Mamy pewność, że roślinne sterole zawarte w Optima Cardio skutecznie obniżą twój poziom cholesterolu. Ich prozdrowotne działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych, a oświadczenie zdrowotne autoryzowane przez EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności).

Chcesz mieć pewność, że to działa? Zbadaj się!
Optima Cardio gwarantuje skuteczne obniżenie cholesterolu, a my gwarantujemy zwrot pieniędzy, jeśli Twoje badania wykażą brak efektu. Jak to sprawdzić?

1.Zrób badanie poziomu cholesterolu we krwi (tzw. badanie profilu lipidowego).

2.Podejmij wyzwanie Optima Cardio i kup zapas na 21 dni. Przez ten czas jedz dziennie ok. 30-50 g Optimy Cardio. To mniej więcej trzy duże kanapki!

3.Sprawdzamy cholesterol - po 21 dniach powtórz badanie poziomu cholesterolu we krwi. Niezależne badania kliniczne potwierdzają, że już po 2-3 tygodniach powinieneś odnotować spadek cholesterolu.

Tak wygląda zdrowy plan dla serca!

Udowodniono, że sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu we krwi. Wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca. Efekt obniżenia cholesterolu o 7-10% uzyskuje się w ciągu 2-3 tygodni przy konsumpcji od 1,5 do 2,4 g steroli roślinnych dziennie w połączeniu ze zdrowym stylem życia oraz zbilansowaną i zróżnicowaną dietą. Istnieje wiele czynników ryzyka chorób serca. Zmiana jednego z nich nie daje gwarancji obniżenia ryzyka.

Co podpowiada Ci serce? Czy wystarczająco dobrze o nie dbasz?

Pamiętaj: Twoje serce bije tym, co dla Ciebie ważne i dla tych których kochasz...

Poznaj plan dla serca, który przygotowała Agnieszka Piskała -Topczewska, ekspertka do spraw żywienia, dietetyk, właścicielka Instytutu NUTRITION LAB, którego celem jest budowa świadomości prawidłowego odżywiania wśród Polaków.

PLAN DLA SERCA

Twój kalendarz, który pomoże Ci zadbać o zdrowie swojego serca.

21 aktywności
dla zdrowego serca

Relaks

Aktywności
sportowe

Żywienie

Dobre
nawyki
Nauka radzenia sobie ze stresem

Bez stresu nie byłoby życia, ponieważ to stres stymuluje nas do działania, poprzez wydzielane hormony: adrenalinę i hormony kory nadnerczy. Hormony te działają na układ krążenia przyspieszając rytm serca, podnosząc ciśnienie krwi i zwężając naczynia krwionośne. Im więcej stresów przeżywamy, tym bardziej nasze serce i naczynia są obciążone. Dlatego należy mierzyć siły na zamiary oraz podejmować działania rozładowujące stres i napięcie np. nauczyć dystansować się od pracy, oddawać się relaksowi lub ulubionym zajęciom sportowym.

Uśmiechaj się dla serca

Stresujące sytuacje w pracy nie są Ci obce? Masz ciągle napięty harmonogram? Czas na przerwę! Stres może zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Poleż przez 15 minut w ciszy, wyjdź na spacer z psem, posłuchaj spokojnej muzyki, obejrzyj komedię, a ukoisz nerwy i rozluźnisz napięcie mięśniowe. W konsekwencji krew będzie krążyć swobodnie, a serce nie zostanie przeciążone pracą.

Wykonaj autoportret i doceń siebie

Badania pokazują, że pozytywne podejście do świata zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia. Niestety, wyidealizowany obraz świata, szczególnie w social mediach nie ułatwia nam tego zadania. Polub siebie! Spróbuj dostrzec w sobie dobre rzeczy i sytuacje, które Cię otaczają. Zbuduj pozytywny obraz swojej osoby, ale także zastanów się nad czym możesz popracować.

