Chociaż choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów Polaków, można temu skutecznie przeciwdziałać. Podstawą są badania profilaktyczne, wśród których szczególną rolę odgrywa elektrokardiografia. Jednak nie zawsze daje ona pełny obraz istniejących zaburzeń, dlatego przeprowadza się badanie EKG metodą Holtera. Sprawdź, na czym to polega i jakie są wskazania do jego wykonania.
Istotą standardowego badania EKG jest ocena rytmu i częstości pracy serca. Pozwala to na określenie ewentualnych zmian, które są charakterystyczne dla konkretnych chorób serca. W przeciwieństwie do rutynowego zapisu trwającego zaledwie kilka minut, Holter EKG daje możliwość przeprowadzenia wielogodzinnej rejestracji w warunkach codziennego aktywności pacjenta.
Holter EKG – na czym polega?
Holter EKG jest nieinwazyjnym badaniem, które umożliwia ocenę czynności elektrycznej serca. Pozwala na:
- rejestrowanie zaburzeń rytmu i przewodnictwa
- wykrycie nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego[1].
A to wszystko w warunkach standardowej aktywności osoby poddawanej badaniu. Warto bowiem mieć świadomość, że rejestracja odbywa się przez całą dobę.
Metoda ta została opracowana w 1961 roku przez fizyka – Normana Holtera. Przez ponad 40 lat diametralnie się zmieniała – mimo, że zasada badania pozostała niezmieniona. Obecnie – dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod – Holter EKG jest badaniem, które wykorzystuje się nie tylko w diagnostyce chorób układu krążenia. Stosowane jest także do oceny rokowania – głównie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca[2].
Przebieg badania EKG
Holter EKG jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Polega na umieszczeniu elektrod na skórze klatki piersiowej, które łączy się odpowiednio oznakowanymi przewodami z urządzeniem rejestrującym. Urządzenie to przypomina klasyczny walkman przypinany do paska. Dzięki temu istnieje możliwość rejestrowania konkretnych parametrów podczas codziennych czynności pacjenta.
Każde urządzenie rejestrujące pracę serca wyposażone jest w specjalny przycisk. Służy on do sygnalizowania odczuwanych dolegliwości. Zaleca się jednocześnie notowanie czynności i objawów (z określeniem dokładnej godziny) – w specjalnie przygotowanym do tego celu dzienniku pacjenta.
Ważne jest, aby w trakcie badania nie brać kąpieli czy prysznica. Należy przy tym zachować ostrożność podczas porannego i wieczornego mycia – urządzenie nie jest wodoszczelne. Nie można także używać koców elektrycznych itp. Zabronione jest ponadto manipulowanie w okolicy rejestratora[3]. Wszystko to może spowodować uszkodzenie aparatury albo zaburzyć prawidłowość wyników.
W wyznaczonym terminie należy zgłosić się do placówki medycznej w celu usunięcia rejestratora i elektrod.
Holter EKG – wskazania i przeciwwskazania
Celem badania jest wykrycie / wykluczenie pewnych zaburzeń w pracy serca, co może dawać pewne niepokojące objawy. Dlatego wskazaniem do przeprowadzenia EKG metodą Holtera są takie dolegliwości jak np.:
- niewyjaśnione utraty przytomności
- stany bliskie utratom przytomności
- kołatania serca o nawracającym charakterze
- bóle w klatce piersiowej lub zmęczenie bez wyraźnego powodu
- okresowe zawroty głowy.
Ponadto wskazaniem do badania holterowskiego są podejrzenia występowania epizodów migotania lub trzepotania przedsionków[4].
Należy przy tym podkreślić, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania tego badania – głównie z uwagi na jego bezinwazyjność. Warto jednak mieć świadomość, że nie powinno być one przeprowadzane rutynowo u osób, u których nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości podczas przeprowadzonego wywiadu lekarskiego czy w trakcie badania fizykalnego.
Jak się przygotować do badania EKG metodą Holtera?
Holter EKG jest badaniem, które wymaga od pacjenta wcześniejsze przygotowanie się do założenia aparatury. O czym należy pamiętać?
- Założenie elektrod oraz umieszczenie aparatu rejestrującego wymaga od pacjenta zgłoszenie się do placówki medycznej w luźnym ubraniu.
- W dniu rozpoczęcia monitorowania pracy serca należy zażyć wszystkie leki w ramach leczenia chorób przewlekłych, choroby wieńcowej, cukrzycy.
- Przed badaniem należy dokładnie umyć się – w celu odtłuszczenia skóry. Z tego powodu nie można aplikować żadnych kosmetyków natłuszczających, nawilżających itp.
- Koniecznością jest zgolenie owłosienia na klatce piersiowej, aby elektrody uzyskały dobrą przyczepność[5].
Pamiętaj! Interpretacja wyników uzyskanych w ramach badania EKG metodą Holtera wymaga wiedzy i doświadczenia. Z tego powodu należy skonsultować się z lekarzem, aby poznać szczegóły dotyczące swojego stanu zdrowia.
[1] https://www.ikard.pl/holter-ekg.html
[2] Przydatność monitorowania EKG metodą Holtera do oceny ryzyka pacjentów z chorobami układu krążenia; Choroby Serca i Naczyń 2005, tom 2, nr 3, 149–156
[3] https://www.ikard.pl/holter-ekg.html
[4] Wskazania do rejestracji EKG metodą Holtera; Choroby Serca i Naczyń; Tom 11, Nr 5 (2014); Repetytorium z kardiologii;
[5] https://szpital.siedlce.pl/tiny_files/przygotowanie_do_badan/HOLTER.pdf