1. Dobry plan…
Postaraj się w najbliższy weekend zaplanować menu na cały tydzień. Niech pomogą Ci w tym pozostali domownicy. Połóż w widocznym miejscu w kuchni notatnik i zapisz w nim listę artykułów spożywczych niezbędnych do przygotowania dań. Na początku listę możesz uzupełniać na bieżąco.2.Pieczenie, duszenie czy grillowanie?


Grillując mięso również unikniesz zbędnej ilości tłuszczu. Latem korzystaj z grilla ogrodowego, zimą z patelni grillowej lub grilla elektrycznego.
3. Odkryj nowy smak warzyw
Aby zatrzymać ich smak, aromat i walory odżywcze, ugotuj je na parze. Nie wierzysz, że tak przygotowane warzywa mogą byś smaczne? Sprawdź! Ugotuj brokuł tradycyjną metodą, w wodzie oraz dla porównania na parze. Która wersja jest smaczniejsza? Gdy raz spróbujesz warzyw gotowanych na parze w Twoim menu z pewnością zacznie pojawiać się ich więcej.
4. Pysznie ugotuj porcję chudego mięsa lub ryby?
Do ugotowania mięsa lub ryb wykorzystaj bulion albo rosół. Dodaj do nich ulubione przyprawy. Mięso możesz również ugotować na parze. Aby jego smak był wyraźniejszy, przed gotowaniem trzymaj je przez kilkadziesiąt minut w aromatycznej marynacie. Do mięsnych marynat doskonale sprawdza się liść laurowy, czosnek, majeranek, szałwia, cytryna, oregano czy tymianek.5. Dodaj więcej słodyczy, a mniej cukru
Jak używając mniej cukru przygotować wspaniały deser? Dodaj do niego cynamon, wanilię, gałkę muszkatołową czy goździki. Przyprawy wydobędą z Twojego deseru więcej słodyczy, a dodatkowo wzbogacą go wspaniałym, egzotycznym aromatem.6. Błonnik? Naturalnie…
W codziennej diecie wybieraj produkty pełnoziarniste – płatki, najlepiej jak najmniej przetworzone, pieczywo pełnoziarniste, a także warzywa strączkowe, orzechy oraz ziarna. Do przygotowania ciasta na pierogi czy naleśniki wykorzystuj mąkę pełnoziarnistą. Jeśli to dla Ciebie nie do przejścia, niech mąka ziarnista stanowi połowę mąki używanej tradycyjnie. Twoje ciasto pozostanie sprężyste i delikatne. Jeśli do zup kremów podajesz grzanki, wybieraj te z pełnoziarnistego pieczywa, a najlepiej zastąp je prażonymi pestkami dyni.7. Na wypadek głodu? Warzywne słoiki

8. Odchudź naleśniki
Zamiast polewania patelni tłuszczem przed smażeniem każdego kolejnego naleśnika, dodaj odrobinę oleju do naleśnikowego ciasta. W ten sposób możesz smażyć naleśniki na nieprzywierającej patelni już bez dodatku tłuszczu.9. Gotuj większe porcje
Stopniowo staraj się planować przygotowywanie takich potraw, które smakują Ci także w wersji na zimno. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas, bo ugotowanie większych niż zwykle porcji posiłków, zapewni Ci zdrowy lunch na następny dzień w pracy. Możesz dodać do nich rano tylko sałatę lub inne warzywne dodatki i pyszne, a przede wszystkim zdrowe danie gotowe.10. Smakuj na zdrowie!
