5,00

Najzdrowsze warzywa świata. Co warto włączyć do jadłospisu, żeby cieszyć się lepszym zdrowiem?

Redakcja Optymalnewybory.pl

29.07.2021

4 minuty czytania


Różnorodna, dobrze zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu. Szczególne znaczenie w codziennym jadłospisie mają między innymi warzywa. Poznaj listę tych uważanych za najzdrowsze i jak najszybciej włącz je do diety.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) należy spożywać 400 g jadalnych owoców i warzyw dziennie w celu zmniejszenia ryzyka występowania chorób niezakaźnych, a także zapobiegania niedoborów mikroskładników odżywczych[1]. Niestety zaledwie 10% Polaków stosuje się do wytycznych, zaś 40% rodaków spożywa zaledwie 2-3 porcji warzyw[2]. Warto zatem to zmienić – niezależnie od tego, czy masz podwyższony cholesterol, zmagasz się z nadciśnieniem itd.

Warzywa – bogactwo witamin i minerałów ważnych dla zdrowia

Oczywiste jest, że warzywa stanowią źródło wielu witamin i składników mineralnych, od których zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej. Światowa Organizacja Zdrowia przy współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Instytut Medycyny uznała, że największe znaczenie dla profilaktyki chorób serca, nadciśnienia i nowotworów mają:

  • witamina A
  • witamina D
  • wapń
  • witamina E
  • witamina K
  • witamina C
  • tiamina
  • ryboflawina
  • niacyna
  • witamina B6
  • kwas pantotenowy
  • biotyna
  • selen
  • magnez
  • cynk
  • żelazo
  • witamina B12
  • foliany i kwas foliowy
  • jod[3].

Na tej podstawie przygotowano listę produktów spożywczych (w tym warzyw), które charakteryzują się najwyższą „mocą zdrowotną” w oparciu o zawartości gęstość wyżej wymienionych składników odżywczych.
Optima Cardio

 Najzdrowsze warzywa świata – lista

Warzywa, które trafiły na listę najzdrowszych produktów spożywczych, wspierają utrzymanie dobrego zdrowia. Dlatego warto je spożywać jako remedium na podwyższony cholesterol, w celu zminimalizowania ryzyka zachorowania na nadciśnienie czy miażdżycę czy też aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.

Rukiew wodna

Roślina należąca do rodziny kapustowatych stanowi prawdziwą bombę witaminowo-mineralną. Jest między innymi źródłem potasu, wapnia i magnezu. Badania naukowe potwierdzają, że może przyczyniać się do obniżenia ciśnienia krwi oraz do hamowania agregacji płytek krwi[4].

Kapusta pekińska

Jedno z najbardziej popularnych warzyw kapustnych w Polsce. Z uwagi na obecność fitosteroli działa na podwyższony cholesterol. Trzeba jednak mieć świadomość, że ich zawartość w kapuście nie jest wystarczająca. Koniecznością może okazać się sięgnięcie po produkty funkcjonalne, które wzbogaca się np. sterolami roślinnymi. Badania naukowe potwierdzają, że związki te mogą obniżyć frakcję LDL LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[5].

Burak ćwikłowy

Jedno z najpopularniejszych warzyw na polskich stołach wspiera utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej. Ich zwiększone spożycie jest szczególnie polecane osobom zmagającym się z nadciśnieniem – badania naukowe pokazują, że buraki lub pozyskany z nich sok są w stanie zredukować ciśnienie krwi nawet o 3-10 mm Hg[6].

Szpinak

Chociaż nie jest lubiany przez większość dzieci, powinien zostać włączony do diety z uwagi na swoje prozdrowotne właściwości.

Szpinak jest źródłem przeciwutleniaczy, które pomagają w walce ze stresem oksydacyjnym[7]. Ponadto – jako bogactwo azotanów – wspiera w obniżaniu ciśnienia krwi[8] i pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca[9].

Cykoria

Coraz częściej gości na polskich stołach z uwagi na swoje prozdrowotne walory. Stanowi bogate źródło błonnika, co wspomaga kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Ponadto zawiera kwas chikorowy, który pomaga w poprawie tolerancji glukozy u diabetyków[10].

Sałata masłowa

Powszechny dodatek do kanapek i sałatek wykazuje jednocześnie walory prozdrowotne. Dostarcza wiele składników mineralnych i witamin, które wspierają pracę organizmu. Jest m.in. źródłem potasu, który wspomaga regulowanie ciśnienia krwi[11].

Na liście najzdrowszych warzyw znalazły się również: czarna rzepa, pietruszka, endywia, szczypior, jarmuż, papryka meksykańska, rukola, brokuł, dynia.

[1] https://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/activities/technical-support-to-member-states/promoting-fruit-and-vegetable-consumption

[2] https://www.ekologia.pl/zdrowie/medycyna-rodzinna/ile-warzyw-i-owocow-jedza-polacy-zbyt-malo,20638.html

[3] http://www.fao.org/ag/humannutrition/36659-04427f866c8b2539d8e47d408cad5f3f9.pdf

[4] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22882425/

[5] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[6] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24134873/

[7] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24772405/

[8] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15080624/

[9] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26251834/

[10] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29325917/

[11] https://www.health.harvard.edu/heart-health/potassium-lowers-blood-pressure

Najpopularniejsze artykuły

Ostatnia niedziela września: Światowy Dzień Serca (infografika)

Światowy Dzień Serca, obchodzony corocznie 29 września, to ważna inicjatywa międzynarodowa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat chorób serca oraz związanych z nimi zagrożeń. Jest to najważniejsze wydarzenie w dziedzinie zdrowia serca, organizowane przez World Heart Federation (Światową Federację na Rzecz Serca) we współpracy z WHO (Światową Organizacją Zdrowia) oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz zdrowia publicznego.

<p>Niskie ciśnienie </p>

Niskie ciśnienie. Jakie są normy ciśnienia tętniczego?

2021-07-11  Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty. Wiele miejsca poświęca się nadciśnieniu tętniczemu, które – jeśli jest […]

Antyoksydanty

Antyoksydanty a serce: jakie mają znaczenie dla jego zdrowia?

Lista składników odżywczych, które są istotne w diecie sercowca, jest długa. Ważne miejsce zajmują na niej antyoksydanty. Czym są? Jakie są ich właściwości? Dlaczego mają znaczenie dla zdrowia serca? Jakie są ich najważniejsze źródła? Odpowiadamy. Czy wiesz, że Optima Neuro zawiera olej z mikroalg morskich, który jest naturalnym źródłem kwasu DHA. Kwas DHA wspiera prawidłowe […]

Przeczytaj także

Mus z malin z jogurtem i czekoladą

Deser jogurtowy z malinami i gorzką czekoladą

Deser jogurtowy z malinami i gorzką czekoladą to idealna propozycja dla miłośników słodkości, którzy dbają o linię. Połączenie świeżych malin, kremowego jogurtu i gorzkiej czekolady tworzy wyjątkowo smakowitą i zdrową kompozycję. Łatwy w przygotowaniu i niskokaloryczny, ten deser dostarczy Ci nie tylko przyjemności, ale także wielu cennych składników odżywczych. Składniki: 2 szklanki malin (250 g) […]

Niewydolność serca. Czym się objawia i do czego może doprowadzić?

2021-08-02 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Niewydolność serca to główna przyczyna zgonów w Polsce, a liczba […]

Alkohol a mózg: wpływ i długofalowe konsekwencje

Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na pracę mózgu. Do zaburzeń funkcjonowania neuroprzekaźników dochodzi nie tylko w trakcie picia, ale również po spożyciu drinka.