Masz podwyższony cholesterol? Sprawdź, co może być powodem!

2023-02-28 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Cholesterol

Podwyższony poziom cholesterolu to sytuacja, w której stężenie cholesterolu całkowitego wynosi 190 mg/dl lub więcej, a frakcji LDL – 115 mg/dl lub więcej. Taka informacja pojawiła się w Twoich wynikach badań i zastanawiasz się, co jest przyczyną? Wyjaśniamy.
Optima Omega 3

Podwyższony cholesterol – kiedy i dlaczego jest to zła wiadomość?

Zanim wyjaśnimy, jakie może być podłoże niekorzystnych wyników lipidogramu, warto przyjrzeć się, czemu to niepokojąca informacja. Taki stan jest bowiem „sygnałem ostrzegawczym” dla Twojego organizmu. Jeśli nie zareagujesz w porę, nadmiar cholesterolu we krwi może doprowadzić do rozwoju groźnych chorób, z miażdżycą i chorobą niedokrwienną serca na czele[1].

Co może być przyczyną podwyższonego cholesterolu?

Istnieje wiele przyczyn podwyższonego poziomu cholesterolu. Oto te najważniejsze.

Hipercholesterolemia wielogenowa

To najczęstsze podłoże podwyższonego cholesterolu. W takich przypadkach (1 na 10-20 osób) problem ma charakter genetyczny, a jego rozwojowi sprzyja niezdrowy tryb życia, a w szczególności niewłaściwa dieta[2]. Wzrost stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL może być efektem spożywanie nadmiernej ilości:

  • czerwonego mięsa – np. wieprzowiny czy wołowiny, zwłaszcza w postaci smażonej;
  • tłustego nabiału – np. śmietany, serów żółtych i pleśniowych czy masła;
  • żywności wysoko przetworzonej, a zwłaszcza tzw. fast foodów.

Warto więc spojrzeć obiektywnie na swój jadłospis i ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych. Prostą, ale skuteczną zmianą może być np. zastąpienie masła margaryną roślinną, która stanowi bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Osoby zmagające się z wysokim cholesterolem mogą się zdecydować np. na taką wzbogaconą o sterole roślinne. Te substancje przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[3]. Zawiera je Optima Cardio.

Hipercholesterolemia rodzinna

W tym przypadku podwyższony poziom cholesterolu jest również uwarunkowany genetycznie, jednak o wiele rzadszy, a jednocześnie – znacznie poważniejszy. W przebiegu tej choroby stężenie cholesterolu może wykroczyć poza wartości graniczne nawet 4-6-krotnie. Wówczas miażdżyca może się zacząć rozwijać już w wieku dziecięcym[4].

Hipercholesterolemia wtórna

Podwyższony poziom cholesterolu może być także „skutkiem ubocznym” rozwoju innych problemów zdrowotnych. Może się pojawić np. w efekcie:

  • niedoczynności tarczycy,
  • zespołu nerczycowego,
  • chorób wątroby, w których przebiegu doszło do zastoju żółci;
  • długotrwałego przyjmowaniu progestagenów oraz glikokortykosteroidów[5].

Ryzyko zbyt wysokiego stężenia cholesterolu całkowitego oraz LDL rośnie także wraz z wiekiem.

Podwyższony cholesterol – i co dalej?

Podwyższony cholesterol nie musi jeszcze świadczyć o rozwoju poważnej choroby w Twoim organizmie. Nie może być jednak zlekceważony. Dlatego, jeśli Twoje wyniki lipidogramu odbiegają od normy, skonsultuj je z lekarzem.

Nie obawiaj się! Jeśli zagrożenie zostanie wykryte odpowiednio wcześnie, może się obyć nawet bez leczenia farmakologicznego. Lekarz przy wyborze kierunku leczenia bierze pod uwagę nie tylko poziom cholesterolu, ale także inne symptomy, które wpływają na ryzyko śmierci z powodu chorób sercowo-naczyniowych w perspektywie kolejnych 10 lat. Są to również:

  • płeć i wiek pacjenta;
  • ciśnienie krwi;
  • fakt palenia papierosów.

Na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu medycznego lekarz oblicza tzw. wynik SCORE. Dopiero na tej podstawie decyduje, jakie formy terapii wdrożyć[6]. W wielu przypadkach wystarczy zmiana trybu życia na zdrowszy. Poza ograniczeniem spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych warto również:

  • jeść więcej warzyw i owoców (ok. 5 porcji każdego dnia – z czego większość powinny stanowić warzywa);
  • dbać o codzienną dawkę ruchu – wystarczy ok. 30 min lekkiej aktywności dziennie;
  • zrezygnować z palenia papierosów.

Wdróż te proste zasady i wykonaj lipidogram po kilku miesiącach – przekonaj się, jak wiele może się zmienić w tak krótkim czasie!

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca ; https://www.ikard.pl/choroba-wiencowa.html

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy

[3]  https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

 

[4] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy

[5] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/63694,jestem-szczupla-a-mimo-to-mam-podwyzszony-poziom-cholesterolu-dlaczego

[6]  https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/20412/18702

Dieta na nadciśnienie i cholesterol – 7 zasad (infografika)

Prosta dieta może być kluczem do zdrowszego i dłuższego życia. Właściwe odżywianie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu. Oto 7 prostych zasad, które pomogą walczyć z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem:

  1. Mniej czerwonego mięsa: Spożywanie mniejszej ilości czerwonego mięsa, takiego jak wołowina, wieprzowina czy jagnięcina, może pomóc zmniejszyć poziom cholesterolu. Zamiast tego wybieraj chude mięso, takie jak kurczak, indyk czy królik.
  2. Mniej tłustego nabiału: Unikaj produktów mlecznych bogatych w tłuszcze nasycone, które mogą podnosić poziom cholesterolu. Wybieraj mleko, jogurt czy ser o obniżonej zawartości tłuszczu.
  3. Mniej soli: Nadmierne spożywanie soli może prowadzić do nadciśnienia. Staraj się spożywać mniej soli, zarówno dodawanej do potraw, jak i zawartej w gotowych produktach spożywczych.
  4. Mniej cukru: Unikaj nadmiernego spożywania cukru i słodkich przekąsek, które mogą prowadzić do nadwagi i zwiększać ryzyko wystąpienia nadciśnienia.
  5. Więcej warzyw: Włącz do swojej diety dużo warzyw, zwłaszcza tych bogatych w błonnik, witaminy i minerały. Warzywa pomogą Ci utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
  6. Więcej strączków: Rośliny strączkowe, takie jak fasola, ciecierzyca czy soczewica, są doskonałym źródłem białka roślinnego, błonnika i składników odżywczych, które mogą pomóc w walce z nadciśnieniem i wysokim cholesterolem.
  7. Więcej ryb: Ryby, zwłaszcza tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela czy sardynki, są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Postaraj się jeść ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Zaczerpnij wiedzę od ekspertów OPTIMA i zadbaj o swoje zdrowie!

7 zasad - dieta na nadciśnienie

 

Cała infografika 428 x 2560px : kliknij >>>

 

Dieta na nadciśnienie i cholesterol – co włączyć do menu?

2023-02-04 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Warzywa i owoce w diecie

Niemal 10 mln osób w Polsce zmaga się z nadciśnieniem tętniczym[1], a z podwyższonym poziomem cholesterolu – nawet 20 mln Polaków[2]. Ty również jesteś w którejś z tych grup? Pomóż swojemu organizmowi, aby cieszyć się dłuższym życiem i doskonałym samopoczuciem. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób – zadbaj o zdrową dietę. Zobacz, co włączyć do swojego menu!

Dieta na nadciśnienie i cholesterol – jaką wybrać?

Sposób odżywiania jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Od tego, jakich składników pokarmowych dostarczasz organizmowi, zależy jego praca. Dlatego dzięki przestrzeganiu zasad odpowiednio dobranej diety, możesz również pomóc sobie w walce z nadciśnieniem oraz cholesterolem.

Jaki jadłospis będzie wówczas najkorzystniejszy? Jak pokazują badania, najlepsze efekty przynosi tzw. dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Została ona opracowana w USA w latach 90. XX wieku, z myślą o obniżaniu ciśnienia krwi. Jej stosowanie przekłada się na wiele korzyści zdrowotnych. Są to m.in.:

  • spadek wartości ciśnienia tętniczego skurczowego (średnio o 5,2 mm Hg) i rozkurczowego (przeciętnie o 2,6 mm Hg);
  • obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego (średnio o 0,2 mmol/l) i frakcji LDL (przeciętnie o 0,1 mmol/l);
  • spadek masy ciała (średnio o ok. 1,5 kg)[3].

W efekcie dochodzi również do obniżenia ryzyka wystąpienia zawału, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy rozwoju cukrzycy typu 2. Co ważne – efekty jej stosowania są widoczne już po 2 tygodniach[4]! Jest to więc dobry plan żywieniowy dla osób z nadciśnieniem oraz hipercholesterolemią.

Co włączyć do menu przy nadciśnieniu i wysokim cholesterolu?

Zastanawiasz się, co powinno trafić na Twój talerz, aby jadłospis był zgodny z zasadami diety DASH?

Warzywa i owoce

Warzywa i owoce to bogate źródło błonnika pokarmowego, który stanowi istotne wsparcie przy obniżaniu poziomu LDL i cholesterolu całkowitego[5], a także cennych witamin i składników mineralnych. Dlatego należy spożywać ich min. 5 porcji dziennie, a przeważać powinny warzywa – najlepiej jeśli będą stanowiły połowę zawartości talerza przy każdym posiłku.

Pełnoziarniste produkty zbożowe

Chleb z pełnego ziarna, brązowy ryż, kasze – to bardzo wartościowe źródła węglowodanów, a także błonnika i składników mineralnych. Zastąp nimi np. biały chleb pszenny czy biały ryż i odkryj, jak dobrze mogą smakować. Na zdrowie!

Sterole roślinne zamiast zwierzęcych

Zgodnie z zaleceniami diety DASH, maksymalnie 27% spożywanych kalorii powinno pochodzić z tłuszczów, i to głównie roślinnych[6]. Są one bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, które sprzyjają zachowaniu optymalnego poziomu tzw. dobrego cholesterolu (HDL). Dlatego warto wzbogacić jadłospis np. o oliwę i inne oleje, orzechy, nasiona. Dobrym pomysłem jest również zastąpienie masła margaryną roślinną wzbogaconą o sterole roślinne. Przyczyniają się one do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[7]. Te substancje znajdują się np. w margarynie Optima Cardio.

