Czy zawał może być dziedziczny? Wyjaśniamy!

Redakcja

27.12.2024

5 minut czytania

Zawał serca

Zawał – to słowo brzmi przerażająco. I rzeczywiście, atak serca jest niezwykle poważnym stanem, który może doprowadzić nawet do śmierci. Zasadne jest więc pytanie: co sprzyja jego wystąpieniu? Czy zawał serca jest dziedziczny? Czytaj dalej, by poznać szczegóły.

Co to jest zawał serca?

Zawał serca to stan, w którym część mięśnia sercowego obumiera z powodu braku dopływu krwi. Dzieje się tak, gdy jedna z tętnic wieńcowych – naczyń odpowiedzialnych za dostarczanie tlenu do serca – zostaje zablokowana. Najczęściej przyczyną takiej blokady jest pęknięcie blaszki miażdżycowej, która przez lata gromadziła się w naczyniach krwionośnych[1].

W takiej sytuacji liczy się dosłownie każda minuta. Im dłużej trwa niedotlenienie, tym większy obszar serca ulega uszkodzeniu. Medycy często powtarzają, że „czas to mięsień” – po około 3-6 godzinach od wystąpienia blokady obumrze cały obszar serca, który jest zaopatrywany w krew przez zatkaną tętnicę[2]. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja na niepokojące objawy.

Czy zawał może być dziedziczny?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Po pierwsze, zawał serca nie jest chorobą samą w sobie – to powikłanie wieloletnich zmian zachodzących w naczyniach krwionośnych, wywołanych przede wszystkim miażdżycą. Ta z kolei odpowiada za ponad 80% wszystkich przypadków zawałów, niezależnie od wieku pacjenta[3].

Czy więc można odziedziczyć skłonność do zawału? Istnieją podstawy, by odpowiedzieć na to pytanie: „tak, ale nie w bezpośredni sposób”. Naukowcy wskazują, że za dziedziczenie skłonności do miażdżycy i zawału serca odpowiada wiele genów[4]. Niestety, na tym etapie rozwoju medycyny trudno wskazać ze stuprocentową pewnością, że dana osoba ma predyspozycje do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.

Jest jednak ważna wskazówka: wystąpienie zawału serca u członków najbliższej rodziny (rodziców, rodzeństwa czy dziadków), zwłaszcza w młodym wieku (kobiety poniżej 50. roku życia, mężczyźni przed 40-45. rokiem życia), może sugerować podwyższone ryzyko[5]. W takiej sytuacji szczególnie ważna jest profilaktyka!

Zdążyć przed zawałem, czyli profilaktyka chorób serca

W Twojej rodzinie występowały przypadki zawału serca? To wcale nie oznacza, że Ty również musisz zachorować! Warto jednak wiedzieć, że przy genetycznym obciążeniu nawet umiarkowane nasilenie czynników ryzyka może być bardziej szkodliwe niż u osób bez takiej historii rodzinnej[6].

Dlatego tak ważne jest wdrożenie odpowiedniej profilaktyki. Na co zwrócić uwagę?

Kontroluj poziom cholesterolu

Miażdżyca rozwija się w efekcie zaburzeń profilu lipidowego – a zatem przede wszystkim nadpodaży „złego” cholesterolu LDL[7]. Dlatego, zwłaszcza jeśli masz obciążenia rodzinne, regularnie wykonuj lipidogram.

Przy zbyt wysokim poziomie cholesterolu sięgnij przede wszystkim po sterole roślinne. Obniżają one poziom LDL o 7-12% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-3 g oraz prowadzeniu zdrowego stylu życia[8]. Zawiera je np. produkowana z olejów roślinnych miękka margaryna kubkowa Optima Cardio.

Zadbaj o zdrową dietę

Twój jadłospis ma ogromne znaczenie dla zdrowia serca! Szczególną uwagę zwróć na:

  • tłuszcze – ogranicz nasycone kwasy tłuszczowe (obecne np. w czerwonym mięsie i tłustym nabiale) oraz izomery trans (obecne np. w maśle, tłustym nabiale czy mięsie wołowym) na rzecz zdrowych tłuszczów nienasyconych; te drugie znajdziesz m.in. w olejach roślinnych, tłustych rybach morskich czy orzechach[9];
  • warzywa i owoce – powinny stanowić około połowę tego, co spożywasz każdego dnia. Są bogatym źródłem błonnika, witamin i składników mineralnych;
  • produkty pełnoziarniste – zapewniają organizmowi błonnik i bogactwo składników mineralnych[10].

Ruszaj się regularnie

Aktywność fizyczna to jeden z fundamentów zdrowego stylu życia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca minimum 150 minut średnio intensywnego wysiłku tygodniowo. To zaledwie 30 minut dziennie przez 5 dni w tygodniu[11]!

