Pandemia COVID-19 i związana z nią kwarantanna uświadomiła chyba nam wszystkim, jak bardzo społecznymi istotami jesteśmy i jak bardzo dla tak zwanej higieny psychicznej potrzebny jest nam regularny kontakt z drugim człowiekiem. A gdyby tak miało zostać na zawsze? Większość z nas nawet nie dopuszcza do siebie takiej myśli. Tymczasem istnieje grupa społeczna, dla której izolacja jest codziennością. Czy wiesz, że aż 1 na 10 sześćdziesięciopięciolatków często lub zawsze odczuwa samotność? Jak wynika z badania agencji ARC Rynek i Opinia w Polsce jedynie co czwarty badany pomiędzy 65. a 80. rokiem życia próbuje nawiązywać kontakty z innymi ludźmi.1)
Z czego to wynika?
Przyczyn oczywiście może być kilka. Przejście na emeryturę, śmierć drugiej połówki, rozstanie, rozwód. Wielu z nas nie może się pozbierać i poukładać swojego życia w nowej rzeczywistości, jednocześnie w głębi serca cierpiąc w milczeniu. Bardzo trudne do zwalczenia jest również ciągle pokutujące w nas przeświadczenie, że najlepsze lata mamy już za sobą. Zmiana własnych przekonań wymaga od nas chyba największej pracy i wysiłku, ale to właśnie od tego wszystko, co dobre, się zaczyna.
Z drugiej strony…
Nie wszyscy akceptujemy taki stan rzeczy. Na rosnącą potrzebę socjalizacji w grupie wiekowej 60+ wskazuje nie tylko rosnąca popularność Klubów Seniora, ale również portali randkowych. Badania wskazują, że nawet z preferowanej wśród młodych ludzi randkowej aplikacji mobilnej Tinder korzysta miesięcznie ponad 70 000 osób powyżej 55. roku życia, a z serwisu sympatia.pl – ponad 500 000.2) Co więcej, istnieją również portale skierowane tylko do osób dojrzałych szukających drugiej połówki. Okazuje się, że potrzeba bliskości jest niezależna od naszej metryki.
Wiele par poznaje się w jesieni życia, udowadniając, że nie musimy być skazani na samotność, a nowe życie można zacząć w każdym wieku.
Srebrny wiek to złoty wiek!
Badania wskazują, że wśród polskich seniorów przeważa pozytywne nastawienie do życia.
Źródło: https://arc.com.pl/Polscy-seniorzy-to-w-wiekszosci-optymisci-blog-pol-1547721218.html
Nie powinno to dziwić, przecież dojrzałe lata to czas, kiedy możemy skupić się na sobie, realizacji swoich marzeń, pasji, ambicji, planów, na które do tej pory brakowało nam czasu. Jesteśmy bogatsi o życiowe doświadczenia, pewne rzeczy przyjmujemy z większą pokorą, mamy ukształtowany, inny system wartości. Nie pędzimy już tak intensywnie za rozwojem zawodowym, potrzebą zarobku, nie koncentrujemy się już tak bardzo na innych, a jednocześnie wiemy o sobie i życiu znacznie więcej niż w wieku 20-30 lat.
Zacznij żyć pełnią życia!
By poprawić swoje samopoczucie, poczuć się dobrze w swojej skórze i zacząć poszukiwanie drugiej połówki, nie musimy od razu zabierać się za kwestie najtrudniejsze do zmiany. Zacznijmy od najprostszych kroków, a przede wszystkim zadbajmy o najważniejszą dla nas osobę, czyli o siebie.
Krok 1 – Zadbaj o swoje zdrowie
To zasadnicza kwestia, o której powinieneś pomyśleć. Dlaczego? O ile nie mówimy o poważnych chorobach, jeśli sami nie czujemy się najlepiej, nie w głowie nam będzie myślenie o sprawach takich jak otwarcie się na innych ludzi. Bardzo często okazuje się, że dolegliwości, takie jak bóle czy zawroty głowy, problemy dermatologiczne czy po prostu słabszy stan naszej psychiki, wynikają z tego, że za sprawą niewłaściwej diety dostarczamy organizmowi niewystarczającą ilość substancji odżywczych, co przekłada się na nasze samopoczucie i siły witalne. Zdrowie fizyczne i psychiczne to podstawa, dlatego dieta dla seniora powinna być odpowiednio zbilansowana! Zrób wszystkie badania kontrolne, które odkładałeś/aś w nieskończoność. Może się okazać, że rozwiązanie problemu niedoboru którejś z witamin w naturalny sposób znacząco poprawi twoje samopoczucie.
Czytaj również: Echokardiografia – na czym polega to badanie i jak się do niego przygotować?