Mięso o niskiej zawartości tłuszczu

Najlepiej sprawdzi się drób, np. indyk – szczególnie w postaci gotowanej lub duszonej. Unikaj za to smażonych dań mięsnych, zwłaszcza tych przyrządzanych na głębokim tłuszczu.

Co wykluczyć z jadłospisu przy cholesterolu i nadciśnieniu?

Zadbaj nie tylko o włączenie do diety odpowiednich produktów. Równie istotne jest ograniczenie spożycia składników, które mogą Ci szkodzić, lub ich zupełne wykluczenie z jadłospisu. Na liście na „nie” znajdują się przede wszystkim:

  • sól – pamiętaj, że dostarczasz jej sobie nie tylko, gdy samodzielnie przyprawiasz jedzenie. To istotny składnik żywności wysoko przetworzonej. Dlatego unikaj również „gotowców” i „fast foodów”;
    Optima Cardio Potas+
  • cukier – a w szczególności wszelkiego rodzaju słodkie przekąski, np. ciasteczka, cukierki itp.; poza sacharozą zawierają też utwardzone tłuszcze, a to może być bardzo niekorzystne połączenie. „Zakazane” są także słodzone napoje gazowane;
  • czerwone mięso – np. tłusta wieprzowina. To źródło nasyconych kwasów tłuszczowych, które mogą podnosić poziom cholesterolu, a w szczególności frakcji LDL. Zaleca się jego spożywanie maksymalnie kilka razy w miesiącu[8].

Przełożenie opisanych powyżej zasad odżywiania się na codzienny jadłospis nie jest trudne. Spróbuj je wdrożyć i sprawdź, jak szybko przełożą się na Twój stan zdrowia oraz samopoczucie!

 

 

[1] https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html

[2] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/aktualnosci/237897,prawie-20-mln-polakow-ma-zbyt-wysoki-poziom-cholesterolu

[3] https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/baza-wiedzy/dieta/260278,dieta-dash-dobra-dla-serca

[4] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-dash-gwiazda-wsrod-diet/

[5] Wojciech Łukaszewski i wsp.; Diagnostyka i leczenie zaburzeń lipidowych według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) z 2016 roku; Forum Zaburzeń Metabolicznych 2018, tom 9, nr 1, 23–35

 

[6] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/60147,dieta-dash

[7]  https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

 

[8] https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/baza-wiedzy/dieta/260278,dieta-dash-dobra-dla-serca

 

 

Czy miażdżycę można wyleczyć? Wyjaśniamy

2022-12-12 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (6 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Miażdżyca


Miażdżyca jest jedną z najczęstszych i najpoważniejszych chorób naszych czasów. Często nazywana cichym zabójcą, rozwija się, nie dając poważnych objawów. Pytanie jednak: co dzieje się po zdiagnozowaniu tego schorzenia? Czy leczenie prowadzi do całkowitego wyleczenia? Wyjaśniamy.
Optima Omega 3

 Na czym polega miażdżyca?

Aby odpowiedzieć na pytanie związane z możliwością całkowitego wyleczenia miażdżycy, warto zrozumieć lepiej mechanizm działania tej choroby. Na czym więc on polega? W uproszczeniu – na osadzaniu się blaszek miażdżycowych zbudowanych głównie z cholesterolu, na ścianach tętnic. Jest to przewlekły proces, który stopniowo prowadzi do zwężania się światła naczyń krwionośnych.

Konsekwencje tego faktu są bardzo poważne. Kiedy krew zaczyna przepływać węższymi kanałami, pojawia się ryzyko niedokrwienia komórek, tkanek i całych organów. Pojawia się też ryzyko, że któraś z blaszek miażdżycowych odpadnie, przez co może dojść nawet do zawału serca[1].

W efekcie miażdżycy może również dojść do rozwoju wielu poważnych schorzeń – zależnie od tego, które naczynia krwionośne zostaną nią dotknięte. Najczęstsze są przypadki:

  • choroby niedokrwiennej serca, a więc tzw. wieńcówki – jej charakterystycznymi objawami są duszność i ból zamostkowy serca, odczuwany zwłaszcza w czasie wykonywania wysiłku fizycznego czy pod wpływem silnego stresu[2];
  • chromania przestankowego – jest to uporczywy ból nóg, który pojawia się w trakcie wysiłku, najczęściej w okolicach podudzi; jest on efektem rozwoju miażdżycy w tętnicy zaopatrującej kończynę dolną w krew;
  • zaburzeń neurologicznych, np. niedowładów, porażeń, zaburzeń wzroku czy widzenia, a ostatecznie udarów – są to efekty „zapchania się” tętnic kręgowych oraz szyjnych.

Miażdżyca może również doprowadzić do rozwinięcia się tętniaka aorty – jest to kolejne poważne zagrożenie życia[3].

Jak zatem widać, jest to bardzo groźna choroba. Dlatego warto zadbać o ograniczenie do minimum ryzyka jej rozwoju – szczególnie że perspektywy całkowitego wyleczenia są wątpliwe.

Czy da się wyleczyć z miażdżycy?

Współczesna nauka nie zna definitywnej odpowiedzi na pytanie o to, czy da się zupełnie wyleczyć miażdżycę[4]. Dlaczego? Ponieważ ta choroba powoduje zmiany w strukturze naczyń krwionośnych, które atakuje. Dochodzi do ich zwężenia, ale i stwardnienia, a żadne obecnie dostępne leki nie pozwalają na odwrócenie tego procesu.

 

Nie oznacza to jednak, że z miażdżycą nie da się żyć długo i ciesząc się świetnym zdrowiem oraz samopoczuciem. Aby tak się stało, po zdiagnozowaniu choroby trzeba trzymać się zaleceń lekarza. Dlaczego to może być wyzwanie? Ponieważ chodzi nie tylko o przyjmowanie odpowiednich leków – np. statyn. Kluczowe jest prowadzenie zdrowego trybu życia – miażdżyca jest bowiem chorobą, której rozwój warunkują m.in. prowadzona dieta czy poziom aktywności fizycznej[5]. Jednak podążanie za zaleceniami specjalistów pozwala ograniczyć dalszy rozwój choroby i spowolnić go. W efekcie ryzyko zawału serca czy udaru staje się znacznie niższe.

 

O jakie więc zalecenia chodzi? Istotne są przede wszystkim:

  • rzucenie palenia papierosów – zaprzestanie palenia tytoniu wyraźnie zmniejsza zagrożenie krytycznymi powikłaniami miażdżycy;
  • obniżenie poziomu cholesterolu, a w szczególności frakcji LDL – w osiągnięciu tego celu pomaga zdrowo zbilansowana dieta. Ważnym zaleceniem jest ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych. Dobre rozwiązanie to np. zastąpienie masła margaryną bogatą w sterole roślinne, taką jak Optima Cardio. Fitosterole przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[6];
  • utrzymanie prawidłowej glikemii – miażdżyca często występuje w „towarzystwie” cukrzycy, co często prowadzi do rozwoju powikłań mikronaczyniowych. Aby je ograniczyć, należy kontrolować przebieg tego schorzenia – tu również kluczowa jest zdrowo zbilansowana dieta[7];
  • utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Jak zatem widać, aby przełożyć te zalecenia na codzienne zachowania, należy – poza przyjmowaniem leków:

  • uważnie i świadomie zadbać o to, co znajduje się w jadłospisie – mniej tłuszczów zwierzęcych i tzw. fast foodów, duża ilość warzyw, błonnika i źródeł tłuszczu zawierających tzw. NNKT to najistotniejsze zasady;
  • zadbać o zdrową porcję ruchu – powinno to być minimum 30-45 min umiarkowanej aktywności każdego dnia[8].

 

To sprawi, że pacjent przejmie kontrolę nad miażdżycą i znacznie wydłuży swoje życie. Warto o to powalczyć. Pamiętaj też, że opisane powyżej zasady są również istotne w profilaktyce przeciwmiażdżycowej. Wdróż je więc, aby zachować zdrowie.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[3] https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/155892,tetniak-aorty

[4] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[5] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/163/original/Strony_od_MpD_2010_06-13.pdf?1467899136

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[7] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/163/original/Strony_od_MpD_2010_06-13.pdf?1467899136

[8] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

W którym miejscu boli serce? Nietypowe objawy choroby niedokrwiennej serca

2022-12-03 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Zawał serca

W którym miejscu boli serce? Nietypowe objawy choroby niedokrwiennej serca

Z czym kojarzy Ci się ból serca? Jeżeli nigdy nie doświadczyłeś takiego objawu (co jest bardzo dobrą wiadomością!), możesz wyobrażać sobie np. silny, kłujący ból po lewej klatki piersiowej. Tymczasem dolegliwości, które sygnalizują problemy z najważniejszym mięśniem w ciele, mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Zobacz, jakie symptomy mogą wskazywać na chorobę niedokrwienną serca.
Optima Cardio Potas+

 Choroba niedokrwienna serca – czy to poważne zagrożenie?

Choroba niedokrwienna serca, nazywana także chorobą wieńcową czy wieńcówką, to szerokie określenie odnoszące się do stanów niedokrwienia mięśnia sercowego[1]. Ich najczęstszą przyczyną (ok. 98% przypadków) jest postępująca miażdżyca naczyń krwionośnych. Blaszki miażdżycowe, które gromadzą się w tętnicach, stopniowo zwężają ich światło, a co za tym idzie – ograniczają przepływ krwi do serca. W efekcie mięsień jest „niedożywiony” i niedotleniony, co przekłada się na upośledzenie jego pracy.

Czy zatem jest to poważne zagrożenie? Zdecydowanie tak. Jak wynika z raportu NFZ, w Europie to przyczyna aż połowy zgonów związanych z chorobami serca i 20% śmierci w ogóle[2]. W Polsce z tym schorzeniem zmaga się co najmniej 4,2% społeczeństwa, a liczba zdiagnozowanych przypadków rośnie z roku na rok. To wystarczający powód, dla którego warto zwrócić szczególną uwagę na symptomy wskazujące na to schorzenie.

Jak boli serce przy chorobie wieńcowej?

