Te produkty są przyjazne sercu. Poznaj składniki zdrowej diety dla serca!

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.02.2020

3 minuty czytania

Nie sposób przecenić roli zdrowej diety w profilaktyce chorób serca. Odpowiednio ułożony jadłospis, obok aktywności fizycznej i rezygnacji z używek, to najlepszy sposób na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu LDL we krwi bez konieczności stosowania leków. Oto lista produktów, które powinny stać się elementami diety przyjaznej sercu.

Ryby

W rybach znajdują się kwasy tłuszczowe omega 3. Na co dzień polecane są głównie ryby żyjące w zimnych wodach, jak sardynki, makrele, pstrągi, łososie. Najlepiej przyrządzić się je bez dodatku tłuszczu: gotując lub piekąc w folii.

Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek jest cenna ze względu na zawartość przeciwutleniaczy. Najlepsza jest oliwa z pierwszego tłoczenia na zimno (extra virgin). Dodaje się ją do mięs, ryb, warzyw, sałatek, lekkich sosów. Oliwę z oliwek można też stosować jako zamiennik masła do smarowania pieczywa, oczywiście w rozsądnych ilościach.

Czosnek i cebula

Charakterystyczny zapach czosnku to zasługa allicyny. Czosnek i cebula zaliczane są do prebiotyków – stymulują produkcję bakterii stanowiących naturalną florę w organizmie człowieka.

Błonnik

Błonnik pokarmowy obniża poziom „złego” cholesterolu LDL we krwi i chroni przed jego nadmiarem poprzez hamowanie jego wchłaniania w jelitach. Duże ilości błonnika znajdują się w zbożach (np. w ziarnach owsa lub jęczmienia), owocach (np. jabłkach, gruszkach, suszonych śliwkach), roślinach strączkowych (np. fasoli) oraz warzywach (np. bakłażanach). Bogate w błonnik są także produkty z pełnego ziarna, np. ciemne pieczywo, kasza gryczana, makaron razowy, ryż brązowy. Zalecana dzienna porcja błonnika to około 10 g.

Orzechy

Zdrowa dieta powinna zawierać dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, któe znajdziesz m.in w orzechach. Należy jednak pamiętać, że orzechy są wysokokaloryczne, więc z ich jedzeniem nie można przesadzać – dziennie wystarczy jedna garść orzechów, oczywiście bez dodatku soli i cukru.

Sterole roślinne

Sterole roślinne ograniczają wchłanianie cholesterolu frakcji LDL do krwi. Badania kliniczne udowodniły, że spożywanie 1,5–2,4 g steroli roślinnych dziennie pozwala skutecznie obniżać poziom „złego” cholesterolu w krwi. Znajdziemy je między innymi w kiełkach sojowych, pszenicy, warzywach strączkowych, płatkach zbożowych, orzechach. Ilość steroli dostarczana w diecie jest jednak zbyt mała, by skutecznie obniżyć poziom cholesterolu. Stąd też, oprócz naturalnych steroli roślinnych, w diecie niskocholesterolowej można jeszcze stosować tzw. żywność funkcjonalną, np. wzbogacone o sterole jogurty albo margaryny.

Witaminy i minerały

Nie ma zdrowej diety bez witamin i minerałów. Szczególnie ważna jest witamina E, zapobiegająca utlenianiu się wielu substancji, w tym cholesterolu LDL, oraz witaminy z grupy B. Z kolei magnez zapobiega tworzeniu się złogów cholesterolowych – bogatym źródłem tego pierwiastka jest kasza gryczana, soja, naturalne kakao, otręby pszenne, pestki dyni, banany oraz czekolada.

Najpopularniejsze artykuły

Zawał serca. Jak go rozpoznać? (infografika)

[12-08-2021] Lektura zajmie 3 minuty. Zawał serca Zawał sercan następuje, gdy dojdzie do zatkania naczynia wieńcowego. Wcześnie […]

Kajzerka z makiem z awokado, twarogiem z kujaw, tartą gruszką, rukolą, orzechami włoskimi i pieczoną czerwoną cebulą

Kajzerka z makiem z awokado, twarogiem z kujaw, tartą gruszką, rukolą, orzechami włoskimi i pieczoną czerwoną cebulą

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na kajzerkę z makiem z awokado, twarogiem z Kujaw, tartą gruszką, rukolą, orzechami włoskimi i pieczoną czerwoną cebulą. To pyszna i zdrowa propozycja na śniadanie lub przekąskę, która łączy różnorodne smaki i wartości odżywcze. Składniki: 1 kajzerka z makiem lub bułka pełnoziarnista 3 plasterki twarogu klinek z Kujaw i Ziemi […]

Dyslipidemia: przyczyny, objawy i leczenie

2022-04-03 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Zaburzenia gospodarki cholesterolowej są jednym z głównych czynników wpływających na […]

Przeczytaj także

Czy zawał można przewidzieć? Nieoczywiste objawy zawału!

Mianem zawału określa się martwicę mięśnia sercowego, do którego doprowadza jego niedokrwienie. Stanowi to konsekwencję zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczynia przez odłożoną blaszkę miażdżycową[1]. Najczęściej martwica pojawia się bez żadnego ostrzeżenia, ale wiele osób – nawet kilka dni przed wystąpieniem typowego bólu w klatce piersiowej – zaczyna odczuwać inne dolegliwości.

Czym są tłuszcze trans i dlaczego należy ich unikać?

2021-11-29 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Chociaż spożywanie tłuszczów kojarzy się głównie z negatywnym wpływem na […]

<p>Abstract image of a man with chest pain. Health concept. Background with selective focus and copy space. AI generated, human enhanced</p>

Pierwsze objawy niewydolności serca — jak je rozpoznać?

Niewydolność serca jest stanem, w którym dochodzi do zaburzeń czynności tego organu, a ich konsekwencjami są:

zmniejszenie pojemności minutowej serca w stosunku do zapotrzebowania tkanek
lub dochodzi do zwiększenia ciśnienia krwi – tak, aby organizm mógł zapewnić właściwą pojemność minutową tego organu