Kto powinien zainteresować się żywnością funkcjonalną i jak włączyć ją do diety dla serca?

 
to powinien zainteresować się żywnością funkcjonalną i jak włączyć ją do diety dla serca?
Badania pokazują, że jednym z głównych czynników wpływających na nasze zdrowie jest styl życia, w tym dieta. Staramy się wybierać żywność o wysokiej jakości odżywczej. Co więcej, poszukujemy produktów o właściwościach prozdrowotnych.
 
Kryteria te spełnia żywność funkcjonalna, która projektowana jest w oparciu o badania naukowe, potwierdzające korzystny wpływ na zdrowie obecnych w niej składników bioaktywnych. Żywnością funkcjonalną można nazwać wyłącznie produkty zawierające składniki o udokumentowanym działaniu. Często poszczególne rodzaje żywności skierowane są do konkretnej grupy konsumentów.
 
Poniżej przedstawiono jej przykładowe kategorie.
 

Dla osób z wysokim cholesterolem

 
W asortymencie wielu sklepów spożywczych znajdują się margaryny oraz jogurty wzbogacone w sterole lub stanole roślinne. Są to związki zaliczane do fitosteroli i stanowią odpowiednik cholesterolu. Naturalnie występują w ścianach tkanek roślinnych usztywniając je.
 
Badania kliniczne udowodniły, że efekt obniżenia cholesterolu o 7-12,5% uzyskuje się w ciągu 2-3 tygodni przy konsumpcji od 1,5 do 3 g steroli roślinnych dziennie w połączeniu ze zdrowym stylem życia oraz zbilansowaną i zróżnicowaną dietą. Na opakowaniu produktu znajdują się wskazówki dotyczące włączenia produktu do diety, należy się z nimi zapoznać. Zazwyczaj należy spożyć kilka porcji pieczywa z margaryną lub 1 kubeczek jogurtu. Efekt widoczny jest już po 3 tygodniach regularnego spożywania zalecanej ilości produktu.
 
Czytaj także: 5 kroków do obniżenia cholesterolu
 
Wszystkie osoby dbające o dobrą kondycję serca , powinny włączyć do diety wysokiej jakości margaryny, będące źródłem wielonienasyconego kwasu tłuszczowego z rodziny omega 3 – alfa-linolenowego. Na opakowaniu produktu znajduje się informacja, w jakiej ilości należy wprowadzić go do diety dla serca.
 

Dla kobiet w ciąży i wszystkich „pracujących głową”

 
Ważna rolę w kształtowaniu układu nerwowego w życiu płodowym odgrywa odpowiednia podaż niezbędnych kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3: DHA i EPA. Żywność będąca ich źródłem często kierowana jest do kobiet ciężarnych i matek karmiących. Jednak korzyści z jej spożywania odniosą również pozostałe osoby, bo tłuszcze te dbają o prawidłowe funkcjonowanie mózgu i wzroku osób w każdym wieku. Na opakowaniach produktów znajduje się informacja w jakiej ilości powinny być spożywane.
 

Strona optymalnewybory.pl służy wyłącznie celom edukacyjnym, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, ani zastępstwa konsultacji z lekarzem. Optymalnewybory nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w witrynie.