Jak wspomnieliśmy na wstępie, wyobrażenia o tym, jak boli serce, często odbiegają od rzeczywistości. Owszem, skojarzenie z ostrym, kłującym doznaniem w klatce piersiowej mogą być trafne – to objaw, który może wskazywać np. na zawał serca. Warto pamiętać, że jest to ostry zespół wieńcowy – a więc efekt drastycznego i nagłego zatkania się jednego z naczyń w mięśniu sercowym[3].

Jednak nie jest to jedyna forma, w której ten mięsień może sygnalizować problemy z prawidłową pracą. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi przewlekle rozwijająca się choroba niedokrwienna serca, symptomy mogą być mniej oczywiste.

Najistotniejszym objawem jest tzw. dławica piersiowa – a więc właśnie charakterystyczny ból w klatce piersiowej. Jest on dość nieoczywisty, ponieważ:

  • nie można go scharakteryzować jako ostrego czy kłującego – przypomina, zgodnie z nazwą dławienie, a czasami gniecenie, ucisk czy wrażenie, że „coś usiadło na klatce piersiowej”;
  • bywa ulokowany za mostkiem, ale można go doświadczać również w innych partiach ciała – np. w górnej partii brzucha, w lewym ramieniu, szyi czy żuchwie; to dlatego wiele osób miewa problem z powiązaniem takiej dolegliwości z problemami z sercem;
  • najczęściej pojawia się przy wysiłku fizycznym lub po spożyciu ciężkiego, obfitego posiłku i ustępuje w czasie odpoczynku lub po przyjęciu podjęzykowym nitrogliceryny[4].

To jednak nie wszystko. Poza „rozlanym” bólem mogą się również pojawić kołatanie serca, silne zawroty głowy, ale również nudności i wymioty. Ten ostatni symptom sprawia, że pacjenci mają wrażenie, iż zmagają się z niestrawnością. Tymczasem źródłem problemu jest mięsień sercowy.

Dlatego też warto pamiętać, że każdy ból w klatce piersiowy, także ten rozlany i mało swoisty, należy skonsultować z lekarzem. Zrób to, nawet jeśli doświadczyłeś go tylko raz, a dolegliwość ustąpiła po kilku minutach. Może to być pierwszy sygnał, że rozwija się u Ciebie choroba wieńcowa. Wcześnie wdrożone leczenie zwiększa szanse na skuteczne opakowanie rozwoju tego schorzenia.

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby wieńcowej?

Wieńcówka to choroba cywilizacyjna, a kluczowymi czynnikami jej rozwoju są otyłość, cukrzyca typu 2 oraz zespół metaboliczny[5]. Ma więc ona w dużej mierze podłoże środowiskowe, związane z prowadzonym trybem życia. To dobra wiadomość – oznacza bowiem, że zagrożenie rozwojem tego groźnego schorzenia możesz zniwelować, dbając o zdrowy ruch i dobrze zbilansowaną dietę.

Co to dokładnie oznacza? W kontekście jadłospisu warto przyjrzeć się bliżej uznanej za najlepszą dla serca diecie DASH[6]. Kluczowymi zasadami jest zredukowanie do minimum spożycia czerwonego mięsa, jak również sodu (czyli soli). Dobrą praktyką jest również zastąpienie tłuszczów zwierzęcych roślinnymi. Warto np. zamienić masło z mleka krowiego na margarynę bogatą w sterole roślinne, taką jak Optima Cardio. Wspomniane substancje przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[7]. W efekcie obniża się ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych, które są bezpośrednią przyczyną wieńcówki.

A co ze zdrowym ruchem? Już 30-40 min umiarkowanej aktywności dziennie wystarczy, aby wesprzeć prawidłową pracę organizmu[8] – serce będzie Ci wdzięczne!

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[2] https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-choroba-niedokrwienna-serca

[3] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.5.

[4] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/62029,choroba-wiencowa

[5] https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/view/12074

[6] https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/baza-wiedzy/dieta/260278,dieta-dash-dobra-dla-serca

[7] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[8] https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zalecenia-kliniczne-dotyczace-postepowania-u-chorych-z-cukrzyca-2021.pdf

 

Nadciśnienie tętnicze: czego nie powinny jeść osoby zmagające się z nadciśnieniem?

2022-12-01 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Nadciśnienie tętnicze – dlaczego jest tak niebezpieczne?

Czy wiesz, że z nadciśnieniem tętniczym zmaga się aż 10 mln dorosłych Polaków, a liczba ta rośnie z roku na rok[1]? Jest to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości, która – chociaż przez lata może nie dawać żadnych symptomów – powoduje poważne spustoszenie w organizmie. Może doprowadzić m.in. do zawału, udaru mózgu oraz rozwoju innych poważnych chorób[2]. Ważną rolę zarówno w profilaktyce nadciśnienia, jak i jego leczeniu odgrywa prawidłowa dieta. Zobacz, co warto wyeliminować z jadłospisu w takiej sytuacji.
Optima Omega 3

Dieta a nadciśnienie – dlaczego to, co jesz, ma wpływ na ciśnienie krwi?

Ciśnienie krwi jest naciskiem, z jakim strumień krwi przepływa przez tętnice i żyły. Co do zasady jest ono najwyższe w czasie skurczu lewej komory serca, a najmniejsze, kiedy się ona rozkurcza. Dlatego mierzy się je właśnie w tych dwóch momentach. Za prawidłowe uznaje się to mieszczące w granicach 120/129 mm Hg (skurczowe) i 80-85 mm Hg (rozkurczowe)[3]. Natomiast wartości 140/90 mm Hg lub wyższe wskazują na nadciśnienie.

Warto przy tym podkreślić, że nadciśnienia tętniczego nie diagnozuje się na podstawie jednego pomiaru, a co najmniej kilku, wykonanych w kilkudniowych lub kilkutygodniowych odstępach.

Utrzymywanie się przez długi czas podwyższonego ciśnienia krwi powoduje powolne uszkadzanie naczyń krwionośnych, a także narządów – a w szczególności serca oraz nerek. Dlatego tak ważna jest stała jego kontrola, a w razie zdiagnozowania nadciśnienia – wdrożenie leczenia.

Jednym z elementów, które wpływają na ciśnienie krwi, jest dieta. Ma ona znaczenie, ponieważ posiłki zawierają składniki wpływające na pracę serca i układu krwionośnego, a co za tym idzie, również na „intensywność” przepływu krwi w organizmie. Istotne są przede wszystkim składniki mineralne, takie jak sód, potas, magnez i wapń, jak również żelazo, miedź czy cynk[4]. Znaczenie mają również spożywane tłuszcze[5]. Warto też podkreślić, że za jedną z przyczyn nadciśnienia uznaje się otyłość – dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowo zbilansowane posiłki, o kaloryczności pozwalającej utrzymać prawidłową sylwetkę.

Czego nie powinno się jeść przy nadciśnieniu?

Jeżeli zdiagnozowano u Ciebie nadciśnienie krwi, jednym z kluczowych zaleceń jest zmiana stylu życia, a w szczególności jadłospisu. Rekomendowanym stylem żywienia jest tzw. dieta DASH – bogata w składniki sprzyjające obniżeniu ciśnieniu i uboga w te, które mogłyby doprowadzić do jego podwyższenia[6].

Co zatem powinno zniknąć z talerza ciśnieniowca?

Produkty z dużą zawartością soli

Zbyt wysoka podaż sodu wiąże się z podwyższeniem ciśnienia i wyższym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych[7]. Tymczasem sól jest wszechobecna w potrawach, zwłaszcza tych wysoko przetworzonych. To jeden z powodów, dla których należy zrezygnować m.in. z:

  • serów o dużej zawartości soli, typu feta czy fromage;
  • słonych przekąsek typu chipsy, paluszki, frytki, prażynki, orzeszki itp.;
  • konserw, wędzonek i przetworów konserwowanych solą;
  • mieszanek przypraw zawierających dużą ilość soli;
  • sosu sojowego, magii, musztardy itp.


Tłuszcze nasycone

Chodzi tutaj o tłuszcze zwierzęce, których bogatymi źródłami są m.in.:

  • czerwone mięso (np. wieprzowina czy wołowina);
  • masło i inne tłuste przetwory mleczne (np. sery żółte);
  • smalec, boczek, tłusta śmietana.

Ich nadmierne spożycie może prowadzić do podniesienia poziomu cholesterolu, a w efekcie m.in. do rozwoju miażdżycy i nadciśnienia. Warto je zastąpić zdrowymi tłuszczami roślinnymi. Zamiast masła możesz sięgnąć po margarynę Optima Cardio zawierającą sterole roślinne. Te substancje przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[8].

Alkohol

Badania wykazują, że spożywanie nadmiernej ilości alkoholu może powodować podniesienie ciśnienia krwi i prowadzić do rozwoju nadciśnienia[9]. Dlatego jedną z podstawowych rekomendacji dla ciśnieniowców jest ograniczenie spożycie alkoholu. Maksymalna dopuszczalna porcja dla kobiet z nadciśnieniem to 10/20 g etanolu na dobę, a dla mężczyzn – 20-30 g/d[10].

Kawa i napoje energetyczne

To produkty zawierające kofeinę, która wykazuje działanie pobudzające. Jej nadmierna ilość może sprzyjać wzrostowi ciśnienia krwi. Dlatego należy ograniczyć spożycie kawy, a z napojów energetycznych w ogóle zrezygnować[11].

Produkty zawierające lukrecję

Lukrecja ma słodkawy smak i jest od czasu do czasu dodawana do słodyczy czy herbatek ziołowych. Jak pokazują badania, może ona podwyższać ciśnienie krwi[12], dlatego należy uważnie sprawdzać, czy nie ma jej w składzie kupowanych produktów. Taka informacja powinna się znaleźć na opakowaniu.

Warto również zadbać o ograniczenie spożycia cukru, który dostarcza jedynie pustych kalorii i sprzyja rozwojowi nadwagi oraz otyłości.

[1] https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/raporty/nfz-o-zdrowiu-nadcisnienie-tetnicze

 

[2] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[3] j.w.

[4] https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28715

[5] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[6] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/73394,dieta-wnadcisnieniu-tetniczym

[7] He J., Ogden L.G., Vupputuri S. i wsp.: Dietary sodium intake and subsequent risk of cardiovascular disease in overweight adults. JAMA 1999; 282: 2027–2034.

[8]  https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytoste

 

[9] http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2012/159.pdf

[10] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/dietaiwysilek/73394,dieta-wnadcisnieniu-tetniczym

[11] https://pulsmedycyny.pl/produkty-na-cenzurowanym-czyli-co-podnosi-cisnienie-896484

[12] j.w.