Krok 2 – Zwróć szczególną uwagę na serce
W dojrzałym wieku to bardzo istotne, by regularnie kontrolować cały układ krążenia, zwłaszcza pod kątem poziomu cholesterolu i ciśnienia tętniczego. Dzięki regularnym badaniom możemy uniknąć niesionego przez podwyższone stężenie złego cholesterolu wysokiego ryzyka wystąpienia miażdżycy, nie wspominając o groźniejszych konsekwencjach, takich jak udar mózgu czy zawał serca. Po konsultacji z lekarzem może się okazać, że tak jak w przypadku niedoborów składników odżywczych, nie będzie konieczne uciekanie się do interwencji chirurgicznej czy farmakoterapii. Regularne, energiczne spacery w połączeniu ze zbilansowaną dietą dla seniora, wzbogaconą o trzy kromki pieczywa z margaryną zawierającą sterole roślinne (np. Optima Cardio) dziennie, mogą być kluczem do tego, aby już po kilku tygodniach skutecznie obniżyć poziom cholesterolu nawet o 7-10% i poprawić wyniki badań.
Jeśli podstawą twojego śniadania i kolacji jest pieczywo, spróbuj zamienić dotychczas używaną margarynę, masło lub smarowidło pochodzenia roślinnego na Optimę Cardio ze sterolami roślinnymi, idealnie dla zdrowia – w połączeniu z ciemnym, pełnoziarnistym pieczywem. Sterole roślinne (zwane również fitosterolami) częściowo blokują wchłanianie cholesterolu w jelitach, redukując jego stężenie we krwi. Jak wskazują wyniki badań, spożycie od 1,6 do 2,4g steroli roślinnych dziennie (w praktyce to właśnie odpowiednik trzech kromek pieczywa posmarowanych margaryną funkcjonalną) w połączeniu ze zdrowym stylem życia i odpowiednią dietą, już w ciągu 2-3 tygodni przyniesie wymierne efekty. Skuteczność steroli roślinnych zawartych w Optimie Cardio jest potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi.
Sprawdź również: Sterole i stanole roślinne – czym są i jak wpływają na zdrowie?
Pamiętaj, czasem, by diametralnie poprawić naszą kondycję psychofizyczną, wystarczy drobna zmiana naszych nawyków. Dieta dla seniora wzbogacona o sterole roślinne, które wykazują udowodnioną zdolność do obniżania wchłaniania cholesterolu w organizmie, to najefektywniejszy sposób na redukcję wysokiego poziomu „złego” cholesterolu3) i wsparcie pracy serca.
Przeczytaj także: Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?
Krok 3 – Popraw swoje samopoczucie
Jeśli fizycznie nic nam nie dolega, czas na zadbanie o nasz nastrój. Możliwości jest tak wiele, jak wiele jest osób, charakterów i stylów życia. Na dobry początek postaw na przyziemne kwestie, których prostota jest często niedoceniana w kontekście poprawy nastroju:
- Przeczytaj książkę, na którą zawsze brakowało ci czasu.
- Umów się z dawno niewidzianą koleżanką/kolegą na spacer.
- Zaproś rodzinę lub sąsiada/sąsiadkę na weekendowe śniadanie.
Inspiracje na kolorowe kanapki znajdziesz tutaj: Optymalne przepisy na kanapki
- Lekko przemebluj swoją przestrzeń np. zmień perspektywę i przestaw fotel w salonie w inne miejsce.
- Przejdź się do parku, by odetchnąć świeżym powietrzem i poczytać książkę lub gazetę…
…lub po prostu zrób coś, czego nigdy nie robiłeś/aś. Dla jednych może to być przypadkowa, miła pogawędka na ulicy, bezinteresowny uśmiech skierowany do nieznanej osoby, pogłaskanie psa, wizyta u sąsiada/sąsiadki, stworzenie pięknej kompozycji kwiatowej w wazonie, dla innych – zapisanie się na kurs lub zajęcia sportowe (istnieją takie, które skierowane są tylko do seniorów, sprawdź, czy taką ofertę ma np. pływalnia w twoim mieście).
Krok 4 – Gratulacje. Zadbałeś o siebie! Czujesz się dobrze w swoim ciele? Obserwujesz u siebie poprawę nastroju? To idealny moment, żeby zacząć myśleć o innych.
Udowodniono, że sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Efekt obniżenia cholesterolu o 7–10% uzyskuje się w ciągu 2–3 tygodni przy konsumpcji od 1,5 do 2,4 g steroli roślinnych dziennie w połączeniu ze zdrowym stylem życia oraz zbilansowaną i zróżnicowaną dietą. Istnieje wiele czynników ryzyka chorób serca. Zmiana jednego z nich nie daje gwarancji obniżenia ryzyka.
Autorka: Kamila Pawłowska, dietetyk Peater
Bibliografia:
- Badanie „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+” maj 2018, ARC Rynek i Opinia
- Badanie Gemius/PBI realizowane przez Polskie Badania Internetu sp. z o.o. i Gemius Polska sp. z o.o., 06 2020
- http://www.dietattheheart.com/cvd_prevention/interventions