Aktywności sportowe

Wysiłek fizyczny to podstawa nowej piramidy zdrowia opracowanej przez WHO (Światową Organizację Zdrowia, World Health Organization). Dawniej mówiło się, że optymalny dla zdrowia jest wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu, podejmowany co najmniej trzy razy w tygodniu, trwający minimum trzydzieści minut, z poziomem tętna około 130 uderzeń na minutę. Była taka zasada: 3 x 30 x 130. Dziś dla utrzymania dobrego stanu zdrowia zaleca się umiarkowany wysiłek podejmowany pięć razy w tygodniu. Mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego czy też nasilenia epizodów arytmii.

Ogranicz słodycze

Słodycze są pełne cukrów prostych i wielu szkodliwych dodatków. W większości nie mają żadnych wartości odżywczych. W unikaniu słodyczy z pewnością pomaga regularne jedzenie 5 posiłków dziennie, co 3 godziny. Dzięki temu nie odczuwa się głodu i tym samym nie ma potrzeby podjadania

Odpowiednia ilość składników mineralnych

Aby serce było zdrowe należy pamiętać o dostarczeniu do organizmu niezbędnych składników odżywczych, a także składników mineralnych. Dla serca szczególnie ważny jest wapń, magnez i potas. Zwróć uwagę na: orzechy, daktyle, morele, pestki dyni, rośliny strączkowe, awokado, ziemniaki, kapustę, kukurydzę, szpinak, buraki, jajka, marchew, banany i kakao.

Mniejsza ilość soli

Bardzo ważnym składnikiem diety dla serca, mającym działanie zapobiegawcze i lecznicze są tzw. produkty funkcjonalne – czyli produkty wzbogacone w sterole roślinne. Sterole roślinne są naturalnymi składnikami roślin. Występują m.in. w olejach roślinnych, soi, ryżu, orzechach i nasionach. Ich pozytywny wpływ na gospodarkę cholesterolu w organizmie znany jest badaczom od ok. 60 lat. Sterole roślinne zawarte w Optima Cardio obniżają stężenie cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL – tzw.„złego cholesterolu”, poprzez obniżenie jego wchłaniania w jelitach.

Wprowadź do diety Optimę Cardio

Bardzo ważnym składnikiem diety dla serca, mającym działanie zapobiegawcze i lecznicze są tzw. produkty funkcjonalne – czyli produkty wzbogacone w sterole roślinne. Sterole roślinne są naturalnymi składnikami roślin. Występują m.in. w olejach roślinnych, soi, ryżu, orzechach i nasionach. Ich pozytywny wpływ na gospodarkę cholesterolu w organizmie znany jest badaczom od ok. 60 lat. Sterole roślinne zawarte w Optima Cardio obniżają stężenie cholesterolu całkowitego oraz cholesterolu frakcji LDL – tzw.„złego cholesterolu”, poprzez obniżenie jego wchłaniania w jelitach.

Dużo warzyw i owoców

Obok produktów pełnoziarnistych, warzywa i owoce są fundamentem tej diety. Powinny być jak najmniej przetworzone i spożywane w każdym posiłku. Pamiętaj, aby nie były monotonne – różnorodność jest tutaj znacząca. Często mówi się, że warzywa i owoce są drogie, a przecież trzeba ich zjeść dużo by się najeść. Jakie jest na to najlepsze rozwiązanie? Wybieraj warzywa i owoce sezonowe, których cena w sezonie jest najniższa.

Chude mięso i dobry tłuszcz

W diecie dobrej dla serca jest również miejsce dla mięsa. Należy jednak pamiętać, aby było to mięso chude i dobrej jakości. Sprawdzi się głównie mięso drobiowe, wołowe i cielęce. Warto również pomyśleć o odpowiedniej podaży tłuszczów nienasyconych, takich jak: oliwa z oliwek czy olej rzepakowy lub lniany – takie tłuszcze zadbają o Twoje naczynia krwionośne, co korzystnie wpłynie także na pracę serca. Dodatkowo, warto pamiętać o tłustych rybach morskich, których kwasy omega-3 skutecznie obniżą poziom cholesterolu.

