Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu

Objawy podwyższonego poziomu cholesterolu

Obecność cholesterolu LDL we krwi nie oznacza niczego złego, dopóki jego stężenie nie jest wyższe od zalecanych norm. Podwyższony poziom cholesterolu frakcji LDL jest zagrożeniem dla zdrowia, zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Jak rozpoznać niebezpieczeństwo?

 

Pierwsze wskazówki

Kiedy się przeziębisz – masz katar, kaszel i gorączkę. Złamania nie sposób nie rozpoznać. Wysokie stężenie cholesterolu we krwi nie daje natomiast żadnych objawów. Do czasu. O podwyższonym poziomie LDL dowiadujemy się często przy okazji, kiedy już zaczyna szwankować układ krążenia. Nie warto więc czekać. U niektórych osób, przy bardzo wysokim poziomie cholesterolu, mogą się pojawić tzw. żółtaki cholesterolowe, niewielkie grudki o żółtym zabarwieniu, tworzące się najczęściej w kącikach oczu, na łokciach albo na kolanach, jednak najczęściej nie zauważamy żadnych objawów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i regularne badania.

 

Nadwaga, otyłość i brak kondycji

Poziom cholesterolu warto zbadać gdy odczuwamy częste bóle nóg i męczymy się, nawet przy wolnym chodzeniu. Często zwiastunem przyszłych kłopotów z sercem bywa nadwaga i otyłość, które zazwyczaj wiążą się z niezdrową dietą i brakiem ruchu, a to idealne warunki do nadprodukcji cholesterolu LDL.

 

Optima Cardio

Zbolałe serce

Wysokie stężenie LDL (powyżej 115 mg/dl) może prowadzić do choroby wieńcowej, której objawy na pewno zauważysz. Towarzyszy jej silny ból w klatce piersiowej, w okolicach mostka. Ból może przypominać pieczenie, dławienie, rozpieranie albo gniecenie w piersiach. Może promieniować do szyi lub barku, czemu towarzyszy drętwienie rąk. Wraz z bólem często pojawia się niepokój, nudności, zawroty głowy i kołatanie serca.
W początkowych stadiach choroby ból w klatce piersiowej pojawia się zwykle podczas wysiłku. Po jego zaprzestaniu objawy ustępują. Wraz z postępowaniem schorzenia i coraz ciaśniejszym zwężeniem naczyń wieńcowych, objawy w postaci bólu i duszności pojawiają się nawet w spoczynku.

 

Objawy choroby wieńcowej u kobiet

Kobiety nie zawsze odczuwają typowe bóle wieńcowe. Przeważnie skarżą się na duszności i nie potrafią jasno sprecyzować charakteru bólu w klatce piersiowej. Zdiagnozowanie choroby wieńcowej jest więc znacznie trudniejsze.
Bardzo często w wykryciu zwiększonego poziomu cholesterolu pomagają badania okresowe. Wszelkie niepokojące symptomy konsultuj natychmiast z lekarzem.

Artykuł stworzony w oparciu o materiały edukacyjne Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Strona optymalnewybory.pl służy wyłącznie celom edukacyjnym, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, ani zastępstwa konsultacji z lekarzem. Optymalnewybory nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w witrynie.