5,00

Zbyt wysokie ciśnienie? Domowe sposoby na walkę z nadciśnieniem tętniczym

Redakcja Optymalnewybory.pl

3.01.2022

3 minuty czytania

Podwyższone ciśnienie krwi może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia – szczególnie jeśli stan ten utrzymuje się przez długi czas. Możesz jednak temu skutecznie zapobiec, wykorzystując domowe sposoby na wysokie ciśnienie. Co robić? Dowiedz się, jakimi metodami wspomóc walkę z nadciśnieniem.
Optima Cardio

Nadciśnienie tętnicze to stan, który zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. zawału serca, udaru mózgu, niewydolności serca czy nawet niewydolności nerek. W przypadku zdiagnozowanych problemów z wysokim ciśnieniem podstawą może okazać się leczenie farmakologiczne. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby terapię prowadzoną pod okiem lekarza wspomóc domowymi metodami.

Nadciśnienie tętnicze – jak je rozpoznać?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która charakteryzuje się podwyższonymi wartościami ciśnienia krwi – powyżej 140/90 mm Hg. Diagnozy nie stawia się jednak po jednym dokonanym pomiarze, lecz po wielu pomiarach, powtarzanych w kilkudniowych lub kilkutygodniowych odstępach czasu[1].

Klasyfikacja ciśnienia tętniczego w pomiarach gabinetowych uwzględnia:

  • nadciśnienie tętnicze I stopnia – 140–159 i/lub 90–99 mm Hg
  • nadciśnienie tętnicze II stopnia – 160–179 i/lub 100–109 mm Hg
  • nadciśnienie tętnicze III stopnia – ≥ 180 i/lub ≥ 110 mm Hg.

Wysokie ciśnienie – objawy

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która może nie dawać wyraźnych objawów, dlatego podstawą jest regularne dokonywanie pomiarów w domu za pomocą ciśnieniomierza.

Może się jednak okazać, że wysokie ciśnienie da o sobie znać. Do niepokojących objawów zalicza się m.in.:

  • zawroty głowy,
  • kołatanie serca,
  • uderzenia gorąca,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • bóle głowy,
  • potliwość.

Powyższe symptomy powinny skłonić do dokonania pomiaru ciśnienia tętniczego.

Wysokie ciśnienie – co robić?

Jeśli pomiar wskazał na podwyższone ciśnienie krwi, należy powtórzyć badanie kilkukrotnie – najlepiej w kilkudniowych odstępach czasu. Warto bowiem mieć świadomość, że wzrost ciśnienia krwi może wynikać po prostu ze zdenerwowania, silnych emocji itp.

W przypadku, gdy kolejne pomiary wskazują na podwyższone wartości ciśnienia tętniczego, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza na dalszą diagnostykę. Jednocześnie można zastosować domowe sposoby, które pomogą w obniżeniu wysokiego ciśnienia.

Zdrowa dieta

Prawidłowy sposób odżywiania wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To, co jesz, może odpowiadać za wzrost ciśnienia tętniczego, dlatego warto przyjrzeć się swojemu codziennemu jadłospisowi.

Z menu należy przede wszystkim wykluczyć produkty zawierające duże ilości sodu, który – spożywany w nadmiernych ilościach – jest jednym z czynników rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ograniczenie spożycia tego pierwiastka pozwala obniżyć wartości ciśnienia tętniczego – zarówno osób chorujących na nadciśnienie, jak i osób zdrowych[2].

Doskonałym przykładem zdrowego odżywiania jest dieta DASH, która stanowi podstawę żywieniową osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Dlaczego? Obserwacje wskazują, że odżywianie zgodnie z założeniami DASH pozwala na obniżenie ciśnienia skurczowego średnio o 6 mm Hg oraz ciśnienia rozkurczowego o 3 mm Hg[3].

Rzucenie palenia

Jeśli palisz papierosy, powtarzające się wysokie ciśnienie krwi powinno być argumentem przemawiającym za zerwaniem z nałogiem. Dlaczego? Nikotyna zawarta w dymie papierosowym może pobudzać układ współczulny, co skutkuje wzrostem ciśnienia tętniczego. Ponadto dochodzi do zwiększenia częstości rytmu serca oraz pojemności wyrzutowej[4].

Redukcja masy ciała

Liczne badania eksperymentalne i kliniczne wskazują na ścisły związek między masą ciała a ciśnieniem tętniczym – z tym, że zależność ta widoczna jest głównie dla skurczowych wartości ciśnienia.

Okazuje się, że wzrost BMI o 1,7 kg/m2 dla mężczyzn i 1,25 kg/m2 dla kobiet powoduje wzrost skurczowego ciśnienia tętniczego o 1 mm Hg[5].

Jeżeli więc masz wysokie ciśnienie i jesteś osobą zmagającą się z nadmiarem kilogramów, warto rozpocząć odchudzanie pod okiem dietetyka.

Aktywność fizyczna

Umiarkowana aktywność fizyczna jest korzystna dla zdrowia, a szczególnego znaczenia nabiera dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego rekomenduje regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanej intensywności, trwający 30-45 minut każdego dnia[6]. Zalecane są głównie ćwiczenia aerobowe uzupełniane treningiem oporowym. Ćwiczenia na siłowni nie są natomiast wskazane.

Zbyt wysokie ciśnienie wcale nie skazuje cię na życie z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli szybko zareagujesz i zmienisz styl życia, masz szansę na przywrócenie ciśnienia do optymalnych wartości.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770596/

[3] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/60147,dieta-dash

[4] Katarzyna Grabańska, Paweł Bogdański; Miejsce leczenia niefarmakologicznego w prewencji i terapii nadciśnienia tętniczego; Copyright © 2010 Via Medica ISSN 2081–2450

[5] Katarzyna Grabańska, Paweł Bogdański; Miejsce leczenia niefarmakologicznego w prewencji i terapii nadciśnienia tętniczego; Copyright © 2010 Via Medica ISSN 2081–2450

[6] Trening fizyczny w pierwotnym nadciśnieniu tętniczym; Nadciśnienie tętnicze rok 2012, tom 16, nr 5; Copyright © 2012 Via Medica, ISSN 1428–5851

Podziel się swoim przepisem

Prześlij nam swój ulubiony przepis, jeśli chcesz się nim podzielić ze społecznością Optymalnych Wyborów.

Dodaj przepis
Przepisy

Przeczytaj także

Jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków?

2018-08-08 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty Odpowiadamy na pytanie: jak obniżyć ciśnienie krwi bez leków? Obniżenie […]

Wpływ kwasów DHA na zdrowie psychiczne. Co regulują?

2021-08-09 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty 22 mln – tyle osób zdaniem Health Metrics and Evaluation […]

Czy dieta wegetariańska pomaga obniżyć poziom cholesterolu?

2021-10-27 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty Nawet 60% Polaków zmaga się z podwyższonym stężeniem cholesterolu we […]