Regularnie odwiedzaj dentystę

Zdrowie serca i naczyń zaczyna się w jamie ustnej. Udokumentowano, że bakterie, które z chorych zębów przedostały się do krwiobiegu, infekują narządy i naczynia, powodując szybsze odkładanie się płytki miażdżycowej. Obecnie coraz więcej wiadomo też o szkodliwym wpływie chorób zapalnych przyzębia na zdrowie serca i naczyń.

Program profilaktyki układu krążenia

Osoby które w danym roku kalendarzowym są w wieku 35, 40, 45, 50 lub 55 lat mogą skorzystać z bezpłatnego „Programu profilaktyki chorób układu krążenia NFZ”. Program ten umożliwia określenie indywidualnego zagrożenia chorobami układu krążenia i wdrożenie odpowiedniego postępowania profilaktycznego. Prowadząc zdrowy styl życia w oparciu o powyższe zalecenia profilaktyczne mamy szansę cieszyć się sercem zdrowym na 100% przez długi czas.

Kwas acetylosalicylowy

Bezpośrednią przyczyną zawału serca czy  udaru mózgu jest często zakrzep powstający z płytek krwi w miejscu uszkodzenia śródbłonka naczyniowego i uniemożliwiający przepływ krwi. Nieocenioną przysługę daje nam tutaj znany od ponad stu lat i dostępny bez recepty kwas acetylosalicylowy, który hamuje agregację płytek krwi, zmniejszając w ten sposób skłonność do zakrzepów.

Kontrola ciśnienia krwi

Utrzymujące się podwyższone ciśnienie krwi prowadzi do zwężenia tętnic i rozwoju blaszek miażdżycowych. Dlatego bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykrywanie nadciśnienia tętniczego i jego leczenie. Najlepiej jest mierzyć ciśnienie krwi rutynowo podczas każdej wizyty u lekarza. Coraz częściej w aptekach pojawiają się aparaty do samodzielnego pomiaru ciśnienia krwi. Warto wówczas poprosić farmaceutę, aby pokazał jak prawidłowo dokonać pomiaru i żeby pomógł interpretować wynik. Jeśli któraś z wartości pomiaru lub obie przekraczają 140/90 mm Hg, konieczna jest konsultacja lekarska. Badania naukowe wykazały, że nawet niewielkie obniżenie ciśnienia krwi może zmniejszyć ryzyko udaru o 35-45%, a ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 20-25%. Więc i tu jest szansa na zdrowsze serce!

Ograniczenie alkoholu

Niewielkie dawki alkoholu opóźniają rozwój miażdżycy, ponieważ podwyższają stężenie frakcji HDL cholesterolu czyli tzw. dobrego cholesterolu. W naszym kraju nadużywanie alkoholu jest wciąż dużym problemem społecznym. Dlatego, my lekarze, nie propagujemy wśród swoich pacjentów alkoholu jako remedium na miażdżycę, ponieważ łatwo jest dozwolone dawki alkoholu przekroczyć, co niweluje działanie ochronne na naczynia krwionośne i zagraża rozwojem uzależnienia alkoholowego.

Kontroluj stan swojego zdrowia

Regularne wykonywanie badań profilaktycznych pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych zaburzeń stanu zdrowia i wdrożenie odpowiedniego leczenia, w tym modyfikacji stylu życia i diety. Przyjmowanie leków to dopiero kolejny krok. Wysokie stężenie cholesterolu nie boli, dlatego tak istotna jest systematyczna kontrola, wykonywana przynajmniej raz w roku.

