Czy zawał można przewidzieć? Nieoczywiste objawy zawału!

2022-10-16 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)

Loading...

Zawał serca


Chociaż zawał serca kojarzy się przede wszystkim z silnym bólem w klatce piersiowej, niekiedy organizm daje znać wcześniej, że z sercem dzieje się coś złego. Są to tzw. nieoczywiste objawy, które – jeśli nie zostaną zlekceważone – pozwolą na podjęcie szybkiej interwencji medycznej. Dowiedz się, jak rozpoznać wczesne symptomy zawału serca.

Optima Omega 3

Mianem zawału określa się martwicę mięśnia sercowego, do którego doprowadza jego niedokrwienie. Stanowi to konsekwencję zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczynia przez odłożoną blaszkę miażdżycową[1]. Najczęściej martwica pojawia się bez żadnego ostrzeżenia, ale wiele osób – nawet kilka dni przed wystąpieniem typowego bólu w klatce piersiowej – zaczyna odczuwać inne dolegliwości. Wsłuchując się w sygnały wysyłane przez organizm i zachowując czujność, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału, a co za tym idzie – także nagłego zgonu.

Jakie są nieoczywiste objawy zawału serca?

Nadejście zawału serca może zwiastować wiele sygnałów, które – szczególnie jeśli pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia – łatwo zlekceważyć. Tymczasem ich wystąpienie powinno skłonić do jak najszybszej wizyty lekarskiej.

Zlewne poty

Chociaż zlewne poty mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze świadczą o wkraczaniu w okres menopauzy czy silnym stresie. To coraz częstszy, wczesny objaw zawału serca.

Zaczynasz odczuwać zlewne poty, a do tej pory ci się to nie zdarzało? Jeśli nadmierne pocenie pojawia się głównie w okolicy czoła i klatki piersiowej, udaj się do lekarza. Być może w ten sposób organizm chce zasygnalizować, że z twoim sercem nie jest najlepiej.

Omdlenia

Omdlenia mogą wskazywać na zbliżający się zawał serca. Dlaczego? Świadczą bowiem o pewnych zaburzeniach, które mogą być następstwem postępującej martwicy. Mowa m.in. o epizodzie ostrej niewydolności serca czy zaburzeniach rytmu serca[2].

Duszność

Duszność kojarzona jest głównie z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Tymczasem właśnie w ten sposób organizm może manifestować zbliżający się zawał serca.

W przypadku wystąpienia duszności można zbadać saturację za pomocą domowego pulsoksymetru. Niski poziom nasycenia krwi tlenem – bez objawów chorób układu oddechowego – będzie świadczył o problemach z układem krążenia[3].

Ból brzucha

Ból brzucha, któremu towarzyszą nudności i wymioty, może sugerować nadchodzący zawał serca[4]. W rzeczywistości dolegliwości bólowe nie mają źródła bezpośrednio w tym miejscu, ale są wynikiem promieniowania bólu od klatki piersiowej.

Jak rozpoznać zawał?

Jeżeli niepokojące objawy – z piekącym i dławiącym bólem w klatce piersiowej na czele:

  • nie ustępują w pozycji spoczynkowej,
  • utrzymują się dłużej niż 15-20 minut,
  • nie zmniejszają swojej intensywności po zażyciu nitrogliceryny,

należy wezwać pomoc medyczną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieprzyjemne dolegliwości mają związek z zawałem serca. Koniecznością jest podjęcie szybkiej interwencji – im krótszy będzie czas oczekiwania, tym lepsze rokowania.

Zawał serca – sprawdź, jak zmniejszyć jego ryzyko

Czy wiesz, że – chociaż ryzyko zawału serca wzrasta wraz z wiekiem – coraz częściej dotyka on młode osoby (30-40-latków)[5]? Na szczęście możesz podjąć pewne działania, które pozwolą zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Odpowiednia dieta

W profilaktyce zawału serca kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta. Ma to związek z faktem, iż za zwężenie / zamknięcie światła naczyń odpowiada blaszka miażdżycowa będąca konsekwencją miażdżycy. To z kolei efekt niewłaściwego sposobu odżywiania się, tj. diety obfitującej w tłuszcze nasycone oraz kwasy tłuszczowe trans, które podnoszą poziom „złego” cholesterolu.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, warto zatem skoncentrować się na ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Ich źródłem jest mięso zwierzęce, a także mleko i przetwory mleczne.

W przypadku hipercholesterolemii należy włączyć do diety sterole roślinne, które dostarczane na poziomie 1,5-2,4 g, w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia – obniżają stężenie cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[6]. Ich źródłem jest m.in. miękka margaryna Optima Cardio.

Aktywność fizyczna

Wcale nie musisz praktykować treningów na siłowni ponad swoje możliwości. Zgodnie z rekomendacjami, wystarczy wprowadzić aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Ćwiczenie przez ok. 150 minut tygodniowo pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca oraz innych chorób układu krążenia[7].

Warto wsłuchiwać się w sygnały przekazywane przez organizm – są one wysyłane nie bez powodu. Jeśli w porę podejmiesz odpowiednie działania, wówczas unikniesz poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Pamiętaj! Powyższy materiał ma charakter poradnikowy i nie zastąpi konsultacji lekarskiej! W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/69491,ile-razy-w-zyciu-mozna-przejsc-zawal-serca

[2] https://pulsmedycyny.pl/zawal-moga-maskowac-nietypowe-objawy-1133274

[3] https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-krzyminiewski-zawal-mozna-przewidziec

[4] https://kardiologia.mp.pl/ekg/przypadki/42719,32-letni-pacjent-z-bolem-brzucha

[5] https://pulsmedycyny.pl/zawal-moga-maskowac-nietypowe-objawy-1133274

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[7] https://pulsmedycyny.pl/rola-aktywnosci-fizycznej-w-profilaktyce-zawalow-i-udarow-1114264