Ból w klatce piersiowej: co oznacza? Kiedy wymaga reakcji?

2022-11-30 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnio: 4,67)
Loading...

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest jednym z symptomów, które budzą poważny niepokój. Nie ma się czemu dziwić – to jeden z objawów towarzyszących zawałowi serca. Jest jednak dobra wiadomość – ta dolegliwość niekoniecznie musi wskazywać na zagrożenie dla zdrowia i życia. Zobacz, z czym może się wiązać ból w klatce i kiedy wymaga szybkiej interwencji.
Optima Omega 3

Ból w klatce piersiowej – wyzwania diagnostyczne

Klatka piersiowa to jeden z kluczowych obszarów ciała. Mieszczą się w nim zarówno serca, jak i płuca, a także główna aorta rozprowadzająca krew do wszystkich narządów – chronione przez „pancerz” z mostka, żeber oraz mięśni. Ponadto znajdują się tutaj tchawica, oskrzela, przełyk, jak również część żołądka. Tak skomplikowana budowa tego obszaru sprawia, że ból w klatce piersiowej może mieć bardzo zróżnicowane podłoże[1]. Każdy element, który się tam znajduje, może stanowić jego źródło.

Dlatego często trudno jest jednoznacznie określić, dlaczego pojawia się ból. Zakończenia nerwowe wewnątrz ciała mieszają się w tzw. zwojach, co utrudnia precyzyjną lokalizację dolegliwości. To właśnie powód, dla którego pojawiają się problemy z określeniem jej przyczyny.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej?

Pomimo że pierwsze skojarzenie z bólem w klatce piersiowej to zawał serca, istnieją inne przyczyny, dla których może się on pojawić. Są to m.in.:

  • dławica piersiowa – będąca objawem choroby niedokrwiennej serca[2]; wówczas ból zazwyczaj jest umiejscowiony za mostkiem, wywołany przez wysiłek lub stres i ustępuje w spoczynku po kilku minutach; daje wrażenie dławienia, ale niemal nigdy nie jest ostry czy kłujący;
  • zapalenie osierdzia – wówczas ból pojawia się za mostkiem, często promieniuje do szyi czy lewego barku, jest ostry oraz kłujący, nasila się przy głębokich wdechach czy kaszlu oraz podczas leżenia, a zmniejsza w pozycji siedzącej z pochyleniem do przodu;
  • zapalenie płuc – ból opłucnowy zazwyczaj ma jednostronny charakter i może promieniować między łopatki; zwiększa się przy kaszlu i głębokich wdechach;
  • refluks, czyli zgaga – pojawia się przy niej piekący lub gniotący ból zamostkowy, najczęściej po spożyciu tłustego posiłku, towarzyszą mu nudności czy wymioty; łagodzi go przyjęcie pozycji leżącej;
  • choroba wrzodowa – ból pojawia się w nadbrzuszu i u dołu klatki piersiowej, zazwyczaj jest tępy i pojawia się po zjedzeniu posiłku lub długim pozostawaniu na czczo;
  • nerwica – wówczas ból pojawia się najczęściej w przedniej ścianie klatki piersiowej, pod wpływem stresu emocjonalnego, i towarzyszą mu duszność, uczucie niepokoju oraz kołatanie serca;
  • stany zapalne i urazy kostno-stawowe – wówczas ból ma charakter miejscowy, jest najczęściej ostry lub gniotący oraz nasila się przy dotknięciu obszaru odczuwania dolegliwości.

Każdy z powyższych problemów zdrowotnych wymaga konsultacji z lekarzem, jednak nie wszystkie stanowią poważnych powodów do niepokoju.

Specjalista podczas wizyty przeprowadzi wywiad, w trakcie którego dopyta m.in. o:

  • ulokowanie bólu,
  • charakter (np. dławiący, gniotący, kłujący), intensywność oraz okoliczności powstawania dolegliwości,
  • typowy czas trwania bólu w klatce piersiowej[3].

Na tej podstawie może wykonać dodatkowe badania, które pozwolą wskazać na przyczynę, dla której pojawia się nieprzyjemne odczucie.

Kiedy ból w klatce piersiowej wymaga wezwania pogotowia?

Powyżej opisane sytuacje wymagają konsultacji lekarskiej, jednak nie ma potrzeby wzywania pogotowia – wystarczy umówić się na wizytę w najkrótszym możliwym terminie. Są jednak sytuacje, w których konieczna jest natychmiastowa reakcja. Po pogotowie należy natychmiast zadzwonić, jeżeli:

  • ból w klatce piersiowej pojawił się nagle, ma ostry, „rozdzierający” charakter i jest nie do zniesienia;
  • dolegliwości towarzyszą poważna duszność lub wysoka gorączka;
  • pojawiły się omdlenie/utrata przytomności, silny ból głowy czy tzw. fusowate wymioty (treścią przypominającą fusy z kawy) lub czarny stolec;
  • ból pojawił się po wysiłku, ma dławiący/gniotący charakter, jest intensywny i nie ustał po kilkunastu minutach[4].

Powyższe symptomy mogą świadczyć o bardzo poważnym stanie – np. o zawale serca, zawale płuca, zatorze płucnym czy o ostrym o rozwarstwieniu aorty. W takich sytuacjach nie wahaj się i natychmiast wezwij pomoc.

Podsumowując, ból w klatce piersiowej może wskazywać na wiele różnych problemów zdrowotnych – począwszy od nerwicy czy refluksu, aż po zawał serca czy zator płucny. Dlatego tej dolegliwości nie można lekceważyć, nawet jeśli objawy nie są dotkliwe i trwają krótko. Jeżeli ich doświadczasz, zgłoś się do lekarza, aby zapobiec rozwojowi poważnych chorób.

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175306,bol-w-klatce-piersiowej

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/225665,dlawica-piersiowa-stabilna

[3] https://www.czytelniamedyczna.pl/586,chory-z-bolem-w-klatce-piersiowej-zasady-postepowania-w-praktyce-lekarza-pierws.html

[4] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175306,bol-w-klatce-piersiowej

Nagła śmierć sercowa: co ją powoduje? Czy można jej zapobiec?

2022-10-20 Lektura tego artykułu zajmie 3 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 głosów, średnio: 4,20)
Loading...

Światowy Dzień Serca


900 tys. – średnio tyle przypadków nagłej śmierci sercowej odnotowuje się rocznie na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych[1]. To poważny problem dotykający przede wszystkim osoby w sile wieku. Nasuwa się więc pytanie – co jest przyczyną nagłej śmierci sercowej i czy można jej uniknąć?

Optima Omega 3

Nagła śmierć sercowa (z ang. sudden cardiac death – SCD) to termin stosowany w odniesieniu do osób, u których wystąpił niespodziewany zgon. W przeciwieństwie do nagłej śmierci, w tym przypadku pacjent zazwyczaj miał zdiagnozowaną wrodzoną lub nabytą wadę serca czy naczyń. Jeśli nie i jednocześnie nie stwierdzono przyczyn pozasercowych, za przyczynę uznaje się zdarzenie arytmiczne[2].

Nagła śmierć sercowa – przyczyny

Szacuje się, że aż 60% wszystkich zgonów sercowych stanowi nagła śmierć sercowa[3]. Za główne przyczyny uważa się m.in.:

  • złośliwe arytmie komorowe (migotanie komór, utrwalony częstoskurcz komorowy);
  • chorobę niedokrwienną serca;
  • dysfunkcję skurczową lewej komory serca[4].

Ponadto wśród powodów wymienia się także:

  • genetycznie uwarunkowane arytmogenne choroby serca, np. zespół Brugadów, LQTS, CPVT;
  • wypadanie płatka zastawki mitralnej;
  • nieprawidłowe odejście tętnic wieńcowych;
  • zwężenie zastawki aortalnej[5].

Warto przy tym podkreślić, że przyczyny nagłej śmierci sercowej u osób młodych różnią się od przyczyn SCD stwierdzonej u osób starszych.

Przyczyny SCD u osób młodych

Nagła śmierć sercowa u młodych osób może być spowodowana m.in.:

  • zapaleniem mięśnia sercowego,
  • kardiomiopatiami,
  • kanałopatiami.

Ponadto nierzadko ma to związek z przyjmowaniem narkotyków[6].

Przyczyny SCD u osób starszych

Nagłą śmierć sercową u osób starszych powodują najczęściej:

Ustalenie konkretnej przyczyny może być jednak trudne – głównie z uwagi na występowanie wielu współistniejących przewlekłych chorób serca.

Nagły zgon sercowy – jak zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia?

Większe ryzyko wystąpienia nagłego zgonu sercowego występuje u mężczyzn niż u kobiet. Wzrasta przy tym wraz z wiekiem, co ma związek z większym prawdopodobieństwem rozwoju choroby wieńcowej[8]. Chociaż SCD nie da się w 100% uniknąć, można zredukować do minimum ryzyko.

Kontrola czynników ryzyka choroby wieńcowej

W związku z tym, że u wielu osób choroba wieńcowa nie daje wyraźnych objawów, zaleca się regularne kontrolowanie czynników ryzyka jej wystąpienia. Mowa tutaj m.in. o:

Wszelkie odchylenia od normy w przeprowadzonych badaniach (np. lipidogramie) powinny być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Również wzrost masy ciała i wynikająca z niego nadwaga czy otyłość powinien zaniepokoić i skłonić do znormalizowania wagi.

Zmiana stylu życia

Zmiana stylu życia, rozumiana jako wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej, to jeden ze sposobów na zmniejszenie ryzyka chorób serca. Przekłada się to więc na zredukowanie prawdopodobieństwa SCD.

Warto zatem przyjrzeć się dotychczasowej diecie i wyeliminować te produkty, które sprzyjają hipercholesterolemii. Chodzi m.in. o żywność pochodzenia zwierzęcego, będącą źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych. Uważa się, że każdy dodatkowy 1% energii pochodzącej z kwasów tłuszczowych nasyconych (powyżej rekomendowanych 10%) odpowiada za wzrost poziomu cholesterolu LDL o 0,8-1,6 mg/dl[10].

Zwiększona aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności, uprawiana przez ok. 150 minut tygodniowo, również pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Oznacza to, że mniejsze staje się też prawdopodobieństwo nagłej śmierci sercowej.

