(brak ocen)

Jak dbać o zdrowe serce? Działaj profilaktycznie!

Redakcja Optymalnewybory.pl

24.10.2016

3 minuty czytania


Miażdżyca, podobnie jak wysokie stężenie cholesterolu czy triglicerydów, zupełnie nie bolą. Dopiero ich powikłania zaczynają sprawiać kłopoty. Nie czekaj na nie! Działaj profilaktycznie i nie daj się zaskoczyć.

Krok 1 – wykonuj badania kontrolne

Większość chorób serca przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących objawów, dlatego badaj się regularnie. Prawidłowe wartości stężenia cholesterolu we krwi powinny wynosić:

  • cholesterol całkowity < 190 mg/dl;
  • cholesterol LDL < 130 mg/dl – cholesterol HDL > 40 mg/dl dla mężczyzn i > 50 mg/dl dla kobiet;
  • Prawidłowe stężenie triglicerydów we krwi nie powinno przekraczać 150 mg/dl;
  • Kontroluj również ciśnienie tętnicze krwi. Ciśnienie optymalne wynosi 120/80 mmHg.

Krok 2 – żyj aktywnie

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, ale również doskonale wpływają na samopoczucie. Poświęć co najmniej 30 minut dziennie na dowolną aktywność fizyczną, która sprawia ci przyjemność. Każda forma systematycznych ćwiczeń wzmocni Twoje serce.

Krok 3 – jedz zdrowo

Kontroluj ilość i jakość produktów, które spożywasz. Wysokokaloryczna dieta, bogata w tłuszcze nasycone i typu trans oraz cholesterol pokarmowy, a uboga w błonnik, może podnosić stężenie cholesterolu we krwi. Jeśli nie potrafisz skomponować sobie zdrowej diety skonsultuj się z dietetykiem, który da Ci cenne wskazówki dotyczące diety korzystnej dla serca i zapewnienia optymalnej ilości wszystkich składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia.

Produkty zalecane i niezalecane w dietoterapii dyslipidemii

Jak dbać o zdrowe serce?

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Dieta po zawale. Jakich produktów bezwzględnie unikać?

Zawał bardzo często diametralnie zmienia życie pacjenta. Po wyjściu ze szpitala musi on zmienić tryb życia – zadbać zarówno o odpowiednią dawkę ruchu, jak i o zdrową dietę. Właściwe żywienie to jeden z filarów utrzymania prawidłowego ciśnienia krwi czy poziomu cholesterolu. Co zatem powinno się znaleźć w diecie po zawale, a jakich produktów należy bezwzględnie unikać? Oto najważniejsze informacje.

Tłuszcze w ciąży – jakie są potrzebne a jakich unikać?

Okres ciąży jest szczególnym momentem w życiu każdej kobiety. Świadomość ogromnej odpowiedzialności, jaka spoczywa na barkach młodej […]

Jak obniżyć tętno? Przyczyny zbyt wysokiego pulsu

2022-04-01 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Tętno stanowi odzwierciedlenie pracy układu sercowo-naczyniowego. Jeśli jest nieprawidłowe, wówczas […]