5,00

Wczesne objawy chorób neurodegradacyjnych: jak rozpoznać chorobę Alzheimera?

Redakcja Optymalnewybory.pl

30.11.2023

2 minuty czytania

Czy wiesz, że z chorobą Alzheimera zmaga się nawet ok. 21 mln osób na całym świecie[1]? To schorzenie, które krok po kroku odbiera pacjentowi możliwość świadomego przeżywania kolejnych chwil. Im wcześniej zostanie wykryta, tym większa jest szansa na to, że będzie postępować powoli. Jakie objawy mogą być uznane za „czerwone flagi” i skłonić do wykonania diagnostyki? Wyjaśniamy.
Optima Cardio

Alzheimer – podstępna choroba neurodegeneracyjna

Na czym polega alzheimer? Jest to jedna ze zwyrodnieniowych chorób mózgu. Rozwijające się w jej efekcie patologiczne zmiany – tzn. odkładanie się tzw. beta-amyloidu oraz białka tau – sprawiają, że komórki nerwowe w mózgu zaczynają obumierać. Im mniej neuronów, tym bardziej utrudnione jest prawidłowe funkcjonowanie pacjenta. Dlatego pojawiają się coraz poważniejsze zaburzenia poznawcze[2], a pacjent stopniowo traci kontakt z rzeczywistością.

U kogo można podejrzewać alzheimera? Czynniki ryzyka

Co do zasady, choroba Alzheimera nie ma podłoża genetycznego – przypadki niezwiązane z występowaniem chorób neurodegeneracyjnych w rodzinie stanowią aż 95% wszystkich[3]. Co zatem zwiększa ryzyko wystąpienia tego schorzenia?

  • Najważniejsza kwestia to wiek pacjenta. Im bardziej podeszły, tym wyższe ryzyko wystąpienia choroby. Szacuje się, że na alzheimera choruje ponad 5% osób po 65. r.ż. Natomiast w przedziale 85-89 lat mówi się już o zapadalności na poziomie 37-40 na 1000 osób/rok.
  • Schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
  • Ryzyko rozwoju alzheimera wzrasta u osób chorujących np. na niewydolność serca, cukrzycę typu 2, a także nadciśnienie, jak również tych z zespołem Downa.
  • U osób po 65. r.ż. zagrożenie alzheimerem jest większe u pacjentów z depresją, niedosłuchem czy uszkodzeniem mózgu[4].

Można zatem powiedzieć, że jeśli występują opisane powyżej czynniki ryzyka, a u bliskiej osoby są dostrzegalne wczesne objawy choroby Alzheimera, warto skonsultować się z lekarzem. Diagnostyka tego schorzenia nie jest inwazyjna – kluczowe są badanie neurologiczne i oceniające funkcje poznawcze. Mogą też zostać wykonane tomografia czy rezonans. To pozwoli szybko ustalić, co jest źródłem problemów[5].

Jakie są wczesne objawy choroby Alzheimera?

Na co warto zwrócić uwagę w kontekście alzheimera? Oto kluczowe kryteria rozpoznania tej choroby i przykłady praktyczne tego, jak mogą wyglądać symptomy[6].

Zaburzenia pamięci

Na początku mogą być bardzo łagodne i dotyczyć głównie nowo przyswajanych informacji. Przykładowo pacjent może mieć problem z przypomnieniem sobie:

  • gdzie odłożył codzienne akcesoria – takie jak okulary, opakowania leków czy pilot do telewizora;
  • co działo się kilka godzin wcześniej – np. że spotkał kogoś na zakupach albo miał przekazać ważną informację.

O zapominaniu się mogą też świadczyć:

  • wielokrotne pytanie o te same sprawy w krótkim czasie;
  • pozostawianie rzeczy w sklepie, środkach komunikacji czy kościele.

Problemy z pamięcią – zwłaszcza utrzymujące się przez dłuższy czas, to kluczowy objaw, który powinien niepokoić w kontekście alzheimera.