[1] https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/988,nagly-zgon-sercowy

[2] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/komorowe-zaburzenia-rytmu/133836,nagla-smierc-sercowa

[3] Postępowanie z chorymi zagrożonymi nagłą śmiercią sercową. Farmakoterapia; Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 1, 25–34; Copyright © 2007 Via Medica ISSN 1897–3509

[4] Postępowanie z chorymi zagrożonymi nagłą śmiercią sercową. Farmakoterapia; Forum Medycyny Rodzinnej 2007, tom 1, nr 1, 25–34; Copyright © 2007 Via Medica ISSN 1897–3509

[5] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.6.15.

[6] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/komorowe-zaburzenia-rytmu/133836,nagla-smierc-sercowa

[7] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/komorowe-zaburzenia-rytmu/133836,nagla-smierc-sercowa

[8] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/komorowe-zaburzenia-rytmu/133836,nagla-smierc-sercowa

[9] https://kardiologia.mp.pl/wytyczne/komorowe-zaburzenia-rytmu/133836,nagla-smierc-sercowa

[10] Rekomendacje dotyczące leczenia dyslipidemii w Polsce — III Deklaracja Sopocka Interdyscyplinarne stanowisko grupy ekspertów wsparte przez Sekcję Farmakoterapii Sercowo- -Naczyniowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego; Choroby Serca i Naczyń 2018, tom 15, nr 4, 199–210; Copyright © 2018 Via Medica, ISSN 1733–2346

 

Czy zawał można przewidzieć? Nieoczywiste objawy zawału!

2022-10-16 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnio: 5,00)
Loading...

Zawał serca


Chociaż zawał serca kojarzy się przede wszystkim z silnym bólem w klatce piersiowej, niekiedy organizm daje znać wcześniej, że z sercem dzieje się coś złego. Są to tzw. nieoczywiste objawy, które – jeśli nie zostaną zlekceważone – pozwolą na podjęcie szybkiej interwencji medycznej. Dowiedz się, jak rozpoznać wczesne symptomy zawału serca.

Optima Omega 3

Mianem zawału określa się martwicę mięśnia sercowego, do którego doprowadza jego niedokrwienie. Stanowi to konsekwencję zwężenia lub całkowitego zamknięcia światła naczynia przez odłożoną blaszkę miażdżycową[1]. Najczęściej martwica pojawia się bez żadnego ostrzeżenia, ale wiele osób – nawet kilka dni przed wystąpieniem typowego bólu w klatce piersiowej – zaczyna odczuwać inne dolegliwości. Wsłuchując się w sygnały wysyłane przez organizm i zachowując czujność, można zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału, a co za tym idzie – także nagłego zgonu.

Jakie są nieoczywiste objawy zawału serca?

Nadejście zawału serca może zwiastować wiele sygnałów, które – szczególnie jeśli pacjent nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu zdrowia – łatwo zlekceważyć. Tymczasem ich wystąpienie powinno skłonić do jak najszybszej wizyty lekarskiej.

Zlewne poty

Chociaż zlewne poty mogą mieć różne przyczyny, nie zawsze świadczą o wkraczaniu w okres menopauzy czy silnym stresie. To coraz częstszy, wczesny objaw zawału serca.

Zaczynasz odczuwać zlewne poty, a do tej pory ci się to nie zdarzało? Jeśli nadmierne pocenie pojawia się głównie w okolicy czoła i klatki piersiowej, udaj się do lekarza. Być może w ten sposób organizm chce zasygnalizować, że z twoim sercem nie jest najlepiej.

Omdlenia

Omdlenia mogą wskazywać na zbliżający się zawał serca. Dlaczego? Świadczą bowiem o pewnych zaburzeniach, które mogą być następstwem postępującej martwicy. Mowa m.in. o epizodzie ostrej niewydolności serca czy zaburzeniach rytmu serca[2].

Duszność

Duszność kojarzona jest głównie z dolegliwościami ze strony układu oddechowego. Tymczasem właśnie w ten sposób organizm może manifestować zbliżający się zawał serca.

W przypadku wystąpienia duszności można zbadać saturację za pomocą domowego pulsoksymetru. Niski poziom nasycenia krwi tlenem – bez objawów chorób układu oddechowego – będzie świadczył o problemach z układem krążenia[3].

Ból brzucha

Ból brzucha, któremu towarzyszą nudności i wymioty, może sugerować nadchodzący zawał serca[4]. W rzeczywistości dolegliwości bólowe nie mają źródła bezpośrednio w tym miejscu, ale są wynikiem promieniowania bólu od klatki piersiowej.

Jak rozpoznać zawał?

Jeżeli niepokojące objawy – z piekącym i dławiącym bólem w klatce piersiowej na czele:

  • nie ustępują w pozycji spoczynkowej,
  • utrzymują się dłużej niż 15-20 minut,
  • nie zmniejszają swojej intensywności po zażyciu nitrogliceryny,

należy wezwać pomoc medyczną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieprzyjemne dolegliwości mają związek z zawałem serca. Koniecznością jest podjęcie szybkiej interwencji – im krótszy będzie czas oczekiwania, tym lepsze rokowania.

Zawał serca – sprawdź, jak zmniejszyć jego ryzyko

Czy wiesz, że – chociaż ryzyko zawału serca wzrasta wraz z wiekiem – coraz częściej dotyka on młode osoby (30-40-latków)[5]? Na szczęście możesz podjąć pewne działania, które pozwolą zmniejszyć prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

Odpowiednia dieta

W profilaktyce zawału serca kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta. Ma to związek z faktem, iż za zwężenie / zamknięcie światła naczyń odpowiada blaszka miażdżycowa będąca konsekwencją miażdżycy. To z kolei efekt niewłaściwego sposobu odżywiania się, tj. diety obfitującej w tłuszcze nasycone oraz kwasy tłuszczowe trans, które podnoszą poziom „złego” cholesterolu.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca, warto zatem skoncentrować się na ograniczeniu spożycia tłuszczów nasyconych i tłuszczów trans. Ich źródłem jest mięso zwierzęce, a także mleko i przetwory mleczne.

W przypadku hipercholesterolemii należy włączyć do diety sterole roślinne, które dostarczane na poziomie 1,5-2,4 g, w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia – obniżają stężenie cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[6]. Ich źródłem jest m.in. miękka margaryna Optima Cardio.

Aktywność fizyczna

Wcale nie musisz praktykować treningów na siłowni ponad swoje możliwości. Zgodnie z rekomendacjami, wystarczy wprowadzić aktywność fizyczną o umiarkowanej intensywności. Ćwiczenie przez ok. 150 minut tygodniowo pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca oraz innych chorób układu krążenia[7].

Warto wsłuchiwać się w sygnały przekazywane przez organizm – są one wysyłane nie bez powodu. Jeśli w porę podejmiesz odpowiednie działania, wówczas unikniesz poważnych konsekwencji zdrowotnych.

 

Pamiętaj! Powyższy materiał ma charakter poradnikowy i nie zastąpi konsultacji lekarskiej! W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza.

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/lista/69491,ile-razy-w-zyciu-mozna-przejsc-zawal-serca

[2] https://pulsmedycyny.pl/zawal-moga-maskowac-nietypowe-objawy-1133274

[3] https://uniwersyteckie.pl/nauka/prof-krzyminiewski-zawal-mozna-przewidziec

[4] https://kardiologia.mp.pl/ekg/przypadki/42719,32-letni-pacjent-z-bolem-brzucha

[5] https://pulsmedycyny.pl/zawal-moga-maskowac-nietypowe-objawy-1133274

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[7] https://pulsmedycyny.pl/rola-aktywnosci-fizycznej-w-profilaktyce-zawalow-i-udarow-1114264

 

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych: czy można jej skutecznie zapobiec?

2022-10-01 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych


Szacuje się, że na świecie żyje ponad 120 milionów pacjentów zmagających się z chorobą tętnic obwodowych, a więc jedną z odmian miażdżycy. Choroba nie bez powodu jest nazywana „cichym zabójcą”. Rozwija się podstępnie, a im później wykryta – tym bardziej zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób serca[1]. Pojawia się więc pytanie: czy można skutecznie zapobiec jej wystąpieniu? Tak! Możesz zmniejszyć zagrożenie wystąpienia tej choroby. Zobacz, jak to zrobić!
Optima Omega 3

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – na czym polega?

Miażdżyca to jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Rozwija się w efekcie zwężenia światła tętnic, co jest spowodowane osadzaniem się w nich blaszek miażdżycowych[2]. Kiedy zaczynają „oblepiać” ściany naczyń, doprowadza to do utrudnienia przepływu krwi, która jest nośnikiem tlenu i innych substancji odżywczych dla tkanek i komórek ciała. W efekcie dochodzi do niedotlenienia narządów, co niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

To schorzenie obejmuje nie tylko tętnice wieńcowe, łuk aorty czy tętnice mózgu. Pojawia się w też w innych obszarach ciała – wówczas mowa o chorobie tętnic obwodowych. Jedną z jej odmian jest miażdżyca tętnic kończyn dolnych.

Miażdżyca tętnic kończyn dolnych – choroba, której trzeba przeciwdziałać

Wykryta miażdżyca tętnic obwodowych to zła wiadomość dla pacjenta. Zdiagnozowana, zwłaszcza w późnym stadium, może:

  • wskazywać na rozwój miażdżycy uogólnionej, także w kluczowych tętnicach: sercowych i mózgowych,
  • wskazywać na wysokie ryzyko zgonu w ciągu najbliższych 10 lat – wynosi aż 40%[3],
  • znacząco podnosić ryzyko pojawienia się innych poważnych chorób sercowo-naczyniowych: zawału serca czy udaru.

Dotkliwe są też bezpośrednie konsekwencje rozwoju schorzenia. Z czasem może się pojawić chromanie przestankowe, a zatem ból, który ma miejsce podczas chodzenia czy biegania. Jest on często opisywany przez pacjentów jako zesztywnienie czy zdrętwienie łydek. Kiedy się pojawi, zmusza do zatrzymania się[4]. Na dalszych etapach dolegliwości mogą występować także w czasie spoczynku.

Obserwuje się również:

  • zasinienie skóry stóp wynikające z niedokrwienia,
  • dyskomfort i bolesność przy uniesieniu nóg,
  • w zaawansowanych stadiach – zmiany troficzne, takie jak przebarwienia, owrzodzenia, a nawet martwica skóry[5].

W skrajnych przypadkach miażdżyca tętnic dolnych może prowadzić nawet do amputacji kończyn, a leczenie może obejmować także zabiegi chirurgiczne.

