5,00

Alkohol a choroby serca: czy czerwone wino jest bezpieczne?

Redakcja Optymalnewybory.pl

27.04.2022

2 minuty czytania


Zdarzyło Ci się słyszeć o tym, że czerwone wino wpływa pozytywnie na pracę układu sercowo-naczyniowego? To dość popularny pogląd, ale… jak jest w rzeczywistości? Odpowiedź brzmi: to nie takie proste, jak się wydaje. W tym stwierdzeniu jest jednak ziarno prawdy. Dowiedz się więcej!

Alkohol a choroby serca – dlaczego czerwone wino miałoby pomagać?

Pierwszym argumentem podawanym przez osoby będące zwolennikami czerwonego wina w „diecie na serce” jest fakt, że jest ono ważnym elementem stylu życia mieszkańców krajów śródziemnomorskich. Za to sposób żywienia przyjęty we Włoszech czy na południu Francji jest uznawany za jeden z najzdrowszych na świecie, a odsetek osób, które umierają na choroby sercowo-naczyniowe jest stosunkowo niski.

Patrząc z bardziej naukowej perspektywy, należy zwrócić uwagę na to, że wino jest doskonałym źródłem polifenoli, a w szczególności resweratrolu. Jak pokazują badania, związek ten może wspierać działania kardioprotekcyjne[1].

Co to jest resweratrol i jakie ma znaczenie dla serca?

Resweratrol jest substancją zaliczaną do grupy fitoestrogenów. Jest wytwarzany m.in. w skórce winogron, jako odpowiedź na działanie promieni UV, infekcję grzybiczą, niedobór wody czy uszkodzenie skórki.

Jego działanie kardioprotekcyjne jest związane przede wszystkim z hamowaniem agregacji płytek krwi, hamowaniem procesu zapalnego i ograniczeniem podatności lipoprotein LDL (tzw. złego cholesterolu) na procesy oksydacyjne. Wspiera również rozszerzenie naczyń krwionośnych, co sprzyja zwiększeniu przepływu krwi i ograniczeniu ryzyka powstawania zakrzepów[2]. To właśnie sprawia, że jest on bardzo ważnym wsparciem dla osób zmagających się z chorobą wieńcową serca.

To może więc skłaniać do włączenia do swojej diety czerwonego wina, które spośród wszystkich jest najcenniejszym źródłem tego polifenolu.

Czy rzeczywiście warto sięgać po czerwone wino na serce?

Skoro resweratrol zawarty w czerwonym winie może korzystnie wspomóc funkcjonowanie serca, czy to oznacza, że powinno się po nie sięgać na bieżąco? Niekoniecznie, a jeśli już, to najlepiej w bardzo ograniczonych ilościach. Jak wskazują eksperci, tylko bardzo ograniczone spożycie alkoholu, a zatem na poziomie poniżej 30 g etanolu dziennie, może stanowić wsparcie w ograniczeniu ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej oraz udaru niedokrwiennego[3]. Natomiast wyższe dawki „procentów” są prostą drogą do zwiększenia zagrożenia nimi, a także:

  • nadciśnieniem tętniczym,
  • zawałem serca,
  • udarem krwotocznym,
  • migotaniem przedsionków,
  • arytmią serca[4],
  • miażdżycą.

Ponadto alkohol może prowadzić do powstania marskości wątroby, a także podnieść ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory. Nie można także zapomnieć o tym, że to używka, której spożycie może prowadzić do powstania bardzo groźnego w skutkach nałogu.

Czy zatem rzeczywiście warto pić regularnie lampkę czerwonego wina do kolacji? Niekoniecznie – zwłaszcza jeśli spożywanie alkoholu nie jest Twoim zwyczajem. Szczególnie że w ostatnich latach rola tego trunku w profilaktyce chorób wieńcowych również jest podważana – choćby dlatego, że zawartość wartościowego polifenolu nie jest w nim aż tak wysoka[5].

Biorąc więc pod uwagę ryzyka związane ze spożyciem alkoholu – lepiej pomyśleć o bezpieczniejszych sposobach wsparcia prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego.

Jak bezpiecznie wspomóc swoje serce?

Chcesz zadbać o zdrowie swojego serca? Zadbaj przede wszystkim o:

  • ograniczenie spożycia soli oraz cukru,
  • zmniejszenie ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie – masło czy smalec warto zastąpić margaryną roślinną zawierającą sterole roślinne. Przyczyniają się one do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g, w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[6],
  • zdrowe zbilansowanie posiłków zgodne z zaleceniami WHO,
  • optymalną dawkę ruchu każdego dnia – nawet zrezygnowanie z windy na rzecz schodów czy spacer do sklepu zamiast dojechanie do niego samochodem zrobią różnicę,
  • ograniczenie stresu.

Pamiętając o tych podstawowych zasadach, wspierasz zdrowie swojego serca bez potencjalnych „skutków ubocznych”, które mogą płynąć ze spożycia alkoholu.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/154015,kardioprotekcyjne-wlasciwosci-wina

[2] https://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2012/4/BR%204-2012%20s.%201166-1174.pdf

[3] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alkohol-i-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego/

[4] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/aktualnosci/217593,eksperci-nie-ma-bezpiecznej-dawki-alkoholu

[5] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alkohol-i-choroby-ukladu-sercowo-naczyniowego/

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

Najpopularniejsze artykuły

Wysokie ciśnienie przed porodem. Czy jest niebezpieczne?

2021-06-30 Lektura tego artykułu zajmie 6 minut. Kobieta ciężarna powinna być otoczona szczególną opieką. Stałe monitorowanie jej […]

Jak obniżyć cholesterol w 30 dni

Jak obniżyć cholesterol w 30 dni? Sprawdzone metody!

Wysoki cholesterol? To zdecydowanie czerwona flaga dla Twojego zdrowia! Jeśli wyniki są niepokojące, zacznij działać. Pierwsze efekty możesz osiągnąć nawet w ciągu 30 dni. Oto lista zmian, które możesz wprowadzić tu i teraz. Skorzystaj z niej i zadbaj o siebie! 1. Włącz do diety sterole roślinne Sterole roślinne to naturalne substancje, które stanowią podstawę leczenia […]

Zdrowa dieta jest kluczowa w obniżaniu podwyższonego cholesterolu

Jaką rolę w organizmie pełni cholesterol? Jakie mogą być skutki zaburzeń lipidowych? Jaką rolę w leczeniu zbyt wysokiego cholesterolu we krwi pełni dieta?

Przeczytaj także

Zmiany w kuchni dla serca

Często słowo „dieta” kojarzy się z odchudzaniem i wyrzeczeniami. Natomiast z języka starogreckiego termin ten oznacza „styl […]

Wysil mózg, czyli proste nawyki, które poprawiają myślenie!

2021-12-23 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Utrzymanie funkcji poznawczych na wysokim poziomie aż do późnej starości […]

Dieta po zawale – prawidłowe nawyki

Zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego „złotym standardem” po zawale jest dieta śródziemnomorska