Łagodne zaburzenia poznawcze

Poza problemami z pamięcią mogą się pojawić kłopoty z orientacją – szczególnie w terenie. Niepokojące może być np. jeśli bliska osoba gubi się w nieznanym miejscu, choćby podczas podróży do oddalonego od domu centrum handlowego czy na drugi koniec miasta.

Na tym etapie można też dostrzec zaburzenia uwagi – trudności w skoncentrowaniu się na rozmowie, czytaniu książki/gazety, oglądaniu wiadomości.

Zmiany osobowości

Pacjent, u którego rozwija się alzheimer, może zacząć się zachowywać inaczej niż dotychczas. Pojawiają się np.[7]:

  • nerwy i frustracja związane z wypieraniem ze świadomości zaburzeń;
  • apatia i przygnębienie;
  • obniżenie pewności siebie;
  • ograniczenie samorozwoju – np. porzucenie do tej pory lubianych hobby;
  • wahania nastroju – także idące w stronę nadmiernej wesołości w sytuacjach, które nie skłaniają do śmiechu.

Pojawienie się takich symptomów powinno skłonić do wizyty u lekarza rodzinnego, a w dalszej kolejności u neurologa. Chociaż alzheimer jest chorobą, której postęp jest nieuchronny, leczenie może poprawić jakość funkcjonowania pacjenta na co dzień i spowolnić jej rozwój[8]. Nie warto zatem zwlekać z diagnostyką.

[1] https://www.gov.pl/web/psse-siedlce/swiatowy-dzien-choroby-alzheimera-2021

[2] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[3] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[4] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[5] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[6] Za: B. Hausz-Piskosz, K. Buczkowski, Diagnostyka i leczenie choroby Alzheimera w warunkach praktyki lekarza rodzinnego, [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2013, t.7, nr 4, s. 198-207.

[7] https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera

[8] B. Hausz-Piskosz, K. Buczkowski, Diagnostyka i leczenie choroby Alzheimera w warunkach praktyki lekarza rodzinnego, [w:] Forum Medycyny Rodzinnej 2013, t.7, nr 4, s. 198-207.

Najpopularniejsze artykuły

Obniż cholesterol naturalnie – włącz do diety sterole roślinne

Pieczone pączki

Sprawdzony przepis na optymalne pieczone pączki

Najsłodszy dzień w roku – Tłusty Czwartek, czyli święto prawdziwych łasuchów. Jak się powinno je uczcić? Oczywiście jedząc pączki. Niestety nie wszyscy mogą sobie pozwolić na rozpustę – czy to ze względów zdrowotnych, czy dietetycznych odmawiają sobie tego pączkowego szaleństwa, które ogarnia nas w ostatni czwartek karnawału. To dla nich, a także dla tych, którzy […]

Jak dieta wpływa na zdrowie Twojego mózgu? Kluczowe składniki odżywcze dla myślenia i koncentracji

Dieta dla mózgu, czyli jaka?

Przeczytaj także

Dieta na zdrowe stawy. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie?

2021-07-04 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Chociaż chrząstka stawowa zużywa się wraz z wiekiem, możesz długo […]

Roladki z szynki z czosnkowym pumperniklem i rukolą

Roladki z szynki z czosnkowym pumperniklem i rukolą

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na roladki z szynki z twarożkiem i pumperniklem. To smaczna i zdrowa przekąska, idealna na lekki posiłek lub przystawkę. Składniki: 2 plastry szynki wieprzowej gotowanej (40 g) 3 łyżki kremowego chudego serka twarogowego (50 g) 1 łyżeczka posiekanego koperku (3 g) 1 kromka pumpernikla (35 g) Mała garść rukoli (15 […]

Stres - techniki relaksacyjne

Zarządzanie stresem: techniki relaksacyjne dla zdrowia serca

Stres to nieodłączny element życia we współczesnym świecie. Nadmiar obowiązków, nieustanny pośpiech, ogrom spraw do załatwienia… trudno nie odczuwać presji i napięcia. Pamiętaj jednak, że nadmiar stresu może być bardzo szkodliwy dla Twojego zdrowia. Zobacz, dlaczego i sprawdź, jak może sobie z tym radzić. Czym jest stres? Stres stanowi naturalną reakcję organizmu na różne zdarzenia […]