Jak zatem widać, profilaktyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych jest niezwykle ważna dla zachowania długiego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Profilaktyka miażdżycy tętnic kończyn dolnych – to prostsze niż myślisz!

Miażdżyca jest chorobą, u której podłoża w dużej mierze leżą czynniki środowiskowe, a więc te związane z prowadzonym trybem życia. Blaszki miażdżycowe, które osadzają się w ścianach tętnic, są zbudowane przede wszystkim z cholesterolu. Dlatego kluczowa kwestia to zadbanie o zdrowo zbilansowaną dietę czy odpowiednią porcję ruchu.

Zależy Ci na tym, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia miażdżycy? Oto, jak możesz o to zadbać.

Nie pal tytoniu

Z dymem powstającym podczas palenia do organizmu przenikają toksyny, które mogą prowadzić do uszkodzenia komórek śródbłonka naczyniowego, a w efekcie – zwiększyć ryzyko powstawania blaszek miażdżycowych[6].

Zadbaj o zdrowo zbilansowaną dietę

Ogranicz przede wszystkim spożycie cukru, soli oraz tłuszczów zwierzęcych. Te ostatnie zawierają m.in. nasycone kwasy tłuszczowe, które sprzyjają wzrostowi poziomu tzw. złego cholesterolu (LDL), co zwiększa ryzyko powstania blaszek miażdżycowych. Pamiętaj, że są one zawarte nie tylko w tłustym, czerwonym mięsie, ale także w przetworach mlecznych, np. w maśle. Dlatego warto je zamienić np. na margarynę zawierającą sterole roślinne. To substancje, które przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[7].

Pamiętaj także o zwiększeniu spożycia warzyw i owoców – powinny stanowić ok. 50% tego, co trafia na Twój talerz – to ważny element piramidy zdrowego żywienia[8]. Ponadto sięgaj po pełnoziarniste produkty zbożowe – bogate źródło witamin, minerałów oraz błonnika pokarmowego.

Ruszaj się na zdrowie!

Już 30-45 minut umiarkowanej aktywności fizycznej dziennie[9] pozwoli Ci ograniczyć ryzyko wystąpienia miażdżycy kończyn dolnych. Wybierz taką formę ruchu, jaką lubisz – spacery, nordic walking, jazda na rowerze, a może pływanie? Ty decydujesz!

Wszystko to pomoże Ci utrzymać prawidłową masę ciała lub zredukować nadwagę czy otyłość. Pamiętaj także o regularnej kontroli stanu swojego zdrowia – szybkie wykrycie nieprawidłowości w lipidogramie pozwoli na szybką interwencję, zanim rozwinie się poważna choroba.

[1] https://journals.viamedica.pl/acta_angiologica/article/download/64453/48389

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[3] https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/163/original/Strony_od_MpD_2010_06-13.pdf?1467899136

[4] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[5] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.27.1.

[6] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.3.

[7] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[8] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-doroslych-2/

 

[9] https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2022/01/Zalecenia-kliniczne-dotyczace-postepowania-u-chorych-z-cukrzyca-2021.pdf

 

 

Słodycze w diecie sercowca: czy należy ich bezwzględnie unikać?

02-09-17 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (3 głosów, średnio: 3,67)
Loading...
Słodycze w diecie sercowca

 


Zmagasz się z chorobą serca? Jesteś po zawale? Jeśli tak, zapewne doskonale wiesz, jak ważna dla Twojego zdrowia jest odpowiednia dieta. Mówi się przede wszystkim o ograniczeniu spożycia tłuszczów zwierzęcych, tak aby zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu. Co jednak ze słodyczami? Czy sercowiec powinien ich bezwzględnie unikać? Wyjaśniamy.

Optima Omega 3

Dieta sercowca – na czym polega?

Dieta dla sercowca nie ma charakteru wykluczeniowego. Są jednak produkty, których spożycie trzeba ograniczyć i takie, których spożycie warto zwiększyć[1]. Jej podstawą jest odpowiednie zróżnicowanie posiłków – tak, aby dostarczyć sobie wszystkich cennych składników odżywczych. Rekomendowane jest m.in.:

  • spożywanie 4-5 posiłków na dobę;
  • co najmniej 2 razy w tygodniu spożycie ryb;
  • zastąpienie tłuszczów zwierzęcych zdrowszymi tłuszczami roślinnymi – np. zamiana masła na margarynę bogatą w sterole roślinne, które przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[2];
  • ograniczenie soli, której nadmiar może prowadzić do podniesienia ciśnienia.

Wśród zaleceń pojawia się również ograniczenie spożycia cukru – w tym słodzonych napojów, jak również szeroko pojętych słodyczy. Nie ma więc mowy o bezwzględnym zakazie sięgania po takie produkty. Mimo to warto rozważyć wyeliminowanie cukru z diety.

Zdrowie serca a cukier – jak może zaszkodzić ten składnik?

Słodycze i inne produkty zawierające cukier mogą być szkodliwe dla zdrowia – zwłaszcza gdy są spożywane w nadmiarze. Dlaczego? Wbrew stereotypowi, nie chodzi np. o to, że ten składnik bezpośrednio prowadzi do rozwoju cukrzycy.

Problem jest zupełnie inny: cukier dostarcza organizmowi pustych kalorii. Nie zawiera żadnych wartościowych składników odżywczych, a jedynie energię, która bardzo szybko jest przekształcana w tkankę tłuszczową.

Ponadto, z uwagi na to, że jego spożycie stymuluje wydzielanie insuliny, może sprzyjać pobudzeniu apetytu. A to wszystko prosta droga do otyłości, która jest źródłem ok. 90% problemów z sercem i krążeniem[3]. Dlatego ograniczenie jego spożycia, a jeszcze lepiej – wyeliminowanie go z jadłospisu – to dobry wybór dla każdej osoby, która chce zachować dobre zdrowie mięśnia sercowego czy naczyń krwionośnych.

Słodycze to nie tylko problem z cukrem

Zawartość cukru w słodyczach to tylko jeden problem. Trzeba pamiętać, że kupowane w sklepach batoniki, rogaliki i inne tego typu przekąski zalicza się do żywności wysoko przetworzonej. Dlatego mogą być np. źródłem szkodliwych kwasów tłuszczowych trans, które zwiększają ryzyko rozwoju zmian miażdżycowych oraz chorób sercowych i naczyniowych[4]. Takie składniki można znaleźć nie tylko w wyrobach cukierniczych czy cukierkach, ale także w mleku, śmietanie, tłustych serach, maśle czy mięsie pochodzącym od zwierząt przeżuwających.

Jeśli nie słodycze, to co?

Sercowcy – o ile nie zmagają się z cukrzycą, otyłością czy dużym stężeniem cholesterolu – mogą sobie pozwolić na słodycze maksymalnie 3 razy w tygodniu[5]. Jednak mimo to, warto postarać się je zupełnie wyeliminować z diety i zastąpić zdrowszymi przekąskami.

Jak zatem stopniowo wyeliminować cukier?

  • Daj sobie czas na dostosowanie się do diety bez cukru – np. jeżeli dużo słodzisz, zacznij od zmniejszenia ilości cukru w kawie czy herbacie i stopniowo go obniżaj.
  • Stosuj zdrowsze zamienniki sacharozy – np. stewię czy ksylitol lub sięgnij w zamian po suszone owoce, które również dodadzą potrawie słodyczy.
  • Unikaj wysoko przetworzonych słodkości – jeżeli masz ochotę na deser, wybierz np. samodzielnie przygotowany sorbet owocowy czy kilka suszonych daktyli.
  • Zwracaj uwagę na skład kupowanych produktów – cukier znajduje się nie tylko w słodyczach, ale również np. w ketchupie, wysoko przetworzonych sosach itp.

Postaraj się też nie traktować słodkości jako sposobu na polepszenie nastroju. Znacznie zdrowiej poprawisz samopoczucie, np. wykonując krótki trening czy wychodząc na spacer. Serce będzie Ci wdzięczne!

[1] https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/31-ds-35-dieta-przy-chorobach-serca/file

[2] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[3] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/aktualnosci/239968,cukier-powinien-byc-zakazany

[4] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/izomery-trans-warto-wiedziec/

 

[5] https://www.su.krakow.pl/repozytorium-plikow/strefa-pacjenta/zalecenia-po-hospitalizacji/31-ds-35-dieta-przy-chorobach-serca/file

 

Światowy Dzień Serca. Jak rozpoznać problemy kardiologiczne?

2022-09-27 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (15 głosów, średnio: 4,33)
Loading...

Światowy Dzień Serca

Czy wiesz, że choroby serca są każdego roku przyczyną ponad 18,6 mln zgonów na całym świecie? 29 września, jak co roku, obchodzimy Światowy Dzień Serca. To dobra okazja, aby wziąć pod lupę pracę swojego układu sercowo naczyniowego i upewnić się, że działa bez zarzutów. Zastanawiasz się, jak rozpoznać problemy kardiologiczne? Wyjaśniamy.
Optima Cardio Potas+

Chcesz zadbać o swoje serce? Badaj się regularnie

W pośpiechu codziennego życia i natłoku obowiązków regularne wizyty kontrolne w przychodni mogą się wydawać problematyczne. Nic jednak bardziej mylnego! Jeśli jesteś zdrowy, wystarczy, że chociaż raz do roku odwiedzisz swojego lekarza rodzinnego i wykonasz podstawowe badania. To ważne! Dzięki temu będzie można wychwycić niepokojące objawy na wczesnym etapie, a w efekcie zapobiec rozwojowi groźnych chorób cywilizacyjnych. Wówczas leczenie może się obyć nawet bez farmakoterapii, a poprzez zmianę trybu życia na zdrowszy.

Z myślą o sercu warto każdego roku wykonać:

  • morfologię krwi,
  • lipidogram,
  • pomiar stężenia glukozy, potasu, kinazy kreatynowej oraz ALAT i ASPAT,
  • ogólne badanie moczu.

Lekarz może również zalecić kontrolne wykonanie EKG czy echo serca. Wykona zapewne także pomiar ciśnienia tętniczego. Ten ostatni parametr warto mieć też pod kontrolą w domu – regularna samokontrola pomoże wykryć rozwijające się nadciśnienie. To istotne, ponieważ ta choroba rozwija się podstępnie i może przez lata nie dawać wyraźnych objawów[1]!

