Olej z orzechów laskowych i jego zdrowotne właściwości

Redakcja

6.04.2024

4 minuty czytania

Orzechy laskowe

W składzie orzechów laskowych przeważają tłuszcze czyli olej, który stanowi ok. 60%. Na drugim miejscu są węglowodany ok. 17% a białko stanowi ok. 15% składu. Jest w nich sporo błonnika (10%). Orzechy laskowe to świetne źródło witaminy E i K oraz kwasu foliowego. Orzechy laskowe jak cała grupa orzechowych przysmaków należą do produktów kalorycznych. Zjadając 100g orzechów mamy już 'zaliczonych” 628 kcal w danym dniu. Sam olej to źródło jedno- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-6), które wykazują korzystny wpływ układ krążenia.

Jakie cenne składniki odżywcze zawierają orzechy laskowe?

Oprócz wymienionych zalet samego tłuszczu, orzechy laskowe to cenne źródło witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: E i K. Witamina E o działaniu antyoksydacyjnym a witamina K bardzo ważna dla prawidłowej dystrybucji wapnia w organizmie. Z innych orzechów tylko nerkowce i orzechy piniowe zawierają znaczące ilości tej witaminy. Z witamin antyoksydacyjnych możemy znaleźć w tych orzechach także witaminę C. Druga ważna grupa witamin zawarta w orzechach laskowych to witaminy z grupy B czyli B1, B2, B3, B5 – kwas pantotenowy, B6 oraz kwas foliowy. Warto wiedzieć, że orzechy laskowe są dobrym źródłem kwasu foliowego, ich spożywanie poleca się przyszłym mamom. Niedobory tej witaminy wynikające z nieprawidłowej diety kobiet ciężarnych mogą skutkować poważnymi zaburzeniami w rozwoju płodu. Warto również dodać, iż orzechy laskowe często łagodzą objawy tzw. porannych mdłości. Składniki mineralne zawarte w orzechach laskowych to żelazo, mangan, miedź, cynk, selen, potas, wapń, magnez.

Jaki jest skład oleju z orzechów laskowych?

Olej z orzechów laskowych jest stosowany zarówno do celów spożywczych jak i w kosmetyce. Charakteryzuje się bardzo niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych, które zawsze występują w składzie tłuszczów, ale w zależności od tego czy przeważają czy jest ich bardzo mało – wpływają na jego jakość odżywczą. Nasyconych kwasów jest w oleju laskowym 4,5%. Dominują natomiast korzystne jednonienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy) stanowiące 46% składu oleju. Ale na tym nie koniec. Ten olej o wspaniałym smaku jest dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 (kwas linolowy), jest go w oleju ok. 7,8%. Kwasy omega-3 nie są jego najmocniejszą stroną. Z witamin znajdziemy w oleju cenne przeciwutleniacze czyli A i E. Chronią olej przed jełczeniem, ale są także niezbędnymi dla organizmu witaminami chroniąc komórki przed stresem oksydacyjnym. Witamina E to witamina młodości i płodności. Obie witaminy są niezbędne dla zachowania dobrego wzroku. Cennym składnikiem oleju laskowego są sterole roślinne, które wraz z kwasami omega-6 wpływają korzystnie na utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Olej powinien być przechowywany w lodówce i używany na zimno, do sałatek. Jak każdy olej nierafinowany, bo taki jest na ogół dostępny w sprzedaży, nie nadaje się do smażenia, ze względu na niski punkt dymienia i skład.

Olej z orzechów laskowych w kosmetyce

Olej z orzechów laskowych łatwo się wchłania i głęboko penetruje skórę, poprawiając jej koloryt, nawodnienie i jędrność.

Wspomaga regenerację komórek, pobudza krążenie krwi i wzmacnia naczynia włosowate. Nadaje się do każdego typu skóry. Jest szeroko stosowany w kosmetyce i dermatologii do poprawy wyglądu skóry suchej, bladej, ziemistej, zmęczonej. Do łagodzenia zmarszczek oraz do poprawy gojenia się ran, przez stymulowanie właściwości regeneracyjnych komórek skóry. Ze względu właściwości stabilizujące i ściągające, jest także odpowiednim olejem dla skóry trądzikowej, tłustej i łojotokowej oraz z popękanymi naczynkami.

Olej z orzechów laskowych jest dobrym filtrem promieni UV, z tego względu często jest używany w naturalnych produktach do opalania. Zawiera spore ilości witaminy E, która jest silnym antyoksydantem, chroni skórę przed niszczącym skórę działaniem wolnych rodników. Może być używany samodzielnie lub w mieszankach z innymi składnikami. Jest często używany również w kremach, mleczkach do ciała i produktach do pielęgnacji włosów. Aby dłużej zachować kolor farbowanych włosów, wzmocnić włosy i zapobiec ich matowieniu można użyć oleju na włosy przed każdym myciem.

Ponieważ wykazuje kojący i relaksujący wpływ na skórę, jest bardzo cenionym olejem do masażu, aromaterapii i zabiegów spa. Oprócz rozluźnienia napiętych mięśni masaż olejem z orzechów laskowych pomaga w regeneracji komórek skóry i wzmacnia naczynia włosowate.

Źród

Najpopularniejsze artykuły

Tabele kalorii produktów

2020-02-13 Lektura tego artykułu zajmie 4 minuty Każdemu, kto chce schudnąć lub utrzymać idealną wagę, codziennie trzeba […]

Cholesterol całkowity. Co wchodzi w jego skład?

2021-10-18 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Podwyższony cholesterol to jeden z czynników, który zwiększa ryzyko wystąpienia […]

<p>heart made of fruits and vegetables, healthy diet concept</p>

Dieta dla zdrowego serca: składniki odżywcze, które warto uwzględnić

terole oraz stanole roślinne, określane też jako fitosterole, są związkami z tej samej grupy co cholesterol. Ich spożycie może mieć przełożenie na obniżenie poziomu tego związku we krwi.

Przeczytaj także

Problemy z pamięcią i koncentracją – kiedy stanowią powód do niepokoju?

O ile problemy z zapamiętywaniem i koncentracją pojawiają się sporadycznie, o tyle najczęściej nie są to powody do niepokoju. Jeżeli jednak pamięć coraz częściej płata ci figle, a zdolność skupienia wyraźnie spada, mogą to być sygnały ostrzegawcze.

Cholesterol

Pierwszy krok do zdrowego serca – sprawdź, jak obniżyć cholesterol

Za wysoki cholesterol? To problem, z którym zmaga się wielu Polaków. Ty też jesteś w tej grupie, a ostatnie wyniki lipidogramu Cię zaniepokoiły? Nie wpadaj w panikę. Zbyt wysoki poziom LDL czy cholesterolu całkowitego to alarmująca sytuacja, ale możesz nad nią zapanować. Zobacz, co zrobić, aby obniżyć cholesterol. Oto rozwiązania, które możesz wdrożyć tu i […]

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi

Naturalne sposoby na obniżenie ciśnienia krwi [Infografika]

Co to nadciśnienie krwi? Trwałe podniesienie ciśnienia tętniczego do wartości 140/90 mm Hg lub więcej. Musi się utrzymywać przez dłuższy czas i wystąpić w kilkukrotnych pomiarach. Nadciśnienie = cichy zabójca Najczęściej przez długi czas nie powoduje żadnych dolegliwości, jednocześnie wywołując nieodwracalne zmiany. Jego objawy są nieswoisite – to np. ból głowy, zaburzenia snu, łatwe męczenie […]