoro tak – „domaga się” jedzenia.
  • Po drugie, krótkie dni, które zniechęcają do przebywania na zewnątrz. Taki stan rzeczy również zachęca do częstszego sięgania do lodówki i gromadzenia zapasów.

Jednocześnie pojawiają się inne wyzwania dietetyczne, związane z dostępem do świeżych produktów, a zwłaszcza warzyw i owoców. Większość spośród tych, które czekają na sklepowych półkach, pochodzi spoza Polski, a to może oznaczać „więcej chemii”. To wszystko sprawia, że w okresie zimowym warto szczególnie uważnie podejść do tworzenia jadłospisu. To ważne zwłaszcza dla sercowców!

Dieta sercowca zimą – jak przełożyć zasady odżywiania się na praktykę o tej porze roku?

Zalecenia odnośnie do diety dla sercowców są niezmienne, bez względu na porę roku. Najczęściej rekomendowanym planem żywienia dla osób, które zmagają się z chorobami serca bądź pragną im zapobiegać, jest dieta DASH. Zakłada ona[1]:

  • spożywanie dużych ilości warzyw i owoców, 4-5 porcji dziennie;
  • zmniejszenie spożycia tłuszczów nasyconych (zawartych głównie w mięsie, mleku i jego przetworach) na rzecz nienasyconych (zwłaszcza roślinnych);
  • ograniczenie spożycia mięsa i jego przetworów, a zwłaszcza sięgania po nie w formie smażonej;
  • sięganie po produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste, jak również nasiona oraz ziarna i orzechy;
  • ograniczenie cukrów prostych w diecie – w szczególności tych pochodzących z cukru i żywności wysoko przetworzonej;
  • zredukowanie spożycia sodu, tj. soli kuchennej do ok. 4 g (2/3 łyżeczki) dziennie.

Jak zatem widać, zalecenia te są bardzo ogólne i można je wdrażać przez cały rok. Jak najlepiej robić to zimą?

Wybieraj zdrowe źródła tłuszczów

Zimą możesz mieć potrzebę jedzenia „tłusto”. Nie ma nic złego w sięganiu po składniki, które zawierają tłuszcze. Powinny być one jednak zaliczane do grupy tych korzystniejszych dla serca. Chodzi tutaj przede wszystkim o nienasycone kwasy tłuszczowe, a zwłaszcza te z grupy omega-3.

Źródłami nienasyconych tłuszczów są przede wszystkim:

  • oleje roślinne, np. oliwa, olej rzepakowy, słonecznikowy itp.;
  • orzechy, nasiona i ziarna – np. orzechy włoskie, migdały, siemię lniane;
  • ryby, a w szczególności tłuste ryby morskie, stanowiące bogate źródło kwasów omega-3: DHA i EPA[2].

Dlaczego to korzystny wybór? Ponieważ nienasycone kwasy tłuszczowe sprzyjają obniżeniu poziomu „złego” cholesterolu[3]. Co zatem powiesz na obiad, którego „gwiazdą” będzie łosoś, albo na śniadanie z dodatkiem kilku orzechów włoskich?

Sięgaj po warzywa korzeniowe

Jak już wiesz, dostępność do świeżych warzyw i owoców zimą jest ograniczona. To jednak nie do końca prawda. W naszym klimacie można sięgać po warzywa korzeniowe, które świetnie się przechowują przez długi czas. Wybieraj więc np.:

  • pietruszkę;
  • marchew;
  • seler;

Te warzywa nie tylko posłużą do przyrządzenia zdrowej zupy, ale również smacznej sałatki czy dodatku do obiadu. Spróbuj z nimi poeksperymentować. Może Cię np. zaskoczyć, jak dobrze będzie smakować korzeń pietruszki lekko podsmażony na oliwie z dodatkiem curry i innych „egzotycznych” przypraw.

Stawiaj na produkty pełnoziarniste

Na ciepło czy na zimno, stawiaj na zdrowe źródła węglowodanów, a zatem na produkty zbożowe z pełnego przemiału. Są niezwykle sycące (m.in. z uwagi na dużą zawartość błonnika), a przy okazji świetnie smakują.

Pamiętaj też, że pieczywo, zamiast masłem, lepiej posmarować miękką margaryną kubkową. To – w przeciwieństwie do pierwszego wymienionego produktu – świetne źródło nienasyconych, roślinnych kwasów tłuszczowych. Dobrym wyborem będzie np. Optima Cardio, która dodatkowo zawiera sterole roślinne. Te substancje przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni, przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g i zachowaniu zdrowego stylu życia oraz zrównoważonej diety[4].

Myśląc o zdrowej diecie zimą, zwróć też uwagę na regularność spożywania posiłków – zgodnie z zaleceniami powinno się jeść 4-5 razy dziennie, w odstępach 3-4 godzin. Zachowanie takiego rytmu będzie również sprzyjało utrzymaniu dobrego zdrowia.

Zimą również możesz zadbać o optymalną dietę dla serca. Trzymaj się zasad, które są Ci znane z innych pór roku, i dopasuj je do swoich upodobań kulinarnych. Smacznego!

[1] https://www.who.int/data/gho/indicator-metadata-registry/imr-details/3082

[2] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Najpopularniejsze artykuły

Jak codzienna aktywność fizyczna wpływa na poziom cholesterolu i zdrowie serca?

Aktywność fizyczna w formie treningu powinna mieć miejsce przynajmniej 3 razy w tygodniu i trwać od 20 do 60 minut. Optymalny, zalecany czas dla osób starszych to około 30 minut – jeśli oczywiście są w stanie tyle wytrzymać. Intensywność wysiłku powinna być umiarkowana, czyli taka, która pozwala na swobodną rozmowę z drugą osobą. Wraz z poprawą kondycji i wzrostem stanu wytrenowania można tę intensywność zwiększać.

Cholesterol a stres: poznaj zależność

Odkryj, jak stres wpływa na poziom cholesterolu, jakie są ich wzajemne powiązania oraz jak można zredukować ich szkodliwe działanie na zdrowie serca i układ krążenia. Poznaj praktyczne wskazówki, aby zadbać o swoje zdrowie!

Jak rozpoznać cukrzycę typu 2?

Cukrzyca typu 2, zwana także cukrzycą wieku dorosłego oraz cukrzycą insulinoniezależną, to jedna z najczęściej występujących chorób […]

Przeczytaj także

Jak radzić sobie z hiperlipidemią? Poradnik

Hiperlipidemia to zaburzenie, które najczęściej określa się potocznie jako podwyższony cholesterol. Mówiąc dokładniej to stan, w którym po przeprowadzeniu badań krwi w jej osoczu wykryto podwyższone stężenie

Arytmia serca. Jak ją rozpoznać?

2021-06-30 Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Arytmia serca to poważny problem zdrowotny, który może dotyczyć nawet 1 […]

Wegetarianizm. Czy pomaga utrzymać prawidłowy poziom dobrego cholesterolu?

2021-07-11  Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Szacuje się, że nawet 20 mln Polaków ma zbyt wysoki poziom […]