Masz problem z zapamiętaniem tego, że zbliża się czas corocznych badań kontrolnych? Możesz na przykład połączyć termin ich wykonania z ważną dla siebie datą. Może warto to zrobić w okolicach kolejnych urodzin – jako prezent dla samego siebie? Decyzja należy do Ciebie.

Jakie objawy mogą świadczyć o problemach kardiologicznych?

Równie ważne jak regularne badania jest samodzielna obserwacja swojego stanu zdrowia. O chorobach serca może świadczyć wiele symptomów. Wśród nich są również te nieoczywiste!

Kołatanie serca

Pomimo że Twoje serce każdej minuty pompuje do ciała ok. 5 litrów krwi i uderza ok. 70-80 razy na minutę, na co dzień nie uświadamiasz sobie tego. Kiedy jednak zaczynasz od czasu do czasu wyraźnie czuć jego bicie i wiąże się to z nieprzyjemnym doświadczeniem zmiennej częstotliwości lub intensywności skurczów, powinna Ci się zapalić lampka kontrolna.

Chociaż kołatanie serca nie zawsze świadczy o problemach z sercem, może być jednym z ich symptomów. Pojawia się m.in. przy chorobie niedokrwiennej serca, jego niewydolności czy zapaleniu osierdzia[2]. Może być także związane np. z niedoborem potasu lub magnezu we krwi. Jeśli dostrzegasz je u siebie od jakiegoś czasu – przebadaj się!

Sine zabarwienie skóry

Skóra na Twoich dłoniach, stopach albo ustach posiniała, a ten stan utrzymuje się cały czas? To najczęściej efekt zmniejszenia wysycenia tlenem hemoglobiny w krwi tętniczej. Taka sytuacja może wskazywać na poważne problemy zdrowotne, w tym na:

  • zaawansowaną niewydolność serca, a w szczególności lewej komory;
  • miażdżycę, zatory tętnicze i inne miejscowe zaburzenia układu tętniczego;
  • zakrzepicę.

Sinica może być też wywołana problemami z układem oddechowym. W każdym przypadku wymaga konsultacji z lekarzem.

Obrzęki kończyn

Puchną Ci kostki lub całe stopy? Masz wrażenie, że Twoje ciało jest ogólnie nabrzmiałe? To również może świadczyć o niewydolności serca czy niewydolności zastawek żylnych[3]. Dlatego jest to kolejny powód do tego, aby skontrolować swoje serce.

Zadyszka i duszności

Zmagasz się z coraz większą zadyszką, np. w trakcie lekkiego wysiłku, a nawet w stanie spoczynku? Jeżeli jest to objaw, który towarzyszy Ci coraz częściej, a nie zmagasz się z astmą oskrzelową i podobnymi schorzeniami, powodem może być niewłaściwa praca serca. Duszności pojawiają się bardzo często przy chorobie wieńcowej. Jeżeli są ostre i pojawiły się nagle, wraz z silnym bólem w klatce piersiowej – może to świadczyć o zawale serca[4].

Ból w klatce piersiowej

To kolejny symptom, który najczęściej wskazuje na różne problemy z sercem. Jakie dokładnie? Wiele zależy od charakteru dolegliwości. Przykładowo:

  • ból zamostkowy związany z wysiłkiem – np. taki, który daje wrażenie pieczenia, gniecenia czy ucisku może być związany z niedokrwieniem serca, czyli tzw. dławicą piersiową;
  • silny i nagły ból nie do zniesienia może świadczyć o zawale – wówczas należy natychmiast wezwać pogotowie[5].

Nawet jeśli doświadczasz lekkiego bólu w tym obszarze, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym dla własnego bezpieczeństwa!

Zawroty głowy

Zawroty głowy mogą mieć różne podłoże – np. laryngologiczne czy neurologiczne. Mogą jednak również świadczyć o rozwoju chorób serca – przede wszystkim nadciśnienia tętniczego i związanych z nim miażdżycy czy cukrzycy[6].

Problemy z potencją

To symptom dotyczący przede wszystkim mężczyzn. Problemy z erekcją mogą być jednym z pierwszych znaków świadczących o rozwoju chorób sercowo-naczyniowych! Dlaczego? Powód jest prosty: wzwód pojawia się w wyniku napływu krwi do prącia. Jeżeli jej przepływ jest zaburzony, nie jest możliwe osiągnięcie takiego stanu[7].

Chrapanie i bezdech senny

Twoi bliscy narzekają, że głośno chrapiesz każdej nocy? Temu zjawisku może towarzyszyć bezdech senny, czyli czasowe spłycenie oddychania, a nawet okresy bezdechów. Jest częstą konsekwencją otyłości i towarzyszy nadciśnieniu tętniczemu czy miażdżycy. Nieleczone może spowodować np. chorobę niedokrwienną serca czy niewydolność tego organu[8].

Zmiany skórne

Na Twojej skórze zaczęły się pojawiać grudkowe zmiany o lekko żółtawym zabarwieniu? Najczęściej rozwijają się na powiekach i w ich okolicach, ale mogą się też rozwinąć w innych obszarach. To żółtaki, których obecność może świadczyć o hipercholesterolemii, czyli podwyższonym poziomie cholesterolu. Często towarzyszą miażdżycy, ale również chorobie wieńcowej serca[9].

Pamiętaj: ważnym elementem zapobiegania podwyższeniu poziomu cholesterolu jest zdrowo zbilansowana dieta. Taka, w której ogranicza się podaż tłuszczów zwierzęcych na rzecz roślinnych. Dobrą dla serca decyzją może być więc np. zamiana masła na margarynę zawierającą sterole roślinne. Te substancje przyczyniają się do redukcji poziomu cholesterolu frakcji LDL o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni przy dziennym spożyciu 1,5-2,4 g w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia[10]. Zawiera je np. Optima Cardio.

Myśląc o zdrowiu serca, warto również zwrócić uwagę na stan paznokci – a zwłaszcza na niewielkie, cienkie, podłużne plamki pojawiające się pod ich płytką. Mogą świadczyć o rozwoju zapalenia wsierdzia[11].

Palce dobosza

Twoje palce zaczęły przypominać pałeczki perkusisty, tzn. mają poszerzone końce, a paznokcie zniekształciły się i stały bardziej wypukłe? To może świadczyć m.in. o chorobach serca! Objaw pojawia się m.in. przy długo trwającym infekcyjnym zapaleniu wsierdzia, a także przy rozwoju poważnych chorób dużych naczyń, np. tętniaka aorty[12].

Pamiętaj: im wcześniej zareagujesz na niepokojące objawy, które mogą wskazywać na problemy z sercem, tym łatwiej będzie je pokonać. Zadbaj więc o siebie na co dzień i ciesz się dobrym zdrowiem oraz samopoczuciem!

 

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/nadcisnienie/informacje/cisnienie_nadcisnienie/58698,nadcisnienie-tetnicze

[2] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/264158,kolatanie-serca

[3] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.23.

[4] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70470,dusznosc

[5] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175306,bol-w-klatce-piersiowej

[6] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/105618,zawroty-glowy

[7] https://journals.viamedica.pl/seksuologia_polska/article/view/35036/32115

[8] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.3.16.

[9] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/88295,hipercholesterolemia

[10] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can

[11] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.13.

[12] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175416,palce-paleczkowate

Jak dbać o serce latem (infografika)

 

Latem, w czasie upałów, nasze serce może być narażone na dodatkowe obciążenia. Ważne jest, aby dbać o zdrowie serca w tym okresie, stosując się do kilku prostych zasad:

  1. Zadbaj o nawodnienie: Wysokie temperatury sprawiają, że nasze ciało traci więcej wody niż zwykle. Aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie serca, ważne jest, aby regularnie uzupełniać płyny. Pij co najmniej 2 litry wody dziennie i unikaj napojów zawierających kofeinę oraz alkoholu, które mogą prowadzić do odwodnienia.
  2. Dostarczaj elektrolity: Upały mogą prowadzić do utraty elektrolitów, takich jak sód, potas i magnez, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania serca. Spożywaj produkty bogate w te składniki, takie jak banany, pomidory, awokado czy orzechy.
  3. Jedz lekkostrawnie: Latem warto postawić na lekkie, świeże potrawy, które nie obciążają układu pokarmowego. Wybieraj sałatki, warzywa, owoce, chude mięso oraz ryby.
  4. Zrezygnuj z wysiłku fizycznego: Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego, szczególnie w godzinach największego upału. Zamiast tego, wybieraj łagodne formy aktywności, takie jak spacer, joga czy pływanie.
  5. Pamiętaj o okryciu głowy: Noszenie kapelusza czy chustki na głowie chroni przed szkodliwym działaniem słońca i pomaga regulować temperaturę ciała, co pośrednio wpływa na pracę serca.
  6. Używaj okularów przeciwsłonecznych: Ochrona oczu przed promieniowaniem UV może pomóc uniknąć podrażnień i zmęczenia, które również obciążają układ krążenia.
  7. Stosuj krem przeciwsłoneczny: Ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym jest ważna dla ogólnego zdrowia. Kremy z wysokim filtrem UV chronią skórę przed oparzeniami, które mogą prowadzić do przegrzewania organizmu i obciążać serce.

Dbając o te aspekty w trakcie letnich miesięcy, można skutecznie chronić serce przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i cieszyć się zdrowiem przez cały rok.

Serce na wakacjach

Zaczerpnij wiedzę od ekspertów OPTIMA i zadbaj o swoje zdrowie!

 

 

Cała infografika 428 x 2560px : kliknij >>>

 

Ryzyko miażdżycy: czy można je określić?

2022-05-04 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Miażdżyca

Miażdżyca to poważna choroba tętnic, która zwykle zapoczątkowuje inne schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Często nie daje wyraźnych objawów, dlatego łatwo ją zlekceważyć. Dowiedz się, czy i w jaki sposób można określić ryzyko miażdżycy. Taka wiedza pozwoli ci podjąć działania prewencyjne w celu zminimalizowania prawdopodobieństwa jej rozwoju.

Miażdżyca jest podstępną chorobą – może rozwijać się latami, nie dając żadnych wyraźnych objawów. Tymczasem jej skutki są bardzo groźne – począwszy od zawału serca, a skończywszy na udarze mózgu. Dlatego tak ważne jest określenie ryzyka rozwoju miażdżycy.
Optima Omega 3

Miażdżyca – co to za choroba?

