Dieta przeciwzapalna – czy może pomóc w zaburzeniach lipidowych?

Jednym z ważnych czynników przyczyniających się do rozwoju miażdżycy może być zaburzona równowaga oksydacyjna organizmu. Wiele badań udowodniło, iż stres oksydacyjny w organizmie odgrywa ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia, takich jak choroba wieńcowa czy udar mózgu. Czy dieta bogata w antyoksydanty może efektywnie przeciwdziałać tym procesom?

Czy „zły” cholesterol może być jeszcze bardziej „zły”?

Utleniony cholesterol LDL może przyczyniać się do powstawania miażdżycy. Im tych cząsteczek w organizmie jest więcej, tym miażdżyca szybciej postępuje. Dlaczego tak się dzieje? Utlenione cząsteczki łatwiej sklejają się w większe „agregaty” i przylegają do ściany tętnicy.

Kiedy cholesterol LDL może się utleniać?

Cholesterol frakcji „LDL” zawiera różne kwasy tłuszczowe. Im więcej obecnych w nim jest wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym bardziej podatny jest na utlenianie.

Co więcej jego podatność na oksydację rośnie, kiedy we krwi spada stężenie antyoksydantów takich jak np. witamina C czy E. Dlatego też dieta uboga w związki przeciwutleniające, a jednocześnie bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe może być przyczyną wysokiego stężenia niekorzystnych utlenionych cząsteczek LDL we krwi.

Warzywa i owoce tarczą ochronną

Dieta bogata w produkty spożywcze, które są dobrym źródłem wielu substancji przeciwutleniających może skutecznie chronić przed chorobami serca i naczyń.  Warto sięgać po warzywa i owoce. Dlaczego? W badaniach wykazano, że każda dodatkowa porcja warzyw i owoców dziennie może zmniejszyć ryzyko udaru mózgu o 5%. Udowodniono również, że osoby spożywające ponad 5 porcji warzyw i owoców dziennie mają mniejsze ryzyko udaru, w porównaniu do osób spożywających mniej niż 3 porcje. Co warto podkreślić jedna porcja wg badania to ok. 80 g produktu. Zalecenia żywieniowe wskazują, iż dziennie należy spożywać po minimum 200 g warzyw i 200 g owoców.

Działa tylko natura

Nie ulega wątpliwości, że dieta przeciwutleniająca wywiera korzystny wpływ na układ krążenia. Idąc śladem poszczególnych przeciwutleniaczy, zbadano również efektywność suplementacji diety różnymi antyoksydantami. Jednak korzyści z przyjmowania suplementów diety nie stwierdzono. Ponad 8-letnie badanie prowadzone we Francji wykazało, że suplementacja witaminami i minerałami nie tylko nie chroni przed chorobami serca, ale również nie wpływa na wydłużenie życia.

Palisz papierosy? Polub pomarańcze!

Paląc tytoń narażamy organizm na duże ilości wolnych rodników obecnych w dymie papierosowym. Udowodniono, że palacze mają zazwyczaj niższe stężenie antyoksydantów we krwi, dlatego też są szczególnie narażenia na utlenione cząsteczki „złego” cholesterolu. Dlatego też, jeśli nie możesz uporać się z nałogiem, nie zapominaj o dodatkowych porcjach warzyw i owoców obfitujących w antyoksydanty.

Ryby to nie tylko białko

Jednym z ważniejszych składników odżywczych ryb, przede wszystkim ryb morskich – są kwasy tłuszczowe omega 3, które zmniejszają procesy zapalne w organizmie. Badania pokazują, że spożywanie ryb co najmniej raz w tygodniu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia aż o 15%! Dlatego też nie zapominajmy o 2 porcjach ryb w tygodniu, w tym jednej porcji tłustych ryb morskich. Ryba dobra na wszystko! A w połączeniu z bukietem warzyw stanowi nie tylko lekki odżywczy posiłek, ale również apetyczne danie pełne różnych smaków.