U zdrowego mężczyzny bije około 70 razy na minutę. W tym czasie przepompowuje ok. 5 litrów krwi. Mowa oczywiście o sercu. To narząd, od którego prawidłowej pracy zależy Twoje zdrowie oraz życie. Tymczasem na świecie każdego roku na choroby sercowo-naczyniowe umiera ponad 16,6 mln osób rocznie[1]. Dlatego warto dbać o siebie każdego dnia. W jaki sposób? Ponieważ zbliża się kolejny Światowy Dzień Serca, warto sobie przypomnieć najważniejsze wskazówki.
Światowy Dzień Serca – kiedy jest obchodzony i co to za święto?
Światowy Dzień Serca jest obchodzony każdego roku w ostatnią niedzielę września – w tym roku jest to 26 września. To wyjątkowe święto zostało ustanowione z inicjatywy prezesa Światowej Federacji Serca (World Heart Federation), profesora Antonio Bayes de Luna, w 2000 roku. Jego celem jest promocja zdrowego stylu życia i działań chroniących przed chorobami układu krążenia. Dziś tę wyjątkową inicjatywę wspierają również WHO, UNESCO, czy UNICEF, a w Polsce m.in. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Światowy Dzień Serca to moment, w którym uwaga skupiona jest właśnie na najważniejszym mięśniu i narządzie ludzkiego organizmu. Na całym świecie odbywają się rozmaite wydarzenia, których zadaniem jest wzmacnianie świadomości tego, jak ważne jest dbanie o układ sercowo-naczyniowy i zachowanie zdrowego stylu życia. W 2020 roku święto odbywało się on-line, z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Jednak 29 września 2021 roku zaplanowano również „standardowe” świętowanie.
Światowy Dzień Serca 2021 – „Użyj serca, aby łączyć”
„Use Heart To Connect” – to właśnie hasło, które przyświeca tegorocznym obchodom Światowego Dnia Serca[2]. Jak wyjaśnia WHF, to hasło nie jest przypadkowe. Pandemia koronawirusa, która zmieniła życie wielu osób o 180 stopni, ma również ogromny wpływ na pacjentów zmagających się z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Ponad 520 milionów osób, które mają problemy z sercem, również doświadczyło problemów wywołanych przez zagrożenie koronawirusem. Zwiększone ryzyko powikłań po COVID-19, problemy z dostępem do pomocy medycznej, obawy przed skorzystaniem ze wsparcia lekarza, izolacja w obawie przed infekcją, ograniczenia i restrykcje… to wszystko przełożyło się na jakość życia osób narażonych na choroby sercowo-naczyniowe. Właśnie dlatego główne przesłanie obchodów Światowego Dnia Serca 2021 brzmi „Użyj serca, aby łączyć”.
To bardzo bogate w znaczenia hasło, które ma zachęcać do użycia swojej wiedzy, empatii oraz wpływu (także online), aby otoczyć opieką najbliższych, w trosce o zdrowie serca. Światowa Federacja Serca wskazuje trzy filary tego podejścia:
- wyrównanie szans (equity) w dostępie do wiedzy o chorobach serca oraz do opieki medycznej,
- profilaktyka – promocja zdrowego stylu życia i „podejścia do własnego serca z sercem”,
- społeczność – wsparcie innych w otoczeniu w trosce o zdrowie swojego serca.
Główne obchody tego święta w Polsce będą miały miejsce w Warszawie, jednak można się do nich przyłączyć z każdego miejsca na świecie. Chodzi przede wszystkim o zaangażowanie się w walkę o zdrowie serca – swojego i innych. Możesz to zrobić każdego dnia!
Zadbaj o zdrowie serca – nie tylko w dniu jego święta
Jeżeli zależy Ci na tym, aby Twoje serce pracowało na optymalnym poziomie i pompowało krew w równomiernym rytmie, dbaj o nie każdego dnia. To prostsze niż myślisz! Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić tu i teraz!
Więcej ruchu!
Wcale nie musisz mieć kondycji sportowca ani poświęcać wielu godzin każdego dnia, aby osiągnąć poziom aktywności korzystny dla Twojego serca. Wystarczy 150 minut umiarkowanie intensywnych ćwiczeń tygodniowo[3]. To 20-30 minut dziennie. Rower, nordic walking, aerobik, zumba, pływanie… wybierz formę ruchu, którą lubisz najbardziej i zobacz różnicę!
Zdrowa dieta
Zdrowa dla serca dieta to taka, która jest dobrze zbilansowana i bogata w składniki odżywcze korzystne dla Twojego organizmu. Postaraj się:
- ograniczyć ilość spożywanej soli,
- jeść mniej produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe (np. czerwone mięso, pełnotłusty nabiał, masło),
- ograniczyć spożycie cukru i tzw. fast-foodów.
W zamian sięgaj po:
- 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia,
- dużą ilość błonnika i pełnoziarnistych produktów,
- ryby,
- zdrowe tłuszcze – np. masło możesz zastąpić bogatą w sterole roślinne margaryną Optima Cardio. Badania dowodzą, że sterole roślinne przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia.[4] A im niższy poziom „złego” cholesterolu w Twojej krwi, tym lepiej dla serca i naczyń krwionośnych.
Życie bez używek
Jeśli palisz papierosy, postaraj się wyjść z tego nałogu najszybciej, jak to możliwe. Twoje serce będzie Ci wdzięczne!
I na koniec jeszcze jedna rzecz – szczególnie ważna w czasach pandemii – bądź blisko ludzi których kochasz i wspieraj innych w walce o zdrowe życie i doskonałe samopoczucie. To również ważne dla zdrowego serca, o czym przypominają organizatorzy
[1] https://world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/
[2] https://world-heart-federation.org/world-heart-day/about-whd/world-heart-day-2021/
[3] https://www.nhs.uk/live-well/exercise/
[4] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can