Mianem miażdżycy określa się chorobę tętnic, która prowadzi do zwężenia światła naczyń. Dochodzi do tego na skutek odkładania się blaszki miażdżycowej, zbudowanej przede wszystkim z cholesterolu[1]. Prowadzi to do zwężenia światła tętnicy, co z kolei skutkuje zmniejszeniem przepływu krwi i niedotlenieniem narządów.

Miażdżyca, w zależności od lokalizacji, może dawać różne symptomy:

  • miażdżyca tętnic kończyn dolnych objawia się bólem łydek, który ustępuje po spoczynku,
  • miażdżyca tętnicy wieńcowej może powodować ból wieńcowy – podczas wysiłku,
  • miażdżyca tętnic szyjnych i kręgowych objawia się zawrotami głowy, dezorientacją, przejściowym niedowładem[2].

Czynniki ryzyka miażdżycy – jakie są?

Miażdżyca jest chorobą, która występuje właściwie u każdego – pierwsze zmiany miażdżycowe można zauważyć już w dzieciństwie. Jednak tempo jej rozwoju zależy w dużej mierze od nasilenia czynników[3]. Dzieli się je na dwie grupy:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki środowiskowe[4].

O ile uwarunkowania genetyczne należą do czynników niemodyfikowalnych, o tyle można wpłynąć na czynniki środowiskowe. Zalicza się do nich m.in. podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, otyłość brzuszną, cukrzycę typu 2, palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu.

Jeżeli więc należysz do którejś z grup, istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy. W takim przypadku należy systematycznie kontrolować lipidogram czy wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Lipidogram – badanie, które pozwala określić ryzyko miażdżycy?

Lipidogram (tzw. profil lipidowy) jest jednym z podstawowych badań laboratoryjnych, które pozwala na określenie ryzyka rozwoju miażdżycy. Jego istotą jest oznaczenie stężenia poszczególnych frakcji lipidów – wartości niezgodne z obowiązującymi normami będą wskazywać na zaburzenia gospodarki lipidowej.

Lipidogram – poszczególne rodzaje lipidów

Lipidogram obejmuje oznaczenie takich wskaźników jak:

  • cholesterol LDL – część cholesterolu całkowitego, odpowiadająca za transport cholesterolu z wątroby do mięśni;
  • cholesterol HDL – część cholesterolu całkowitego, odpowiadająca za transport cholesterolu z tkanek do wątroby;
  • cholesterol całkowity – stężenie obu frakcji: LDL i HDL;
  • trójglicerydy – stanowią podstawowy składnik tkanki tłuszczowej.

Warto wiedzieć, że podwyższone stężenie cholesterolu frakcji LDL i wysoki poziom trójglicerydów zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Jest ono większe wówczas, gdy stężenie cholesterolu HDL jest mniejsze, niż to wynika z obowiązujących norm.

Lipidogram – normy

Za wartości optymalne profilu lipidowego przyjmuje się:

  • cholesterol całkowity: 114– 200 mg/dl
  • cholesterol HDL: kobiety >50 mg/dl, mężczyźni >40 mg/dl
  • cholesterol LDL: <100 mg/dl
  • trójglicerydy: <150 mg/dl[5].

W przypadku uzyskania wyników niezgodnych z zalecanymi wartościami należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista, na podstawie wykonanego lipidogramu i przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, udzieli dalszych wskazówek co do postępowania. Najczęściej rekomendacje dotyczą zmiany stylu życia – wprowadzenia modyfikacji żywieniowych oraz zwiększenia aktywności fizycznej.

Miażdżyca a profilaktyka

W zmniejszaniu ryzyka miażdżycy oraz jej następstw ogromną rolę odgrywa prewencja. Znaczenie mają m.in.:

  • przestrzeganie zasad zdrowego żywienia;
  • obniżenie stężenia cholesterolu LDL;
  • zwiększenie aktywności fizycznej – minimum 150 minut/tygodniowo wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności;
  • niepalenie papierosów;
  • redukcja masy ciała[6].

Warto przy tym pamiętać, aby regularnie kontrolować stężenie lipidów w organizmie – są one istotnym wyznacznikiem ryzyka rozwoju miażdżycy.

 

[1] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[2] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[3] https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca

[4] Patogeneza aterotrombozy; Wybrane problemy kliniczne; Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 5, 396–40; Copyright © 2009 Via Medica ISSN 1897–3590

[5] https://www.mp.pl/pacjent/cholesterol/hipercholesterolemia/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy

[6] https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.2.3.

 

Objawy niedrożności tętnic siatkówki: jak rozpoznać zator?

2022-05-04 Lektura tego artykułu zajmie 2 minuty
1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (No Ratings Yet)
Loading...
Objawy niedrożności tętnic siatkówki

Zamknięcie naczynia tętniczego siatkówki (RAO) może prowadzić do nagłej utraty wzroku spowodowanej zatorem. Tego schorzenia nie można lekceważyć – wymaga ono natychmiastowej diagnostyki. Najczęściej stanowi sygnał świadczący o rozwoju wielu poważnych schorzeń. Sprawdź, jak rozpoznać ten stan i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Niedrożność tętnic siatkówki znacznie obniża komfort życia pacjenta, ponieważ prowadzi do zaburzeń wzroku. Jeśli problem zostanie zlekceważony, może dojść nawet do nieodwracalnego uszkodzenia siatkówki.
Optima Omega 3

Zator tętnic siatkówki – skąd się bierze?

Do powstania zatoru tętnic siatkówki nie dochodzi bez powodu. Często jest to sygnał wskazujący na rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego. Wśród przyczyn tego stanu wymienić można między innymi:

  • miażdżycę tętnic szyjnych,
  • patologie zastawek serca.

Zator tętnic siatkówki może również wynikać z migotania przedsionków, infekcyjnego zapalenia wsierdzia, olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic[1]. Przedostaje się ze skrzepów – nawet z dość odległych części ciała[2].

Jak rozpoznać zator tętnic siatkówki?

Zator tętnic siatkówki trudno przeoczyć, ponieważ objawia się zaburzeniami widzenia. To, jakiego rodzaju są to zaburzenia, uzależnione jest przede wszystkim od lokalizacji zatoru.

  • Zator w tętnicy środkowej siatkówki (CRAO) objawia się nagłą i bezbolesną utratą wzroku.
  • Zator w gałęziach tętnicy środkowej siatkówki (BRAO) może nie dawać żadnych symptomów lub powodować lekkie obniżenie ostrości wzroku czy niewielkim ubytkiem w polu widzenia[3].

Ponadto u pacjentów stwierdza się brak reakcji źrenic na światło, a także obrzęk siatkówki i jej zblednięcie[4].

Kto jest narażony na niedrożność tętnic siatkówki?

Ryzyko wystąpienia zamknięcia naczynia tętniczego siatkówki u osób powyżej 50. roku życia szacuje się na 3%[5]. Wśród czynników predysponujących do niedrożności tętnic wymienia się między innymi:

Jeżeli więc wystąpił u ciebie zator tętnic siatkówki, warto zgłosić się nie tylko do okulisty, ale również przeprowadzić komplet badań pod kątem chorób serca.

Niedrożność tętnic siatkówki – czy można temu zapobiec?

Badania epidemiologiczne potwierdzają, że czynniki ryzyka RAO pokrywają się z czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Jeśli więc zależy ci na uniknięciu nagłej utraty wzroku, warto wprowadzić zmiany w swoim dotychczasowym stylu życia – tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Dąż do obniżenia poziomu cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu LDL jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na rozwój miażdżycy, co z kolei zwiększa ryzyko powstania zatorów tętnic siatkówki.

Regularnie wykonuj lipidogram, a w razie konieczności wdróż działania pozwalające na obniżenie stężenia cholesterolu LDL. Zmiana diety to podstawa. Warto ograniczyć spożycie produktów będących źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans. Jednocześnie warto włączyć do jadłospisu produkty zawierające sterole roślinne, np. margarynę Optima Cardio. Udowodniono, że 1,5-2,4 g steroli roślinnych dziennie – w połączeniu z prawidłowo zbilansowaną dietą i zdrowym stylem życia – obniża poziom cholesterolu o 7-10% w ciągu 2-3 tygodni[6].

Rzuć palenie

Nałogowe palenie papierosów nie tylko zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory płuc, ale również wpływa na rozwój chorób sercowo-naczyniowych oraz narządu wzroku. Jeśli chcesz uniknąć całkowitej utraty widzenia, ograniczyć ilość wypalanych papierosów.

Kontroluj ciśnienie tętnicze krwi

Nadciśnienie tętnicze zwiększa ryzyko wystąpienia zatoru tętnicy siatkówki, dlatego warto kontrolować wartości ciśnienia krwi. Regularnie wykonuj pomiary (także samodzielnie), a jednocześnie zadbaj o dietę ograniczającą spożycie soli.

Chociaż niedrożność tętnic siatkówki jest stosunkowo rzadkim problemem, ma bardzo poważne konsekwencje. To pokazuje, jak ważne jest prowadzenie zdrowego stylu życia, który ma wpływ nie tylko na układ sercowo-naczyniowy, ale również na narząd wzroku.

[1] Choroby układu sercowo-naczyniowego u pacjenta z zatorem tętnicy siatkówki; Praca poglądowa: Paweł Wałek, Joanna Roskal-Wałek, Janusz Sielski, Magdalena Gierada, Jerzy Mackiewicz, Beata Wożakowska-Kapłon; Folia Cardiologica 2016; 11, 2: 134–13

[2] http://oculistic.pl/poradnie/siatkowkowa/zator-tetnicy-srodkowej-siatkowki-2/

[3] Choroby układu sercowo-naczyniowego u pacjenta z zatorem tętnicy siatkówki; Praca poglądowa: Paweł Wałek, Joanna Roskal-Wałek, Janusz Sielski, Magdalena Gierada, Jerzy Mackiewicz, Beata Wożakowska-Kapłon; Folia Cardiologica 2016; 11, 2: 134–13

[4] http://oculistic.pl/poradnie/siatkowkowa/zator-tetnicy-srodkowej-siatkowki-2/

[5] Choroby układu sercowo-naczyniowego u pacjenta z zatorem tętnicy siatkówki; Praca poglądowa: Paweł Wałek, Joanna Roskal-Wałek, Janusz Sielski, Magdalena Gierada, Jerzy Mackiewicz, Beata Wożakowska-Kapłon; Folia Cardiologica 2016; 11, 2: 134–13

[6] https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can