Nie pomijaj śniadań

Śniadanie to pierwszy posiłek i najważniejszy posiłek, który „budzi” nasz organizm do pracy. Niestety z uwagi na poranny pośpiech jest często pomijany. Zalecamy przyjąć zasadę, że śniadanie jest spożywane w ciągu godziny od przebudzenia każdego dnia. Aby nie pomijać tak ważnego posiłku i na stałe wprowadzić nawyk jedzenia śniadań, można rozpocząć na przykład od spożywania przez kilka dni jogurtu czy małej kanapki i stopniowo przejść do pełnowartościowego i urozmaiconego śniadania. Jeśli masz intensywne poranki, warto przygotować śniadanie wieczorem poprzedniego dnia.

Kontrola cukru

W przebiegu cukrzycy dochodzi do zaburzeń gospodarki cholesterolowej oraz wielu innych, nie do końca poznanych zaburzeń metabolicznych, które ułatwiają rozwój miażdżycy tętnic. Dlatego konieczna jest okresowa kontrola poziomu cukru we krwi na czczo i jeśli jest on podwyższony wymaga leczenia.

Kontrola cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu i jego frakcji LDL sprzyjają rozwojowi miażdżycy. Dlatego ważne jest okresowe sprawdzanie lipidogramu i jeśli wykazuje on nieprawidłowości konieczne staje się wprowadzenie zmian w codziennej diecie o czym jest wyżej. Jeśli sama dieta nie skutkuje lub obecne są inne czynniki ryzyka miażdżycy, to konieczne staje się włączenie farmakoterapii przez lekarza.

Rzucenie palenia

Czas uświadomić sobie, że z każdym wypalonym papierosem rozwój miażdżycy się nasila, a ilość ochronnych witamin-antyoksydantów (witaminy C i E) maleje. Rzucenie palenia tytoniu nie jest łatwe, ale przy odpowiedniej motywacji jest realne. Można się dodatkowo wspomóc dostępnymi w aptekach bez recepty środkami odzwyczajającymi od papierosa w postaci gumy do żucia, inhalatora i plastrów przezskórnych, które zawierają określoną dawkę nikotyny łagodzącej lub eliminującej objawy głodu nikotynowego. Po pięciu latach od ostatniego wypalonego papierosa ryzyko rozwoju chorób serca u byłego palacza obniża się do poziomu dla osoby nigdy nie palącej.

Nawadnianie

Bez wątpienia należy zrezygnować z napoi gazowanych i słodzonych – to nie tylko energetyki, ale również soki i wody smakowe. Warto je zastąpić wodą mineralną, herbatą zieloną czy naparami ziołowymi. To z pewnością obniży poziom cukrów prostych w organizmie i pomoże w prawidłowej pracy serca.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

Daj się zainspirować do zdrowego wyzwania z okazji Dnia Serca. Powiedz lub pokaż nam za pomocą zdjęcia, jakie aktywności z naszego kalendarza wprowadzasz do swojego codziennego życia i jak pomagają Ci dbać o zdrowie Twojego serca!

1. Kup Optima Cardio w dowolnym sklepie.
2. Zachowaj dowód zakupu.
3. Odpowiedz na pytanie i zawalcz o nagrody!
Wygraj nagrodę gwarantowaną,
Ebook Optima Cardio!

Lista zwycięzców:

Nagroda I

MARCIN B.

Thermomix TM6
Nagroda I

MARTA G.

Thermomix TM6
Nagroda I

Kinga L.

Thermomix TM6
Nagroda II

EMILIA K.

Voucher SLOWHOP
Nagroda II

JOANNA B.

Voucher SLOWHOP
Nagroda II

HUBERT B.

Voucher SLOWHOP
Nagroda II

KATARZYNA M.

Voucher SLOWHOP
Nagroda II

DOROTA Ś.

Voucher SLOWHOP
Nagroda III

EWELINA D.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

DARIA K.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

KATARZYNA K.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

KAROLINA K.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

AGNIESZKA M.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

KATARZYNA P.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

MARTA S.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

SŁAWOMIR T.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

ADAM M.

Smartwatch Garmin
Nagroda III

ŁUKASZ K.

Smartwatch Garmin