Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm

 
Ryby i ich pozytywny wpływ na organizm
 
Ryby to doskonałe źródło pełnowartościowego i łatwo przyswajalnego białka, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witaminy D. Ponadto ryby morskie są bogate w jod i selen, natomiast małe rybki jedzone razem z ośćmi (np. sardynki) to istotne źródło wapnia i fosforu.
 
Czytaj także: Kwas fosforowy – gdzie występuje i czy jest szkodliwy?
 
Według najprostszego podziału wyróżnia się ryby słodko i słonowodne, a także ryby chude, średnio-tłuste oraz tłuste. Pod względem wartości prozdrowotnych na pierwszy plan wysuwają się tłuste ryby morskie. Pozycję lidera zawdzięczają bardzo dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne do  prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania całego organizmu ludzkiego. Należy zaznaczyć, że ryby to najlepsze źródło deficytowego we współczesnej diecie kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Pozytywny wpływ DHA dotyczy przede wszystkim układu krwionośnego, nerwowego i immunologicznego.
 
Kwas dokozaheksaenowy  zwiększa elastyczność naczyń krwionośnych, współtworzy błonę komórek nerwowych, stanowi główny budulec mózgu oraz narządu wzroku. Ponadto jest niezbędny do prawidłowego przebiegu ciąży oraz wzrostu i rozwoju dziecka. Dieta bogata w DHA poprawia odporność organizmu, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii. Niestety tłuste ryby bogate w kwas dokozaheksaenowy to jednocześnie ryby z większym powinowactwem do toksyn. Idealną sytuacją byłoby, gdyby ryba pochodziła z czystych naturalnych akwenów morskich, należała do roślinożerców (ryby pozyskują DHA z alg morskich takich jak Schizochytrium, dodatkowo krótszy łańcuch pokarmowy zmniejsza ryzyko kumulacji toksyn), była (krótszy czas wchłaniania toksyn środowiskowych) oraz oczywiście świeża.

 

Najzdrowsze ryby – które warto jeść, a których unikać?

 

Ryby o najwyższej zawartości składników odżywczych przy równocześnie małym zanieczyszczeniu związkami toksycznymi to:

  • dziki łosoś
  • śledź
  • pstrąg

Ryby, których spożycie należy ograniczyć ze względu na wyższe ryzyko zanieczyszczeń:

  • tuńczyk- ponieważ jest to ryba tłusta i długowieczna
  • halibut- ponieważ jest to ryba bardo tłusta z dużym powinowactwem do toksyn lipofilnych
  • szczupak- ponieważ jest to ryba drapieżna

 
Oprima Omega 3

Strona optymalnewybory.pl służy wyłącznie celom edukacyjnym, ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej, ani zastępstwa konsultacji z lekarzem. Optymalnewybory nie ponoszą odpowiedzialności wynikającej z zastosowania informacji zamieszczonych w witrynie.