5,00

Czy zawał można przewidzieć? Nieoczywiste objawy zawału!

Redakcja Optymalnewybory.pl

14.10.2022

2 minuty czytania


Chociaż zawał serca kojarzy się przede wszystkim z silnym bólem w klatce piersiowej, niekiedy organizm daje znać wcześniej, że z sercem dzieje się coś złego. Są to tzw. nieoczywiste objawy, które – jeśli nie zostaną zlekceważone – pozwolą na podjęcie szybkiej interwencji medycznej. Dowiedz się, jak rozpoznać wczesne symptomy zawału serca.

Optima Cardio

Mianem zawału określa się martwicę mięśnia sercowego, do którego doprowadza jego niedokrwienie. Stanowi to konsekwencję zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczynia przez odłożoną blaszkę miażdżycową[1]. Najczęściej martwica pojawia się bez żadnego ostrzeżenia, ale wiele osób – nawet kilka dni przed wystąpieniem typowego bólu w klatce piersiowej – zaczyna odczuwać inne dolegliwości. Wsłuchując się w sygnały wysyłane przez organizm i zachowując czujność, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału, a co za tym idzie – także nagłego zgonu.

Jakie są nieoczywiste objawy zawału serca?

Nadejście zawału serca może zwiastować wiele sygnałów, które – szczególnie jeśli pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia – łatwo zlekceważyć. Tymczasem ich wystąpienie powinno skłonić do jak najszybszej wizyty lekarskiej.

Zlewne poty

Chociaż zlewne poty mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze świadczą o wkraczaniu w okres menopauzy czy silnym stresie. To coraz częstszy, wczesny objaw zawału serca.

Zaczynasz odczuwać zlewne poty, a do tej pory ci się to nie zdarzało? Jeśli nadmierne pocenie pojawia się głównie w okolicy czoła i klatki piersiowej, udaj się do lekarza. Być może w ten sposób organizm chce zasygnalizować, że z twoim sercem nie jest najlepiej.

Omdlenia

Omdlenia mogą wskazywać na zbliżający się zawał serca. Dlaczego? Świadczą bowiem o pewnych zaburzeniach, które mogą być następstwem postępującej martwicy. Mowa m.in. o epizodzie ostrej niewydolności serca czy zaburzeniach rytmu serca[2].

Duszność

Duszność kojarzona jest głównie z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Tymczasem właśnie w ten sposób organizm może manifestować zbliżający się zawał serca.

W przypadku wystąpienia duszności można zbadać saturację za pomocą domowego pulsoksymetru. Niski poziom nasycenia krwi tlenem – bez objawów chorób układu oddechowego – będzie świadczył o problemach z układem krążenia[3].

Ból brzucha

Ból brzucha, któremu towarzyszą nudności i wymioty, może sugerować nadchodzący zawał serca[4]. W rzeczywistości dolegliwości bólowe nie mają źródła bezpośrednio w tym miejscu, ale są wynikiem promieniowania bólu od klatki piersiowej.

Jak rozpoznać zawał?

Jeżeli niepokojące objawy – z piekącym i dławiącym bólem w klatce piersiowej na czele:

  • nie ustępują w pozycji spoczynkowej,
  • utrzymują się dłużej niż 15-20 minut,
  • nie zmniejszają swojej intensywności po zażyciu nitrogliceryny,

należy wezwać pomoc medyczną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieprzyjemne dolegliwości mają związek z zawałem serca. Koniecznością jest podjęcie szybkiej interwencji – im krótszy będzie czas oczekiwania, tym lepsze rokowania.

Zawał serca – sprawdź, jak zmniejszyć jego ryzyko

Czy wiesz, że – chociaż ryzyko zawału serca wzrasta wraz z wiekiem – coraz częściej dotyka on młode osoby (30-40-latków)[5]? Na szczęście możesz podjąć pewne działania, które pozwolą zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Odpowiednia dieta

W profilaktyce zawału serca kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta. Ma to związek z faktem, iż za zwężenie / zamknięcie światła naczyń odpowiada blaszka miażdżycowa będąca konsekwencją miażdżycy. To z kolei efekt niewłaściwego sposobu odżywiania się, tj. diety obfitującej w tłuszcze nasycone oraz kwasy tłuszczowe trans, które podnoszą poziom „złego” cholesterolu.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, warto zatem skoncentrować się na ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Ich źródłem jest mięso zwierzęce, a także mleko i przetwory mleczne.

