Jak dbać o zdrowe serce? Działaj profilaktycznie!

Miażdżyca, podobnie jak wysokie stężenie cholesterolu czy triglicerydów, zupełnie nie bolą. Dopiero ich powikłania zaczynają sprawiać kłopoty. Nie czekaj na nie! Działaj profilaktycznie i nie daj się zaskoczyć.

Krok 1 – wykonuj badania kontrolne

Większość chorób serca przez wiele lat nie daje żadnych niepokojących objawów, dlatego badaj się regularnie. Prawidłowe wartości stężenia cholesterolu we krwi powinny wynosić:
– cholesterol całkowity < 190 mg/dl
– cholesterol LDL < 130 mg/dl – cholesterol HDL > 40 mg/dl dla mężczyzn i > 50 mg/dl dla kobiet
Prawidłowe stężenie triglicerydów we krwi nie powinno przekraczać 150 mg/dl.
Kontroluj również ciśnienie tętnicze krwi. Ciśnienie optymalne wynosi 120/80 mmHg.

Krok 2 – żyj aktywnie

Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają nie tylko obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, ale również doskonale wpływają na samopoczucie. Poświęć co najmniej 30 minut dziennie na dowolną aktywność fizyczną, która sprawia ci przyjemność. Każda forma systematycznych ćwiczeń wzmocni Twoje serce.

Krok 3 – jedz zdrowo

Kontroluj ilość i jakość produktów, które spożywasz. Wysokokaloryczna dieta, bogata w tłuszcze nasycone i typu trans oraz cholesterol pokarmowy, a uboga w błonnik, może podnosić stężenie cholesterolu we krwi. Jeśli nie potrafisz skomponować sobie zdrowej diety skonsultuj się z dietetykiem, który da Ci cenne wskazówki dotyczące diety korzystnej dla serca i zapewnienia optymalnej ilości wszystkich składników odżywczych niezbędnych do utrzymania zdrowia.
Zanim kupisz – sprawdź!
Produkty zalecane i niezalecane w dietoterapii dyslipidemi (+ tabela).
jj

Artykuł stworzony w oparciu o materiały edukacyjne Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Strona optymalnewybory.pl służy wyłącznie celom edukacyjnym, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, ani zastępstwa konsultacji z lekarzem. Optymalnewybory nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w witrynie.