(brak ocen)

Dieta przeciwzapalna – czy może pomóc w zaburzeniach lipidowych?

Redakcja Optymalnewybory.pl

13.02.2020

3 minuty czytania

Jednym z ważnych czynników przyczyniających się do rozwoju miażdżycy może być zaburzona równowaga oksydacyjna organizmu. Wiele badań udowodniło, iż stres oksydacyjny w organizmie odgrywa ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa czy udar mózgu. Czy dieta bogata w antyoksydanty może efektywnie przeciwdziałać tym procesom?

Czy „zły” cholesterol może być jeszcze bardziej „zły”?

Utleniony cholesterol LDL może przyczyniać się do powstawania miażdżycy. Im tych cząsteczek w organizmie jest więcej, tym miażdżyca szybciej postępuje. Dlaczego tak się dzieje? Utlenione cząsteczki łatwiej sklejają się w większe „agregaty” i przylegają do ściany tętnicy.

Kiedy cholesterol LDL może się utleniać?

Cholesterol frakcji „LDL” zawiera różne kwasy tłuszczowe. Im więcej obecnych w nim jest wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym bardziej podatny jest na utlenianie.

Co więcej jego podatność na oksydację rośnie, kiedy we krwi spada stężenie antyoksydantów takich jak np. witamina C czy E. Dlatego też dieta uboga w związki przeciwutleniające, a jednocześnie bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe może być przyczyną wysokiego stężenia niekorzystnych utlenionych cząsteczek LDL we krwi.

Warzywa i owoce tarczą ochronną

Dieta bogata w produkty spożywcze, które są dobrym źródłem wielu substancji przeciwutleniających może skutecznie chronić przed chorobami serca i naczyń.  Warto sięgać po warzywa i owoce. Dlaczego? W badaniach wykazano, że każda dodatkowa porcja warzyw i owoców dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu o 5%. Udowodniono również, że osoby spożywające ponad 5 porcji warzyw i owoców dziennie mają mniejsze ryzyko udaru, w porównaniu do osób spożywających mniej niż 3 porcje. Co warto podkreślić jedna porcja wg badania to ok. 80 g produktu. Zalecenia żywieniowe wskazują, iż dziennie należy spożywać po minimum 200 g warzyw i 200 g owoców.

Działa tylko natura

Nie ulega wątpliwości, że dieta przeciwutleniająca wywiera korzystny wpływ na układ krążenia. Idąc śladem poszczególnych przeciwutleniaczy, zbadano również efektywność suplementacji diety różnymi antyoksydantami. Jednak korzyści z przyjmowania suplementów diety nie stwierdzono. Ponad 8-letnie badanie prowadzone we Francji wykazało, że suplementacja witaminami i minerałami nie tylko nie chroni przed chorobami serca, ale również nie wpływa na wydłużenie życia.

Palisz papierosy? Polub pomarańcze!

Paląc tytoń narażamy organizm na duże ilości wolnych rodników obecnych w dymie papierosowym. Udowodniono, że palacze mają zazwyczaj niższe stężenie antyoksydantów we krwi, dlatego też są szczególnie narażenia na utlenione cząsteczki „złego” cholesterolu. Dlatego też, jeśli nie możesz uporać się z nałogiem, nie zapominaj o dodatkowych porcjach warzyw i owoców obfitujących w antyoksydanty.

Ryby to nie tylko białko

Jednym z ważniejszych składników odżywczych ryb, przede wszystkim ryb morskich – są kwasy tłuszczowe omega 3, które zmniejszają procesy zapalne w organizmie. Badania pokazują, że spożywanie ryb co najmniej raz w tygodniu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia aż o 15%! Dlatego też nie zapominajmy o 2 porcjach ryb w tygodniu, w tym jednej porcji tłustych ryb morskich. Ryba dobra na wszystko! A w połączeniu z bukietem warzyw stanowi nie tylko lekki odżywczy posiłek, ale również apetyczne danie pełne różnych smaków.

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Zdrowa dieta, nowe nawyki – jak wytrwać w noworocznych postanowieniach dietetycznych?

Lektura tego artykułu zajmie 5 minut. Końcówka roku to zazwyczaj czas podsumowań i przemyśleń. Staramy się jakoś […]

Bezsenność. Do czego może doprowadzić i jak sobie z nią poradzić?

2021-10-17 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Masz problemy z zasypianiem? Często wybudzasz się w nocy i […]

<p>Drawing of brain and healthy food for power and good memory, nutritious eating containing natural vitamins and minerals</p>

Produkty poprawiające pracę mózgu — czy znasz je wszystkie?

Bardzo istotne dla prawidłowej pracy mózgu są zdrowe tłuszcze – w szczególności te zawierające wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Szczególnie często wskazuje się na ogromną rolę kwasu dokozaheksaenowego, czyli DHA. Jest on ważnym składnikiem budulcowym mózgu – stanowi nawet do 50% frakcji błonowych fosfolipidów znajdujących się w tym organie