W przypadku hipercholesterolemii należy włączyć do diety sterole roślinne, które dostarczane na poziomie 1,5-2,4 g, w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia – obniżają stężenie cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[6]. Ich źródłem jest m.in. miękka margaryna Optima Cardio.

Aktywność fizyczna

Wcale nie musisz praktykować treningów na siłowni ponad swoje możliwości. Zgodnie z rekomendacjami, wystarczy wprowadzić aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Ćwiczenie przez ok. 150 minut tygodniowo pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca oraz innych chorób układu krążenia[7].

Warto wsłuchiwać się w sygnały przekazywane przez organizm – są one wysyłane nie bez powodu. Jeśli w porę podejmiesz odpowiednie działania, wówczas unikniesz poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Pamiętaj! Powyższy materiał ma charakter poradnikowy i nie zastąpi konsultacji lekarskiej! W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/69491,ile-razy-w-zyciu-mozna-przejsc-zawal-serca

[2] https://pulsmedycyny.pl/zawal-moga-maskowac-nietypowe-objawy-1133274

[3] https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-krzyminiewski-zawal-mozna-przewidziec

[4] https://kardiologia.mp.pl/ekg/przypadki/42719,32-letni-pacjent-z-bolem-brzucha

[5] https://pulsmedycyny.pl/zawal-moga-maskowac-nietypowe-objawy-1133274

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[7] https://pulsmedycyny.pl/rola-aktywnosci-fizycznej-w-profilaktyce-zawalow-i-udarow-1114264

 

Najpopularniejsze artykuły

<p>Niskie ciśnienie </p>

Niskie ciśnienie. Jakie są normy ciśnienia tętniczego?

2021-07-11  Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Wiele miejsca poświęca się nadciśnieniu tętniczemu, które – jeśli jest […]

Żółtaki – jak powstają? Czy są groźne?

W okolicach oczu, na skórze łokci czy kolan zauważasz żółte zmiany skórne? To mogą być żółtaki, które świadczą o zaburzeniach gospodarki lipidowej.

Szakszuka, czyli jaja w pomidorach

Szakszuka, czyli jaja w pomidorach

Szakszuka to danie pochodzące z Bliskiego Wschodu, które zdobyło popularność na całym świecie dzięki swojej prostocie i wyjątkowemu smakowi. To idealna propozycja na śniadanie lub lekki obiad. Jajka duszone w aromatycznym sosie pomidorowym, podawane z razowym chlebem, stanowią zdrową i sycącą opcję posiłku. Składniki: 2 jajka (120 g) 3 podłużne pomidory typu pelati (400 g) […]

Przeczytaj także

Stres - techniki relaksacyjne

Zarządzanie stresem: techniki relaksacyjne dla zdrowia serca

Stres to nieodłączny element życia we współczesnym świecie. Nadmiar obowiązków, nieustanny pośpiech, ogrom spraw do załatwienia… trudno nie odczuwać presji i napięcia. Pamiętaj jednak, że nadmiar stresu może być bardzo szkodliwy dla Twojego zdrowia. Zobacz, dlaczego i sprawdź, jak może sobie z tym radzić. Czym jest stres? Stres stanowi naturalną reakcję organizmu na różne zdarzenia […]

Lody bananowe z orzechami i migdałami

Czekoladowe trufle z awokado

Zapraszamy do wypróbowania naszego przepisu na czekoladowe trufle z awokado. To zdrowa i pyszna propozycja na deser, który zadowoli podniebienie miłośników czekolady, a jednocześnie dostarczy wartościowych składników odżywczych. Składniki: 1 dojrzałe awokado (140 g) 140 g gorzkiej czekolady 70% kakao 2 łyżki ksylitolu (30 g) 1 łyżeczka margaryny Optima Cardio 2 i 1/2 łyżki kakao […]

Chleb razowy z ciecierzycą, majonezem z wędzoną papryką, smażoną cukinią i bakłażanem

Kanapka: chleb razowy z ciecierzycą, majonezem z wędzoną papryką, smażoną cukinią i bakłażanem

Zapraszamy do odkrycia wyjątkowego przepisu na chleb razowy z ciecierzycą, którego smak doskonale podkreślą wyjątkowe dodatki: majonez z wędzoną papryką oraz smażona cukinia i bakłażan. Przygotuj się na niezwykłą symfonię smaków i tekstur, która zachwyci Twoje podniebienie i ożywi Twoje kulinarne doświadczenie. Składniki: 2 kromki chleba razowego 4 łyżki ciecierzycy 0,5 małej cukinii 0,5 małego […]