Jak spełnić ten wymóg? Wcale nie musisz wyciskać siódmych potów na siłowni! Świetnie sprawdzą się choćby:

  • spacery lub nordic walking;
  • pływanie;
  • jazda na rowerze;
  • taniec;
  • intensywne sprzątanie lub pielenie grządek w ogródku.

Wybierz taką aktywność, która sprawia Ci przyjemność – wtedy łatwiej będzie ją kontynuować.

Pożegnaj się ze szkodliwymi nawykami

Palenie papierosów znacząco zwiększa ryzyko chorób serca[12]. Jeśli palisz – znajdź sposób na porzucenie tego nałogu. Nie przesadzaj też z alkoholem – im niej go spożywasz, tym lepiej!

Kontroluj stres

Przewlekły stres może negatywnie wpływać na Twoje serce. Znajdź sposób na jego redukcję – może to być aktywność fizyczna, medytacja, joga czy hobby, które pozwoli się odprężyć.

Zawał serca to poważny stan, ale w dużej mierze można wpływać na ryzyko jego wystąpienia. Nawet przy genetycznych predyspozycjach świadomy styl życia może znacząco zmniejszyć zagrożenie. Warto o tym pamiętać i zadbać o swoje serce już dziś!

 

 

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/62035,zawal-serca-atak-serca-przyczyny-objawy-i-leczenie

[2]  https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/zawal/62035,zawal-serca

[3] https://podyplomie.pl/kardiologia/09999,zawal-miesnia-sercowego-u-osob-mlodych

[4] https://www.mp.pl/genetyka/aktualnosci/191008,geny-wplywaja-na-ryzyko-niewydolnosci-serca; https://pulsmedycyny.pl/medycyna/kardiologia/naukowcy-zidentyfikowali-1500-wariantow-genow-zwiazanych-z-cisnieniem-tetniczym/

 

[5] https://www.ikard.pl/strefa-pacjenta/warto-wiedziec/zawal-serca.html#A9

[6] https://www.ikard.pl/strefa-pacjenta/warto-wiedziec/zawal-serca.html#A9

[7] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[8] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[9] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/67338,tluszcze-podzial-budowa-funkcje-i-wlasciwosci

[10] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

[11] https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity

[12] https://www.mp.pl/poz/psychiatria/uzaleznienia/89907,leczenie-uzaleznienia-od-tytoniu

Najpopularniejsze artykuły

Olejek migdałowy

Olejek Migdałowy – właściwości, skład i zastosowanie

Olejek migdałowy to jasnożółty olej charakteryzujący się łagodnym, słodkawym smakiem i przyjemnym (również charakterystycznym) zapachem. Choć jego nazwa kojarzy się bardzo smakowicie, jest wykorzystywany głównie w kosmetyce i aromaterapii. W kuchni częściej stosuje się nasiona migdałowca (migdały). Pozyskiwany z nich olejek stosowany jest jako aromat do ciast i ciasteczek. Jak wytwarza się olej migdałowy? Olej […]

W którym miejscu boli serce? Nietypowe objawy choroby niedokrwiennej serca

2022-12-03 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty W którym miejscu boli serce? Nietypowe objawy choroby niedokrwiennej serca […]

Alkohol a mózg: wpływ i długofalowe konsekwencje

Nawet niewielka ilość alkoholu ma wpływ na pracę mózgu. Do zaburzeń funkcjonowania neuroprzekaźników dochodzi nie tylko w trakcie picia, ale również po spożyciu drinka.

Przeczytaj także

Jakie mięso jeść, by zachować zdrowe serce?

2021-12-23 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Duża liczba Polaków zmagająca się z chorobami sercowo-naczyniowego powinna przyjrzeć […]

Jak obniżyć cholesterol w 30 dni

Jak obniżyć cholesterol w 30 dni? Sprawdzone metody!

Wysoki cholesterol? To zdecydowanie czerwona flaga dla Twojego zdrowia! Jeśli wyniki są niepokojące, zacznij działać. Pierwsze efekty możesz osiągnąć nawet w ciągu 30 dni. Oto lista zmian, które możesz wprowadzić tu i teraz. Skorzystaj z niej i zadbaj o siebie! 1. Włącz do diety sterole roślinne Sterole roślinne to naturalne substancje, które stanowią podstawę leczenia […]

Żółtaki – jak powstają? Czy są groźne?

W okolicach oczu, na skórze łokci czy kolan zauważasz żółte zmiany skórne? To mogą być żółtaki, które świadczą o zaburzeniach gospodarki lipidowej.